Spamiszcze demoniszcze
#71
Odnośnie ONR'u znalazłem takie notki na wiki:

Cytat:By ten cel osiągnąć państwo miało prowadzić aktywną politykę gospodarczą sprzyjającą upowszechnieniu własności (nacjonalizacja banków umożliwiająca kredytowanie polskiej przedsiębiorczości, wywłaszczenie obcego kapitału, likwidacja karteli, reforma rolna, akcjonariat pracowniczy

Cytat:Pod względem gospodarczym akcentowano konieczność nacjonalizacji banków, bogactw naturalnych, wielkiego i średniego przemysłu oraz handlu hurtowego, inicjatywę prywatną ograniczając do drobnej wytwórczości, usług, handlu detalicznego i rolnictwa. "Granice własności muszą być zawężone /.../, ograniczając się do przedmiotów bezpośrednio związanych z człowiekiem, np. mieszkanie, domek czy ogród, lub gospodarstwo włościańskie, koń, samochód, rower itp., natomiast duże fabryki, handel, a zwłaszcza banki muszą być upaństwowione", pisał Marian Reutt

Czytałem też kiedyś o zrzeszeniach pracowniczych na wzór korporacji we włoskim korporacjonizmie, ale nie mogę tego teraz nigdzie znaleźć.
Odpowiedz
#72
Ale rozmawiamy o endecji a nie ONR Big Grin
Odpowiedz
#73
Jeden gwint. Dzisiejszy RN opiera swój program gospodarczy na doktrynie gospodarczej międzywojennego ONR'u, a już na pewno jest bardzo podobny. Rybarski był faktycznie dość liberalny, ale powiedz to Kowalskiemu, Winnickiemu i innym członkom czy sympatykom Ruchu Narodowego. Nie wiem czy swego czasu Korwin nie rozważał współpracy z RN ale zaniechał tego ostro krytykując ich za odjechanie od koncepcji Rybarskiego.
Odpowiedz
#74
O dzisiejszym RN też nie rozmawiamy, nawet jeśli odwołuje się do endecji. Połowa sceny politycznej odwołuje się w ten czy inny sposób do Piłsudskiego, ale byłoby dość idiotyczne by w ten sposób wyciągać wnioski nt. jego poglądów.
Odpowiedz
#75
No dobra, może źle się do tematu zabrałem. Powiedzmy że niektóre odłamy endecji (zwłaszcza ta współczesna) to już w zasadzie taki polski narodowy socjalizm (strasseryzm). W Rybarskim się nie rozczytywałem jakoś szczególnie (trochę tylko liznąłem temat), ale współczesna endecja ma z nim niewiele wspólnego.
Odpowiedz
#76
Aleście się rozdyskutowali Tongue My (na historii UW) czytaliśmy niedawno pamiętniki pewnej kobiety z rodziny, u której Pan Roman przemieszkiwał na stare lata. Otóż wierzył on mało, właściwie w ogóle i opowiadał brzydkie dowcipy o Matce Boskiej. Natomiast był przywiązany do wartości jak Czerwony. Lubił też bardzo przebywać z małymi dziewczynkami.

W systemie hitlerowskim była własność prywatna, ale nie było wolnej konkurencji. Czy to uznać za kapitalizm: to już każdy musi sam zdecydować.
Odpowiedz
#77
Mam wrażenie (być może mylne), że grafika w lewym górnym rogu forum została zmieniona. Ze względu na wybór fontu, koloru tła i kolorów liter napis na grafice wydaje mi się nieszczególnie czytelny.
Odpowiedz
#78
Po namyśle zgadzam się z Wisznu - wiem, co to za napis tylko dlatego, że już go wcześniej znałem. Jakiś nowy użytkownik będzie miał problemy z jego odcyfrowaniem. Czy grafik mógłby zrobić napisy czarne, albo jeśli mu to nie pasuje do koncepcji to przyciemnić ten szary outline z gradientem?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości