[Wniosek] Wilhelmina Harding
#1
Wilhelmina Harding z domu Sobolewicz przyszła na świat 1 marca 1867 roku w hrabstwie Hamilton w stanie Ohio. Jej ojciec był hodowcą drobiu, a matka poza pomocą w gospodarstwie zajmowała się nauczaniem rysunku i malarstwa. Była trzecią córką i piątym dzieckiem w rodzinie. Cała rodzina była polskiego pochodzenia. W domu mówiło się w języku polskim, były polskie książki, a ojciec sprowadzał polską prasę.

Lata młodości

Ze względu na słabe zdrowie, bladą cerę, skłonność do omdleń młodość spędziła w gospodarstwie, a jej nauką zajmowali się guwernerzy. Brak przyjaciół i znajomych rekompensowała bogatą korespondencją, pisaniem dzienników, oraz wysyłaniem opowiadań i artykułów do różnych pism pod pseudonimami. Dość duży rozgłos miały jej artykuły na temat polityki USA względem Meksyku w których starała się udowodnić, że przyszłość USA jest związana ze zdolnością włączenia i zamerykanizowania południa, oraz seria opowiadań o wilkołactwie. W młodości rozpoczęło się jej odchodzenie od katolicyzmu i ostateczne wstąpienie do adwentystów dnia siódmego. Widać tutaj jej fascynację Ellen G. White, Williamem Boothem, Ann Griffiths. W tym czasie zaczęła szerzej interesować się sprawami polskimi. 

Małżeństwo i dzieci

Wyszła za Warrenem Hardingiem. Redaktorem lokalnej gazety. Później politykiem republikańskim. W związku z nim urodziła sześć córek. 

Najważniejsze powieści

Pierwszą jej powieścią były Córki Germanika (1887) opowiadające o tym jak Klaudia zmarła w dzieciństwie córka Germanika jako duch bezsilnie stara się ostrzegać swoje siostry Agrypinę Młodszą, Julię Dryzullę i Julię Liwillę. Od tego momentu średnio co dwa lata wydawała powieść stając się najbardziej płodną autorką. Jej powieści często zajmują się historią z nietypowej perspektywy. Głównie jest to historia antyczna, ale zdarzają się powieści zajmujące się historią Polski jak słynna monumentalna powieść Prymas (1891) ukazująca życie Prymasa Michała Poniatowskiego. Szczególnie cenioną i kontrowersyjną książką byli Chłopcy z Capri (1892), czyli zapisy rozmów chłopców wykorzystywanych w czasie orgii Tyberiusza. Młodzi mężczyźni dzielą się ze sobą plotkami na temat cesarza, wiedzą na temat własnego pochodzenia, planami przyszłości, oraz marzeniami. Nie brak w jej twórczości powieści religijnych jak np. tetralogia powieści przedstawiających życie Ewangelistów. W 1912 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za monumentalną narrację ukazującą w encyklopedyczny sposób losy osób, których los nie oszczędzał.

Podróże

W ramach działalności literackiej co kilka lat wyjeżdża z dziećmi, ale bez męża do innych krajów. Odwiedziła państwa basenu Morza Śródziemnego, Galicję, dolinę Indusu. Obecnie przebywa w Polsce skąd przyjechała z Kongresu Wersalskiego o którym chce napisać książkę.

Działalność polityczna

Nieformalnie działa w środowisku amerykańskich polityków na rzecz Polski mimo izolacjonistycznych poglądów męża. Działa w Polonii. Aktywnie popierała w Polsce ruch spółdzielczy, oraz idee prohibicji. Związana z partiami ludowymi.

Start pack (Wielki artysta):

1. Posłowie na Sejm Ustawodawczy:
a. 4 członków Stronnictwa Spółdzielczego;
b. 3 członków Fołks-Partaj;
c. 2 członków Unionistycznego Stronnictwa Chłopskiego;
d. 2 członków Komitetu Wyborczego "Kobiety przeciw pijaństwu";
e. profesor ekonomii, bezpartyjny (wybrany z list PSL "Prawdziwa Lewica");
f. poseł Ewangelickiej Partii Ludowej;
g. działacz spółdzielczy członek PSL "Prawdziwa Lewica";
h. chłop członek Christlich Deutsche Volkspartei.

Dyplomata: Ferdynand Radziwiłł (ponoć mężołożnik i ateusz);
Minister: Bogusław Kotek (62 l.) profesor ekonomii, dziekan Wydziału Ekonomii i Statystyki Uniwersytetu Leopolda i Franciszka w Innsbrucku, przez wiele lat poseł Rady Państwa (Przedlitawii), obecnie minister handlu zagranicznego w rządzie Ignacego Paderewskiego.
Odpowiedz
#2
Pozwoliłem sobie wydzielić temat. Zaznacz, proszę, rodzaj wielkiej postaci i zaproponuj zawartość starter packa.

Co do biogramu: nie widzę w nim pewne znaki zapytania. Dlaczego Wilhelmina zajęła się intensywnie sprawami polskimi? Dlaczego przyjechała do Polski* i co na to mąż? Mógłbyś wyraźniej powiązać pisarzy, którymi się fascynuje (jakichś ewangelikalnych radykałów z tego co rozumiem) z jej twórczością. Przypominam, że Nobel z literatury jest za "najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym".

*Jeżeli Wilhelmina nie przyjechała do Polski, to są co najmniej trzy problemy: a) ja nie zamierzam szczegółowo odgrywać jeszcze USA w tej grze b) powinna mieć raczej fragmentaryczne i opóźnione informacje na temat wydarzeń w Polsce, kiepską możliwość koordynowania czegokolwiek i reagowania (co pewnie by się wiązało ze stopniową degeneracją OS) c) mechanicznie, osoby zauroczone potrzebują możliwości kontaktu raz dziennie z postacią lub jej protegowanym, żeby być sterowalne. Komunikacja telefoniczna byłaby droga jak cholera i kapryśna. Protegowani, mechanicznie, mają możliwość odejść w pewnych sytuacjach. Wkurzysz protegowanego, lub coś mu się stanie, i klops.
Odpowiedz
#3
1. Wielki Artysta
2. Dlaczego Wilhelmina zajęła się intensywnie sprawami polskimi? Skoro nie wystarcza, to że jest Polką zaangażowaną politycznie, to uznam że pojechała do Paryża na kongres Wersalski jako obserwatorka chcąc wspierać sprawę polską i opisać co ma miejsce na takim Kongresie. Tam została zaproszona do Polski przez przedstawicieli władz kraju. W sposób oczywisty zdecydowała się na wyjazd. 
3. Mógłbyś wyraźniej powiązać pisarzy, którymi się fascynuje (jakichś ewangelikalnych radykałów z tego co rozumiem) z jej twórczością. Fascynacja religijna chyba nie ma być szczególnie powiązana z jej twórczością powieściopisarską. 
4. Przypominam, że Nobel z literatury jest za... Przecież jej powieści są jak wspominałem gdzieś wcześniej dość dekadenckie mają więc ogólnie obraz w którym ideały się zderzają z podłą rzeczywistością. Można to zauważyć w tych skrótach powieści, które podałem. Jak chcesz mogę zrobić listę powieści z dwuzdaniowym opisaniem o czym są.

Start pack:

1. Posłowie na Sejm Ustawodawczy:
a. 4 członków Stronnictwa Spółdzielczego;
b. 3 członków Fołks-Partaj;
c. 2 członków Unionistycznego Stronnictwa Chłopskiego;
d. 2 członków Komitetu Wyborczego "Kobiety przecie pijaństwu";
e. profesor ekonomii, bezpartyjny (wybrany z list PSL "Wyzwolenie);
f. poseł Protestanckiej Partii Ludowej;
g. działacz spółdzielczy członek PSL "Wyzwolenie";
h. chłop członek PSL "Wyzwolenie".

Dyplomata: Ferdynand Radziwiłł;
Minister: Bogusław Kotek (62 l.) profesor ekonomii, dziekan Wydziału Ekonomii i Statystyki Uniwersytetu Leopolda i Franciszka w Innsbrucku, przez wiele lat poseł Rady Państwa (Przedlitawii), obecnie minister handlu zagranicznego w rządzie Ignacego Paderewskiego.
Odpowiedz
#4
Cytat:że jest Polką zaangażowaną politycznie
A jest Polką? Nie ma o tym wzmianki w oryginalnej biografii, gdzie nie mamy też panieńskiego nazwiska.

Twój opis wskazuje na to, że albo pobyt Harding potrwa w Polsce tylko jakiś czas, albo ją mąż z czasem zacznie mocno nagabywać, żeby wróciła. Może jest niewierny, ale żona polityka ma swoje towarzyskie i salonowe zadania do spełnienia, zwłaszcza wtedy, a nie szlajanie się samemu po Europie Wschodniej. (Możesz grać w ten sposób, ale zwracam uwagę).

Cytat:Przecież jej powieści są jak wspominałem gdzieś wcześniej dość dekadenckie mają więc ogólnie obraz w którym ideały się zderzają z podłą rzeczywistością.

Nie wiem, czy to jest dobre ujęcie słowa dekadencja, które by pasowało do takich historycznych noblistów, jak Kipling, Sienkiewicz czy Maeterlinck. W istocie trudno ich nazwać dekadentami, te książki naprawdę miały być idealistyczne Tongue Poważni dekadenci jak Huysmans czy Przybyszewski Nobli nie dostawali. Wiem, że wcześniej mówiłem o "przetrawionej" kontrowersyjności, ale to jednak inne czasy. Myślę, że potrzebujesz albo idealistycznej-miłej książki, albo zrezygnować z Nobla na rzecz ogólnej poczytności książek.  


W kwestii posłów. Widzę, że część z nich to członkowie partyjek, które w rzeczywistości weszły do SU (na pewno Fołkspartaj). Istnieją zasady przeciwko przejmowaniu istniejących małych stronnictw (mających poza twoim starter packiem jakichś posłów) de facto w całości. Chodzi o to, żeby przez exploit zasad z doborem swojego składu nie dostać faktycznie 15, tylko np. 30 posłów na start, bo się podczepiasz do czegoś istniejącego i je opanowujesz.

Mogę twój projekt (liberalnie!) zinterpretować tak, że ci twoi starterzy to są wszyscy ludzie Fołkspartaj, którzy są w SU, a ci historyczni z oryginalnej puli są wymienieni na syjonistów, Bundowców czy coś podobnego i nie masz na nich wpływu. Analogicznie ewentualnie z resztą tych partyjek, bo nie chce mi się wszystkich sprawdzać, czy istniały i miały posłów.

Osobna kwestia to ci ludzie z PSL "Wyzwolenie". Czy wtedy dostawanie się z list partyjnych osób niezrzeszonych potem klubowo było czymś mającym miejsce? Z tego co widzę niezrzeszeni w historycznym składzie zostali dokooptowani z parlamentów zaborczych. (Ja wam proponowałem wszystkim olanie przesadnego historycznego drążenia i wzięcie komitetów społecznych adoracji, ale jak chcecie rzeczy komplikować, to będziemy komplikować).

Posiadanie posłów częściowo w (jednej) dużej partii, a częściowo nie, to rozwiązanie połowiczne, którego nie brałem pod uwagę. Zapewne mogę je ostatecznie zaakceptować, jeśli Czerwony nie czuje się teraz oszukany. Kilku twoich posłów po prostu będzie mieć dyscyplinę PSL-u nad sobą.

Cytat:Dyplomata: Ferdynand Radziwiłł;
Zakładam, że ma on tak losowo nazwisko  Radziwiłł, bo nie widzę powodu, żeby prawdziwy arystokrata z wielkim majątkiem i całą familią za sobą oddawał się w pacht pani Harding. Chyba że to jakiś zupełny rodzinny ekscentryk, w dużej mierze przehulany. Z tym zastrzeżeniem owa dwójka OK.
Odpowiedz
#5
Cytat:Czy wtedy dostawanie się z list partyjnych osób niezrzeszonych potem klubowo było czymś mającym miejsce?

Nie, raczej odwrotnie. Partie dość chętnie wystawiły bezpartyjnych sympatyków na swoich listach ale ci potem równie chętnie dołączyli do partyjnych klubów poselskich. W styczniu 1919 r. z 335 posłów jedynie 3 było niezrzeszonych.

Cytat:Posiadanie posłów częściowo w (jednej) dużej partii, a częściowo nie, to rozwiązanie połowiczne, którego nie brałem pod uwagę. Zapewne mogę je ostatecznie zaakceptować, jeśli Czerwony nie czuje się teraz oszukany.

Czuję się. Nie to, żebym sam chciał z niego skorzystać, ale gdyby było zaproponowane wcześniej to gardłowałbym przeciw.

Przede wszystkim, nie widzę ingame uzasadnienia że sympatycy pani Harding są w aż tylu różnych stronnictwach. Skoro ma ona jakiś profil ideologiczny to powinni być skupieni w dwóch, może trzech jeśli wszystkie są małe. Rozlokowanie ich po sześciu partiach/klubach/komitetach wygląda na próbę takiego exploitu jak opisywałeś.
Odpowiedz
#6
Cytat:Skoro ma ona jakiś profil ideologiczny to powinni być skupieni w dwóch, może trzech jeśli wszystkie są małe. Rozlokowanie ich po sześciu partiach/klubach/komitetach wygląda na próbę takiego exploitu jak opisywałeś.
To ja zaznaczę, że rozdrobnienie jest legalne, dopóki są w nim jakieś elementy wspólnego wątku. Co jest mocno reglamentowane, to podczepianie się pod duże "poważne" partie irlowe. Jeżeli ktoś to chce zrobić, to naprawdę podpisuje cyrograf w zamian za taki sojusz.

W świetle tych rozważań rzeczywiście skłaniam się przeciwko przyjęciu rozwiązania (zaczep o "Wyzwolenie") + (własne udzielne partyjki). Za bardzo zjadanie ciastka i mienie ciastka. Ci goście mogą być z jakichś list powiatowych mikropartyjek bliskich "Wyzwoleniu", które ostatecznie wolały zachować oficjalną oddzielność. https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_St...%93_Lewica tylko bardziej planktonowe.
Odpowiedz
#7
Wilhelmina Harding z domu Sobolewicz przyszła na świat 1 marca 1867 roku w hrabstwie Hamilton w stanie Ohio. Jej ojciec był hodowcą drobiu, a matka poza pomocą w gospodarstwie zajmowała się nauczaniem rysunku i malarstwa. Była trzecią córką i piątym dzieckiem w rodzinie. Cała rodzina była polskiego pochodzenia. W domu mówiło się w języku polskim, były polskie książki, a ojciec sprowadzał polską prasę.

Lata młodości

Ze względu na słabe zdrowie, bladą cerę, skłonność do omdleń młodość spędziła w gospodarstwie, a jej nauką zajmowali się guwernerzy. Brak przyjaciół i znajomych rekompensowała bogatą korespondencją, pisaniem dzienników, oraz wysyłaniem opowiadań i artykułów do różnych pism pod pseudonimami. Dość duży rozgłos miały jej artykuły na temat polityki USA względem Meksyku w których starała się udowodnić, że przyszłość USA jest związana ze zdolnością włączenia i zamerykanizowania południa, oraz seria opowiadań o wilkołactwie. W młodości rozpoczęło się jej odchodzenie od katolicyzmu i ostateczne wstąpienie do adwentystów dnia siódmego. Widać tutaj jej fascynację Ellen G. White, Williamem Boothem, Ann Griffiths. W tym czasie zaczęła szerzej interesować się sprawami polskimi. 

Małżeństwo i dzieci

Wyszła za Warrenem Hardingiem. Redaktorem lokalnej gazety. Później politykiem republikańskim. W związku z nim urodziła sześć córek. 

Najważniejsze powieści

Pierwszą jej powieścią były Córki Germanika (1887) opowiadające o tym jak Klaudia zmarła w dzieciństwie córka Germanika jako duch bezsilnie stara się ostrzegać swoje siostry Agrypinę Młodszą, Julię Dryzullę i Julię Liwillę. Od tego momentu średnio co dwa lata wydawała powieść stając się najbardziej płodną autorką. Jej powieści często zajmują się historią z nietypowej perspektywy. Głównie jest to historia antyczna, ale zdarzają się powieści zajmujące się historią Polski jak słynna monumentalna powieść Prymas (1891) ukazująca życie Prymasa Michała Poniatowskiego. Szczególnie cenioną i kontrowersyjną książką byli Chłopcy z Capri (1892), czyli zapisy rozmów chłopców wykorzystywanych w czasie orgii Tyberiusza. Młodzi mężczyźni dzielą się ze sobą plotkami na temat cesarza, wiedzą na temat własnego pochodzenia, planami przyszłości, oraz marzeniami. Nie brak w jej twórczości powieści religijnych jak np. tetralogia powieści przedstawiających życie Ewangelistów. W 1912 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za monumentalną narrację ukazującą w encyklopedyczny sposób losy osób, których los nie oszczędzał.

Podróże

W ramach działalności literackiej co kilka lat wyjeżdża z dziećmi, ale bez męża do innych krajów. Odwiedziła państwa basenu Morza Śródziemnego, Galicję, dolinę Indusu. Obecnie przebywa w Polsce skąd przyjechała z Kongresu Wersalskiego o którym chce napisać książkę.

Działalność polityczna

Nieformalnie działa w środowisku amerykańskich polityków na rzecz Polski mimo izolacjonistycznych poglądów męża. Działa w Polonii. Aktywnie popierała w Polsce ruch spółdzielczy, oraz idee prohibicji. Związana z partiami ludowymi.

Start pack (Wielki artysta):

1. Posłowie na Sejm Ustawodawczy:
a. 4 członków Stronnictwa Spółdzielczego;
b. 3 członków Fołks-Partaj;
c. 2 członków Unionistycznego Stronnictwa Chłopskiego;
d. 2 członków Komitetu Wyborczego "Kobiety przeciw pijaństwu";
e. profesor ekonomii, bezpartyjny (wybrany z list PSL "Prawdziwa Lewica");
f. poseł Ewangelickiej Partii Ludowej;
g. działacz spółdzielczy członek PSL "Prawdziwa Lewica";
h. chłop członek Christlich Deutsche Volkspartei.

Dyplomata: Ferdynand Radziwiłł (ponoć mężołożnik i ateusz);
Minister: Bogusław Kotek (62 l.) profesor ekonomii, dziekan Wydziału Ekonomii i Statystyki Uniwersytetu Leopolda i Franciszka w Innsbrucku, przez wiele lat poseł Rady Państwa (Przedlitawii), obecnie minister handlu zagranicznego w rządzie Ignacego Paderewskiego.
Odpowiedz
#8
Cytat:w stanie Hamilton w Ohio
W miejscowości? Daj jej jakieś nazwisko panieńskie jeśli możesz, nie sądzę by to była jakaś dobrze ukrywana tajemnica.

Cytat:W 1912 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.
Spojrzyj tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Laureaci_N...literatury i zaproponuj uzasadnienie komitetu noblowskiego.
Cytat:W ramach działalności literackiej co kilka lat wyjeżdża z dziećmi, ale bez męża do innych krajów. Odwiedziła państwa basenu Morza Śródziemnego, Galicję, dolinę Indusu. Obecnie przebywa w Polsce skąd przyjechała z Kongresu Wersalskiego o którym chce napisać książkę.
Wydziel ten fragment pod oddzielnym nagłówkiem dla jasności, typu "Wyjazdy".
Cytat:c. 2 członków Unionistycznego Stronnictwa Chłopskiego;
Na czym polega ich unionistyczność? Powinienem to wiedzieć Tongue
Cytat:d. 2 członków Komitetu Wyborczego "Kobiety przecie pijaństwu";
Literówka ("przecie").
Cytat:e. profesor ekonomii, bezpartyjny (wybrany z list PSL "Wyzwolenie);
Tu również PSL "Prawdziwa Lewica", jeśli chcesz takiej nazwy.
Cytat:f. poseł Protestanckiej Partii Ludowej;
Protestanci raczej nie nazywają siebie protestantami. Ewangelickiej.
Cytat:h. chłop członek Deutsche Volkspartei.
Christlich Deutsche Volkspartei? DVP chcę zachować takie jak w oryginalnym SU dla siebie.

Resztę przełknę.
Odpowiedz
#9
(14.08.2020, 16:20)Szmer napisał(a): Na czym polega ich unionistyczność? Powinienem to wiedzieć Tongue
Wzywają wszystkie partie ludowe do połączenia się w jedną wielką partię ludową z jednym koalicyjnym programem.
(14.08.2020, 16:20)Szmer napisał(a): Protestanci raczej nie nazywają siebie protestantami. Ewangelickiej.
Specjalnie chciałem protestanckiej, by nie wykluczać ewangelikalnych, ale jak tam uważasz.
(14.08.2020, 16:20)Szmer napisał(a): Christlich Deutsche Volkspartei?
Niech będzie.
Odpowiedz
#10
Cytat: Specjalnie chciałem protestanckiej, by nie wykluczać ewangelikalnych, ale jak tam uważasz.
To możesz dać np. "Ewangelicznej", widzę że obecnie ewangelikanie mają w Polsce Alians Ewangeliczny.

Poza tym popraw "ożeniła się" na "wyszła za", teraz zauważyłem.

Przyjęty! Zaktualizuj pierwszy post.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości