Pytania o rekrutację
#1
Musi być tak oficjalnie, że mamy jakiś komitet poparcia? Nie może być np. tak że weszła jakaś mała partia prohibicji i jakaś mała partia kooperatywistów?
Odpowiedz
#2
To ściśle rzecz biorąc powinno byc pytanie do rekrutacji (i tam później przeniosę ten wątek dyskusji: muszę się nad kilkoma rzeczami zastanowić zanim założę tamten temat).

Ale generalnie, rozwiązanie z po prostu partiami powinno być zarezerwowane wg mnie dla Wielkich Ideologów. Każda postać powinna dostać grupę w miarę odpowiednich dla siebie fascynatów, tzn. Wielki Dowódca głównie towarzystwo z jakichś swoich weteranów, Wielki Artysta głównie grupę zapatrzonych osób wolnych zawodów i tak dalej.
Odpowiedz
#3
(Jeśli ktoś chce o coś spytać, zanim złoży wniosek, to jest ten temat.)
Odpowiedz
#4
Popieram Wisznu w postulacie większej elastyczności reprezentacyj politycznych naszych postaci. Weźmy pod uwagę, że:
1. Partii i partyjek było jak psów,
2. Większość z tych, które dostały się do Sejmu, poszło do wyborów w jakimś bloku,
3. Bloki były często bardzo szerokie,
4. Podczas dwuletniej kadencji Sejmu doszło do wielu przetasowań między klubami poselskimi, co dowodzi ich różnorodności.

Według mnie jest mało prawdopodobne by moja postać, będąca nadal czynnym wojskowym, miała swój "komitet poparcia" w którym w dodatku nie ma jej samej. Starałem się wzorować na innych wojskowych, którzy w tym okresie zaczynali kariery polityczne, i ogólnie odnoszę wrażenie że póki co starali się nie brać aktywnej roli w polityce, wykorzystując raczej kontakty z politykami cywilnymi.

Dużo bardziej realistyczne - a więc dla mnie łatwiejsze do wczucia się w grę - jest to, że "moich" 15 posłów jest w większym klubie poselskim ZLN a nie że tworzy jakiś abstrakcyjny Klub Poparcia Barszczańskiego. Podobnie bardziej realistyczne jest, że wywodzą się z 1-2 już istniejących partii, plus ew. bezpartyjni, a nie z osobnego "komitetu poparcia". Tak to wyglądało w przypadku wybitnych postaci epoki, jak Paderewski czy Piłsudski. Nie oznacza to oczywiście, że w jakiś sposób kontroluję innych posłów z tych partii czy klubu.
Odpowiedz
#5
Zmieniłem trochę zasady i dałem 4 opcje (wejście do partii, komitet społeczny, mieszanka krakowska, partia ideologa).

Mimo wszystko uważam, że dla balansu powinien być jakiś bonus dla wielkich ideologów, którzy, jak zwrócił uwagę Wisznu, są z natury dość kontrowersyjnymi postaciami dla nielubiących ich poglądów i nie mają "sławy ogólnej" innych postaci. Chodzi o możliwość grania kimś w rodzaju Dmowskiego, kto byłby pewnie historycznie najbliższym archetypu Wielkiego Ideologa.

Nie jestem w tej chwili przekonany do opcji posiadania posłów rozrzuconych po partiach. Wtedy trudno wyjaśnić, dlaczego głosują podobnie (a chcę, by w stosunku do zauroczonych posłów domyślne było sterowanie ich głosami). Plus jeden gracz by mnie od razu wałkował o negocjacje z 15 partiami, gdzie powsadzał swoich kretów.
Odpowiedz
#6
Cytat:Nie jestem w tej chwili przekonany do opcji posiadania posłów rozrzuconych po partiach. Wtedy trudno wyjaśnić, dlaczego głosują podobnie (a chcę, by w stosunku do zauroczonych posłów domyślne było sterowanie ich głosami). Plus jeden gracz by mnie od razu wałkował o negocjacje z 15 partiami, gdzie powsadzał swoich kretów.

Takie efekty rodzącej się demokracji i rozdrobnienia politycznego. Ja osobiście nie chcę nadużywać wpływów i prawdopodobnie w perspektywie paru miesięcy ZLN się rozpadnie, ale chciałbym mieć dojście do jednej-dwóch partii z którymi jest mi najbardziej po drodze Wink
Odpowiedz
#7
Jeśli ci chodzi o to, że "Związek Sejmowy Ludowo-Narodowy" obejmuje endeków i chadeków, to możesz mieć zauroczonych o różnych powiązaniach w ramach jednego klubu. Jest to wciąż jedna frakcja parlamentarna. Jak się potem rozpadną, to będziemy handlować z tym.

(Wikipedia jest bardzo konfundująca: link na stronie o SU linkuje do ZLN jako partii, nie wspominając o niuansach dotyczących klubu. Najwyraźniej później rozpadło się to na rzeczy w rodzaju https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowo-C...two_Ludowe i https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowe_Z...nie_Ludowe ).
Odpowiedz
#8
ZLN to w tym okresie jest klub poselski: https://pl.wikipedia.org/wiki/Związek_Ludowo-Narodowy

Złożony głównie z posłów koalicji wyborczej Narodowego Komitetu Wyborczego Stronnictw Demokratycznych - ale nie tylko, choćby z tego względu, że listy NKWSD wystawiono tylko w Królestwie Polskim. W klubie ZLN byli więc przedstawiciele wielu partii, ale też (to akurat dotyczyło też pozostałych klubów) wielu bezpartyjnych.

ZLN stanie się "federacją partii" - cokolwiek to znaczy, rozumiem że coś na podobieństwo stałej koalicji, a la obecnie Lewica - w maju 1919, chyba że postanowisz to zmienić.
Odpowiedz
#9
Różne źródła, jakie można znaleźć: https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_K...ratycznych czy https://kurierostrowski.pl/2019/11/05/zw...dleglosci/ wymieniają sporo partii i Wielkopolskę jako główny obszar pochodzenia.

W każdym razie, o co mi chodzi, takie rzeczy mogą się znajdować pod powierzchnią abstrakcji gry, jeśli nikt nie będzie ich konkretnie wyciągał. Dopóki ZSLN to jeden klub, można go tak traktować na użytek większości spraw. Mnie chodzi głównie o wykreślenie sytuacji, gdzie ktoś sobie strategicznie wsadzi kogoś do takiego PSL-u, kogoś innego do innego PSL-u i jeszcze do różnych innych klubów. Nie mówię, że to by było nierealistyczne (zob. piłsudczycy), po prostu przeciążające, problematyczne w kwestii jednolitości głosowań i może dające niesprawiedliwą przewagę na początku.

W trakcie gry ofc może dojść do różnych sytuacji, jeśli coś się stanie albo na to zapracujecie. Rozmawiamy o starter packu.
Odpowiedz
#10
Czym jest mieszanka krakowska?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości