Scenariusz "Niepodległości Tytanów" (+pytania co do świata)
#1
Video 
W przypadku Polski zakładamy, że wszystko zaszło mniej więcej tak jak historycznie, na ile się tylko da nagiąć zdarzenia i logikę (ja to oceniam Tongue ). Jedyny wyjątek jest taki, że w Sejmie Ustawodawczym jest więcej miejsc i tak się zdarzyło, że zajmują je komitety poparcia naszych Tytanów. Tak jest i już.

W przypadku szerszego świata opieramy się na tej mapie i tym szkicu:

Cytat:30 sierpnia 1918 eserowskiej zamachowczyni Fanny Kapłan udaje się zastrzelić Lenina. Prowadzi do głębokiego rozłamu między bolszewikami a niebolszewicką lewicą w sowieckiej Rosji i natychmiastowego wybuchu czerwonego terroru. Antybolszewicy (socjaliści-rewolucjoniści, mienszewicy) tworzą jednak własny rząd Rosji sowieckiej i uzyskują przewagę w kolejnych tygodniach. Wybuchają walki wewnętrzne między Trockim a innymi przywódcami bolszewików.

Jeszcze we wrześniu 1918 "lewa" (tzn. niebolszewicka) Rada Komisarzy Ludowych zrywa pokój brzeski i wypowiada ponownie wojnę państwom centralnym.Te wojska, które jeszcze gdzieś mają, atakują Niemców, na ile mogą. Elementy Rządu Tymczasowego związane z lewicą -- np. socjaliści-rewolucjoniści, w tym Aleksander Kiereński -- stopniowo porzucają konserwatywnych carskich generałów na rzecz demokratycznej (jak się przynajmniej zdaje) RFSRR.
 
Rosja socjalistyczna obiecuje zachować wolność słowa i prasy przy ustroju wciąż opartym na sowietach, a także szanować samostanowienie narodów podbitych przez carat. Doprowadza to do dopuszczenia dyplomatów rosyjskich po stronie ententy na konferencji wersalskiej. Mocarstwa zachodnie udaje się przekonać, że Sowiety mają wyraźną przewagę w ogarniętej wojną domową Rosji i chcą być w miarę stabilnym filarem powojennej Europy.

Przy kapitulacji Niemiec ententa natychmiast kasuje Prusy Hohenzollernów i dzieli je mniej więcej po granicach pruskich prowincji (modyfikacje głównie na wschodzie, por. mapka). Każde państewko niemieckie póki co ma być traktowane oddzielnie i nie może interweniować w sprawy pozostałych. Wynik jest taki, że rewolucja listopadowa prowadzi do utworzenia rządów sowieckich w wielu landach, a w innych mobilizacja lojalistycznych żołnierzy i oficerów utrzymuje dawny porządek. Taki stan trwa od kilkunastu tygodni i sytuacja jest wciąż dynamiczna. Konferencja wersalska ma jeszcze mnóstwo rzeczy do ostatecznego zdecydowania.

Na początku 1919 roku Rosja osłania dyplomatycznie, na ile może, rewolucję na Węgrzech. W odpowiedzi Wielka Brytania, a trochę i Francja i Rumunia tolerują utrzymanie cesarza Karola Habsburga formalnie na czele Austrii oraz kombinację austro-węgierskich generałów (na czele z Miklosem Horthym), jeśli chodzi o zachowanie resztek armii i kontroli na Słowacji. Nie wszyscy zatem już pożegnali się ze snem o podtrzymaniu istnienia Austro-Węgier. Niektóre kręgi w Galicji widzą w tym możliwie potrzebną równowagę dla czerwonego niebezpieczeństwa i socjalistycznego oszołoma Piłsudskiego...

Jeżeli chcecie zadawać pytania, to proszę bardzo. Ostrzegam, że mogę zaczekać z rozstrzyganiem spraw, aż rzeczywiście będzie to komuś potrzebne.
Odpowiedz
#2
1. Czy królem Litwy nadal jest Mendog II i jeśli tak, to co sprawiło że Litwini go nie zdetronizowali?
2. Podobnie - co sprawiło, że nadal mamy dwa państwa ukraińskie? Jaka jest tam sytuacja?
Odpowiedz
#3
1. Mendoga w mojej koncepcji utrzymują wojska wschodniopruskie i Ober-Ostowcy. Popierają oni również obecnie szersze ambicje terytorialne Litwy.
2. Nie zaznaczyłem w końcu na mapie tego niuansu. Tak jak historycznie (chyba?) oficjalnie ZURL jest przyłączona do URL, ale w praktyce działa samodzielnie. Nie mogli się doorganizować czy coś.
Odpowiedz
#4
Czy przywódcy Austrii mają jakieś znaczenie na Kongresie? Jeśli mają to jakie są ich stanowiska?
Odpowiedz
#5
Austria przede wszystkim przegrała wojnę, więc jedyne co może robić to upraszać zwycięzców o korzystne rozwiązania powojenne dla siebie. Jej stanowisko jest skomplikowane: z jednej strony jest tendencja do próby zachowania Austro-Węgier (w oparciu o cesarza, Horthy'ego i ewentualne rozwalenie sowietów węgierskich -- z czasem eventy odniosą się dokładniej do tego klasterfaka), z drugiej, jak historycznie, do prób zjednoczenia się z Niemcami (głównie socjaldemokraci, ale mają w sumie dość niezdecydowane stanowisko w tej sprawie).

Aha, i chcą zachować dla siebie czeskie Sudety.
Odpowiedz
#6
Z dalszych informacji nt. sytuacji w Wersalu. Chciałem sprawdzić, czy historycznie wpuszczono tam Ukrainę, sięgając do książek jakie mam i Wikipedii. Otóż znalazłem głównie wzmiankę na Wiki, że generalnie nie. Natomiast moje lektury przypomniały mi, jaka to była brutalna i mocarstwowa impreza, ta konferencja. Polska w historycznym traktacie została obciążona częścią niemieckich długów i reperacji, i za wojnę z Ukrainą dostawaliśmy straszny opiernicz. Wielka Brytania lobbowała za daniem Pomorza i Gdańska Niemcom itd. Generalnie filozofia wyglądała otwarcie "jak najbardziej utuczyć tradycyjne mocarstwa", nawet bardziej bezwstydnie niż w epoce ONZ. Egzekwowanie standardów mocno, ale wobec drobnicy. Takie odnoszę wrażenie.

Jeszcze zastanowię się, jak to dokładnie rozegram, ale myślę, że Rosja uznaje (jak mówiłem) BRL oraz zapewne URL. Jest to w tej chwili element "antyimperialistycznej" polityki ich razemkowego rządu. Też polecam waszej uwadze, że w wielu europejskich państwach przegranych -- Niemczech, Węgrzech, Bułgarii -- są teraz rządy mniej czy bardziej prorosyjskie. Ze zmian w porównaniu ze stanem historycznym, w Finlandii zachowało się królestwo romansujące z konserwatywnymi Niemcami.
Odpowiedz
#7
Szmer tak poprowadzi Wersal, że na zachodzie granica będzie jak z 1914 a na wschodzie jak z 1945 roku xP
Odpowiedz
#8
Podejrzewam, że historycznie Lloyd George z ekipą byłby zadowolony z tego wyniku Tongue I podobnie szansą Polski jest najpewniej łowienie ryb w mętnej wodzie, biorąc pod uwagę, że Rosja nie jest do końca ustabilizowana nawet w Rosji, a cała Europa Środkowa to jeden wielki zamęt między prosowietyzmem, parlamentarnymi demokratami i pogrobowcami państw centralnych. Przepiękny chaos do wykorzystania... jeśli chcecie spełnić warunki wygranej Cool
Odpowiedz
#9
No wiadomo. Lloyd George, słynny ukraiński nacjonalista Tongue
Odpowiedz
#10
Jaka jest teraz sytuacja na Śląsku?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości