[OFF GAME] Prawa związane z gospodarką wojenną
#1
Ostatni projekt ustawy:
http://kanciapa.pbf.net.pl/thread-607-po...ml#pid6835

Projekt prawiony i przekształcony w dekret:
http://kanciapa.pbf.net.pl/thread-607-po...ml#pid6900

Uwagi do poprawek:
http://kanciapa.pbf.net.pl/thread-607-po...ml#pid6905

Adnotacje do polemiki:
1a. Skoro prawo ma przejmować władztwo gospodarcze rewolucjonistów, to nie może robić tego burżuj w stanie czystym i konieczne jest, by socjalista w rządzie miał możliwość współdecydowania w tych sprawach. Dodatkowo sprawy społeczne są sprawami ściśle związanymi z gospodarką, gdyż decyzje gospodarcze będą miały bolesne konsekwencje społeczne, które socjalista i minister spraw społecznych powinien amortyzować.
1b. Skoro masz czas zajmować się poborem, ustrojem, zwoływaniem izby poselskiej itp. to oczywiście ja i Ogar będziemy mieli czas zapoznać się z przygotowanymi przez ciebie materiałami na posiedzenia Izby gospodarczej.
1c. "Dlatego apeluję, żeby zamiast nich zasiedli w Radzie Gospodarki Wojennej wyznaczeni ich przedstawiciele." Dobry apel szkoda, że nieszczery, ale przyjmę tę poprawkę.

2a. "Militaryzacja to możliwość egzekwowania wojskowej dyscypliny pracy, na przykład w obliczu nacjonalistycznego czy komunistycznego sabotażu." Dla mnie "egzekwowania dyscypliny pracy", to element zarządzania. Natomiast militaryzacja w tym kontekście to słowo niezrozumiałe. Oczywiście możesz zaproponować jakieś inne określenie.

3. Pojęcie "tak zwana" w prawie nie może istnieć. Równie dobrze ktoś może uznać, że konstytucja jest rewolucyjna, nasz rząd jest rewolucyjny itd. Jeśli moje sformułowanie wydaje się nieodpowiednie proponuję likwidację tego typu zapisów wskazujących na zajmowanie pozycji rad robotniczych.

4. Konstytucja zawiera silną ochronę praw właścicielskich. Brzmi to tak:
"Wolność posiadania i ochrony majątku", oraz "Wolność posiadania broni i obrony swojego życia". Jeśli nie zapewnimy ochrony majątku taki delegat będzie mógł być zabity przez posiadającego broń właściciela i może się nawet okazać, że Sąd Najwyższy uzna, że chronił swój majątek i korzystał z prawa do posiadania broni. Nie może ulegać wątpliwości, że nie dojdzie do uszczerbku. Natomiast jeśli chcesz niszczyć to należy wprowadzić możliwość przejęcie majątku, który będzie musiał być zniszczony za pełną rekompensatą, ale odsuniętą w czasie.
Odpowiedz
#2
Na razie proponuję takie zapisy:

Art. 1.
a. Powołuje się Radę Gospodarki Wojennej zwaną dalej Radą w składającej się z Pierwszego Ministra, Minister Przemysłu i Aprowizacji, Minister Spraw Społecznych, przedstawiciela Izby poselskiej, przedstawiciela Senatu.
b. Pierwszy Minister i Minister Spraw Społecznych mogą uczestniczyć w Radzie osobiście, lub poprzez pełnomocników ds. gospodarki wojennej.
Art. 2. Do czasu powołania przedstawicieli Sejmu Rada pracuje w składzie 3-osobowym.
Art. 3. Pracami Rady kieruje Minister Przemysłu i Aprowizacji, a jej uchwały są przyjmowane większością głosów przy przynajmniej 3-osobowym składzie.
Art. 4. Uchwały Rady dotyczą:
a. kontroli płac,
b. kontroli cen,
c. kontroli kursów walut,
d. zarządzanie robót publicznych,
e. zarządzanie pracy przymusowej,
f. tworzenia Komisji Zarządu Centralnego dla poszczególnych gałęzi gospodarki,
g. zarządzenia totalnej mobilizacji w przemyśle zbrojnym i w transporcie.
Art. 5. Komisje Zarządu Centralnego wysyłają delegatów do poszczególnych przedsiębiorstw i majątków rolnych. Decyzje owych delegatów obowiązują właściciela w zakresie, który nie podważa istoty jego konstytucyjnych praw, oraz nie powoduje nieodwracalnego uszczerbku jego własności.
Art. 6. Komisje Zarządu Centralnego za zgodą Rady mogą dokonać wywłaszczenia. W takim wypadku skarb państwa w ciągu 5 lat jest zobowiązane spłacić dotychczasowego właściciela. Wysokość spłaty jest ekwiwalentna do wartości nieruchomości, bądź przedsiębiorstwa w momencie wywłaszczenia. W wypadku braku spłaty w chwili wywłaszczenia skarb państwa rekompensuje właścicielowi straty wynikające z inflacji, oraz nalicza odsetki wysokości 1,5% wywłaszczonej nieruchomości w skali roku.
Art. 7. Od decyzji Izby, Komisji Zarządu Centralnego i jej delegatów przysługuje odwołanie do sądu administracyjnego.
Art. 8. Majątek i wszystkie inicjatywy Kościołów są wyłączone spod przepisów gospodarki wojennej.
Art. 9. Ustawa wchodzi w życie po prewencyjnej kontroli jej zgodności z Konstytucją za wyłączeniem Art. 1., Art. 2., Art. 3., Art. 4. ust. g. i h., który wchodzi w życie wraz z ogłoszeniem Dekretu.


Jakieś uwagi?
Odpowiedz
#3
Skoro nie ma uwag co do projektu uznaję, że można go przegłosować.

1. Proszę podać formę aktu (Dekret/Ustawa)
2. Poparcie dla aktu (Za/Przeciw)

Głosowanie do północy.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości