[IN GAME] 21 posiedzenie rządu
#31
Daniel Sassoon

Kolejną sprawą, którą należy natychmiast rozstrzygnąć jest uzupełnienie wakatu na stanowisku Hetmana Wielkiego. Sądzę, że rząd powinien rekomendować jakąś osobę i skonsultować tę kandydaturę z wojskiem, a następnie przekazać wraz z rekomendacjami Królowi.
Odpowiedz
#32
Daniel Sassoon

Wielmożni Panowie Ministrowie.

Jeden z przedstawionych przez pana Hławankowskiego projektów jest na tyle niekontrowersyjny, że nie ma potrzeby opóźniać jego wejście w życie i z tego powodu proponuję rekomendować przekształcenie go w dekret, który Król rozważyłby podpisać.

Cytat:My, Kazimierz V Sapieha z Bożej łaski i woli Narodu Król Rzeczypospolitej, Obrońca Wiary, Wielki Xiążę Litewski, Wielki Xiążę Moskiewski, Xiążę ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski, czernihowski, Suwerenny Pan nowożmudzki, nowopoleski, malagaski, Obrońca wieczysty wyspy św. Bartłomieja niniejszym, na podstawie art. VIII ust. 5 Konstytucji wydajemy za radą i na wniosek Rządu dekret o powszechnym obowiązku służby wojskowej
Art. 1. Wszyscy mężczyźni w wieku 16 do 55 lat objęci są obowiązkiem służby wojskowej.
Art. 2. Wszystkie osoby wymienione w art. 1 muszą zgłosić się do komisji wojskowych, gdzie zostanie oceniona ich zdolność do służby wojskowej oraz wydana decyzja o wcieleniu do Wojska, do służby zgodnej ze stopniem zdolności do służby wojskowej.
Art. 3. Termin zgłoszenia się zgodnie z art. 2 to:
a) 3 dni dla Korony i wszystkich miast na terenie Rzeczypospolitej;
b) 7 dni dla terenów wiejskich Wielkiego Księstwa Litewskiego i kolonii;
c) 14 dni dla terenów wiejskich Wielkiego Księstwa Moskiewskiego.
Art. 4. Komisja wojskowa ma prawo odstąpić od decyzji o wcieleniu do Wojska w przypadku osób, których działalność cywilna jest ważna dla wysiłku wojennego. Kwestię tę ureguluje szczegółowo wspólne zarządzenie Ministrów odpowiednich ds. Gospodarki i Wojny.
Art. 5. Kto uchyla się od służby wojskowej, podlega karze wcielenia do oddziałów karnych.
Art. 6. Kto po raz kolejny uchyla się od służby wojskowej, podlega karze głównej.
Art. 7. Ustawa wchodzi w życie natychmiast i wygasa w momencie podpisania pokoju.
Odpowiedz
#33
Hławankowski
W interesie realizacji tego dekretu nalegam i domagam się, żeby przeszedł on normalną drogę legislacyjną, to znaczy został przyjęty przez przedstawicielstwo narodu.
Odpowiedz
#34
Daniel Sassoon

Ktoś jeszcze nalega na takie rozwiązanie niezależnie od tego jak poważne konsekwencje będzie niosło dla całego państwa opóźnienie wejścia w życie tego prawa?
Odpowiedz
#35
Hławankowski
Jestem przekonany, że ludność na terenach, gdzie wojna toczy się obecnie, i tak garnie się do wojska na ochotnika. W obliczu wielkiej korzyści dla poboru na niespokojnych ziemiach ruskich, jaką będzie demokratyczne poparcie, parę dni zwłoki jest bez znaczenia. Parlament na pewno wykaże zrozumienie dla pilności sprawy.
Odpowiedz
#36
Fryderyk J.K. Krokowski

Panie Hławankowski, z całym szacunkiem, kilka dni robi ogromną różnicę przy obecnych postępach wojsk przeciwnika. Jeżeli mamy skutecznie się bronić, trzeba będzie ukierunkować naród i gospodarkę na tory wojenne i to jak najszybciej się da.
Dlatego też wnoszę o wystosowanie w przyspieszonym tempie tejże ustawy Jego Królewskiej Mości oraz ustawy o gospodarce wojennej.

Co do stanowiska Hetmana Wielkiego, proponuję Pana Stokłosę obrać.

(OFF-GAME: Ale aktualne miejsce Stokłosy ja chciałbym zająć. C: )
Co może powiedzieć ludzkość dziś, ta ludzkość, która chce dowieść postępu kultury, a XX wiek postawić znacznie wyżej od wieków przeszłych. Czy w ogóle my, ludzie XX wieku, możemy spojrzeć w twarze tych, co żyli kiedyś i – śmieszna rzecz – dowodzić naszej wyższości, kiedy za naszych czasów zbrojna masa niszczy nie wrogie sobie wojsko, lecz całe narody, bezbronne społeczeństwa, stosując najnowsze zdobycze techniki. (...) Zabrnęliśmy, kochani moi, straszliwie. (...) Chciałem powiedzieć: zezwierzęcenie… Lecz nie! Jesteśmy od zwierząt o całe piekło gorsi! - Rotmistrz Witold Pilecki
Odpowiedz
#37
Daniel Sassoon

Ja natomiast jestem przekonany, że niebezpieczny jest pomysł ustanowienia jednoosobowej dyktatury nad prowadzeniem gospodarki wojennej i dlatego proponuję by rząd wniósł do Króla następujący dekret.

Cytat:My, Kazimierz V Sapieha z Bożej łaski i woli Narodu Król Rzeczypospolitej, Obrońca Wiary, Wielki Xiążę Litewski, Wielki Xiążę Moskiewski, Xiążę ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski, czernihowski, Suwerenny Pan nowożmudzki, nowopoleski, malagaski, Obrońca wieczysty wyspy św. Bartłomieja niniejszym, na podstawie art. VIII ust. 5 Konstytucji wydajemy za radą i na wniosek Rządu dekret o gospodarce wojennej
Art. 1. Powołuje się Izbę Gospodarki Wojennej zwaną dalej Izbą w składającej się z Pierwszego Ministra, Ministerstwo Przemysłu i Aprowizacji, Ministerstwo Spraw Społecznych, przedstawiciela Izby poselskiej, przedstawiciela Senatu.
Art. 2. Do czasu powołania przedstawicieli Sejmu Izba pracuje w składzie 3-osobowym.
Art. 3. Pracami Izby kieruje Minister Przemysłu i Aprowizacji, a jej uchwały są przyjmowane większością głosów przy przynajmniej 3-osobowym składzie.
Art. 4. Uchwały Izby dotyczą:
a. kontroli płac,
b. kontroli cen,
c. kontroli kursów walut,
d. zarządzanie robót publicznych,
e. zarządzanie pracy przymusowej,
f. tworzenia Komisji Zarządu Centralnego dla poszczególnych gałęzi gospodarki,
g. przekazania sekretarzowi stanu odpowiedniemu do spraw transportu w Ministerstwie Przemysłu i Aprowizacji pełnej kontroli nad zarządami kolei,
h. przekazania sekretarzowi stanu odpowiedniemu do spraw produkcji zbrojnej w Ministerstwie Przemysłu i Aprowizacji pełnej kontroli nad przedsiębiorstwami przemysłu zbrojeniowego.
Art. 5.
a. Komisje Zarządu Centralnego przejmują dokumentację analogicznych organizacji działających niezgodnie z prawem RTN.
b. Komisje Zarządu Centralnego wysyłają delegatów do poszczególnych przedsiębiorstw i majątków rolnych. Decyzje owych delegatów obowiązują właściciela w zakresie, który nie podważa istoty jego konstytucyjnych praw, oraz nie powoduje nieodwracalnego uszczerbku jego własności.
Art. 6. Od decyzji Izby, Komisji Zarządu Centralnego i jej delegatów przysługuje odwołanie do sądu administracyjnego.
Art. 7. Ustawa wchodzi w życie po prewencyjnej kontroli jej zgodności z Konstytucją za wyłączeniem Art. 1., Art. 2., Art. 3., Art. 4. ust. g. i h., który wchodzi w życie wraz z ogłoszeniem Dekretu.

Jednocześnie popieram przyznanie panu Stokłosie stanowiska Hetmana Wielkiego.
Odpowiedz
#38
Czartoryski
- Panie Premierze! Jeżeli szybko nie przejdziemy do kontrofensywy Rzeczpospolita upadnie! A nie możemy tego zrobić bez odpowiednich środków! Nalegam by pełen pakiet ustaw przekazać pod natychmiastowe obrady parlamentu i zgłosić królowi. Ewentualne rozbieżności w datach można skorygować. Papier przyjmie wszystko, a to zwycięscy piszą historię! Jak tak dalej pójdzie pisać ją będzie ententa! Proponuje, by nasz Król Pan wprowadził natychmiastowo godzinę policyjną, tak aby o 22 wszyscy byli w mieszkaniach. Dodatkowy pobór jest konieczny, czasy pospolitego ruszenia już minęły.
Popieram kandydaturę p. Stokłosy.
Odpowiedz
#39
Hławankowski
Panowie, ja jestem zdolny do rozsądnych kompromisów. Niech król wyda te dekrety z adnotacją, że ulegają zamianie na ustawy o jednakowym brzmieniu, kiedy tylko zostaną uchwalone. W ten sposób będziemy mieli te prawa szybko i z poparciem narodu.

Co do hetmana Stokłosy, to myślę że nie byłoby problemem poprosić go o dwie godziny rozmowy z rządem, żebyśmy poznali jego ocenę sytuacji i strategii mogącej zapewnić nam zwycięstwo.

Jeżeli chodzi o zmiany Pana Premiera w projekcie ustawy o gospodarce wojennej, to oczywiście rozumiem chęć kontroli nad moją działalnością - chociaż nie wyobrażam sobie, co tam mógłbym zrobić... jedynowładczego. Jednak są tam też zapisy pod wieloma względami nierealistyczne i szkodliwe.

*zakłada okulary i mówi, przeglądając notatki, głosem idola nastolatków masakrującego młodego lewaka*
Po 1., Panowie Premier i Min. SS na pewno nie będą mieli czasu poza normalną działalnością siedzieć siedem dni w tygodniu w stosach szczegółowych statystyk i specjalistycznych kwestii. Dlatego apeluję, żeby zamiast nich zasiedli w Radzie Gospodarki Wojennej wyznaczeni ich przedstawiciele.
Po 2., przekazanie sekretarzom stanu kontroli nad koleją i przemysłem zbrojeniowym jest bez sensu w kontekście oryginalnej ustawy. Militaryzacja to możliwość egzekwowania wojskowej dyscypliny pracy, na przykład w obliczu nacjonalistycznego czy komunistycznego sabotażu. Powtarzam, zarząd wiceministra nie ma tu nic do rzeczy.
Po 3., nie wiem na jakiej podstawie Pan Premier, tak bardzo dbający o wizerunek legalisty liczy że egzekucja prawa zorientuje się w szyfrze zastosowanym w artykule piątym a. Czy jeżeli - to nieco skrajny przykład - przejmiemy jakieś dokumenty mafii dotyczące nielegalnych przedsiębiorstw, to należy je włączyć do akt gospodarki wojennej?
Po 4., artykuł piąty b jest tak niejasny, że właściwie likwiduje istotę wojennej kontroli nad ekonomią. Istotą gospodarki jest to, że czasem się coś niszczy i że państwo będzie brać pod uwagę interes wojny, a nie poszczególnych przedsiębiorstw. Taka jest po prostu konieczność.
Dlatego ten artykuł właściwie likwiduje cały dekret i uniemożliwia normalne zaopatrywanie wojska, skazując nas na dalsze klęski wojenne.

Dodam jeszcze po 5., że domniemanie niekonstytucyjności wzięte prawnie nie wiadomo skąd odkłada jakiekolwiek realne działania - nie wiadomo na jak długo.

Powtarzam, że owe zmiany właściwie likwidują gospodarkę wojenną. Nie twórzmy prawnych fantomów. Jeżeli Pan Premier jest przeciwko specjalnym uregulowaniom gospodarczym, niech powie to wprost, a ja ocenię, czy jestem w stanie wziąć odpowiedzialność za zaopatrzenie wojska w takich warunkach, na obecnym poziomie technologicznym.

Apeluję do Pana Premiera, żeby nie wchodził w rolę sądownictwa i nie oceniał samodzielnie, na podstawie swoich prywatnych odczuć, konstytucyjności prawa. Główną troską rządu powinno być w tej chwili szybkie wygranie wojny.
Odpowiedz
#40
*poprawia krawat, patrzy po sali mętnym wzrokiem po czym wraca do przeglądania swoich notatek*
ن
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 9 gości