Wieści krakowskie
#1
Cytat:
Przegląd Literacki

W Krakowie miał miejsce odczyt Profesora Janusza Puszczyka z Wydziału Filozofii. Dotyczyła ona nowatorskiej pracy historycznej „Introspekcja i Rosjanie w polskiej historii”. Autor uważa, że badając historię zapominamy o badaniu naszego stosunku do niej i do występujących w niej postaci, co znacznie zuboża pracę historyków. Współczesne zachowania ludzi wynikają z wewnętrznego przeżywania historii. Dlatego należy badać te przeżycia i na ich podstawie starać się rozumieć teksty historyczne. Przykładem na którym badania Profesora najlepiej pokazują słuszność jego metody są stosunki między narodami polskim i rosyjskim. Polacy nienawidzą Rosjan i opisując historię najczęściej przedstawiają ją zupełnie inaczej niż reszta świata. Polska nawet w działach uznanych za najbardziej „prorosyjskich” pojawia się wyraźne uczucie zranienia przez Rosję co ujawnia się choćby w doborze słów i używanych porównaniach.

Niestety Profesor nie był wstanie zakończyć swojego odczytu i udowodnić swoje tezy gdyż na debatę wdarło się grono studentów obrażających Profesora i grożących mu powieszeniem. Osoby słuchające wykładu i straż uniwersytecka walczyła z tą grupą przez ponad kwadrans. Osiem osób trafiło do szpitala.

Redakcja stwierdza, że hultaje swoim zachowaniem sami udowodnili tezy Profesora i debata na temat szerzącej się w Polsce nienawiści musi być podjęty i dokładnie przedyskutowany, by odebrać władzę emocji nad naszymi działaniami, dlatego też niniejszą publikację serdecznie polecamy.
[size=8pt]I przyszli ci wszyscy Braniccy, Potoccy, Radziwiłłowie i mnóstwo innych do Cesarza Rosji, padli na kolana przed nim i mówili: „Ratuj nas Najjaśniejszy Panie przed tym parweniuszem korsykańskim.” Cesarz wzruszył się do łez na ten widok i tak im odpowiedział: „Nie bójcie się moi bracia w Chrystusie. Czyż Bóg nie jest po naszej stronie?”[/size]<br /><br />„Dzieje umierania polskiego” autor nieznany
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości