Ankieta: W który scenariusz byś zagrał(a)?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Rzeczpospolita Zabajkalska (1920)
50.00%
3 50.00%
Kaiserreich / Rzeczpospolita Krakowska (1936)
16.67%
1 16.67%
Białostrowa (1945)
33.33%
2 33.33%
Razem 6 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Wybór settingu pod grę w minipaństwie
#1
Pod wpływem postów Wisznu przejrzałem różne systemy RPG, te które proponował i inne, i ujął mnie Fate tym, że interakcje społeczne są w nim traktowane na równi z walką (w wielu innych systemach są raczej po macoszemu) i że autorzy udostępniają cały system na otwartej licencji. Ponadto jest on już umiarkowanie popularny, a więc przetestowany i zdebugowany.

Gwoli ścisłości, nadal uważam GURPS za dający pełniejsze możliwości symulacji, ale chciałbym przetestować koncepcję Wisznu w której potrzeba pełnej symulacji jest zastępowana tym, że gra byłaby osadzona w małym (może wręcz mikro) państwie. To powoduje, że rozgrywka staje się nieco szkatułkowa, skoro gracze mieliby uprawiać politykę i zarządzać społeczeństwem wielkości może jednego województwa.

Zakładam ten temat, żeby zebrać i omówić koncepcje na scenariusz do takiej gry. Obecnie widzę następujące kryteria, jakie powinny być spełnione - zastrzegam sobie prawo, by dodać kolejne:
  • Stosunkowo niewielki obszar i/lub liczebność. Gra powinna toczyć się w mikropaństwie lub, jeżeli byłoby położone poza kontynentalną Europą, w małym państwie o niewielkiej populacji.
  • Polski krąg kulturowy. Państewko powinno być zamieszkałe przynajmniej w połowie przez Polaków utożsamiających się z polską kulturą i historią.
  • Stabilny system demokratyczny. Ustrój powinien umożliwiać wszystkim nieradykalnym siłom równy udział w życiu politycznym. Nie chcę zaczynać od budowania ustroju, gdyż praktyka pokazuje, że graczom to słabo wychodzi. Nie chcę też zaczynać w ustroju niestabilnym - byłby on zbyt podatny na próby rozwalenia go przez pojedynczych graczy kosztem pozostałych.
  • Suwerenność. Gracze powinni mieć możliwość w miarę swobodnego kształtowania polityki wewnętrznej, więc państwo nie może być ograniczone przynależnością do jakichś federacji czy konfederacji, przynajmniej na starcie.
Myślałem o powrocie na Islandię, ale nie spełniałaby ona ostatniego z kryteriów. Myślałem też o grze w Terytorium Cieszyna, które byłoby protektoratem Ligi Narodów na wzór Gdańska, ale tuż po I wojnie światowej rozgrywka byłaby nudna a tuż przed II wojną kraj byłby skazany na zagładę. Myślałem też o państwie zesłańców syberyjskich które nazwałbym Rzeczpospolitą Zabajkalską, ale żeby się utrzymało trzeba byłoby podnieść zaangażowanie Japonii podczas rewolucji październikowej i dać jej kilka krajów satelickich 

Z tego względu obecnie skłaniałbym się ku grze w świecie Kaiserreich, z tym, że z Galicji wydzieliłbym ponownie Rzeczpospolitą Krakowską i to w niej toczyłaby się gra. Ale jeśli pojawi się lepszy pomysł to jestem gotów do zmiany.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Wybór settingu pod grę w minipaństwie - przez Czerwony - 01.06.2020, 09:47

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości