13.04.2014, 09:25
Cytat:Wyniki wyborów w Rosji (udział w parlamencie w procentach):
49% Partia Konstytucyjno-Demokratyczna – opowiada się za liberalnymi reformami i zgodziła się na koalicję ze starymi elitami i Imperatorem.
29% Jedna Rosja – stronnictwo związane z osobą Imperatora w części składające się ze starych elit uważane za wielkomocarstwowe i raczej zachowawcze.
19% Trudowicy – stronnictwo narodnickie dość pozytywnie nastawione do Imperatora.
3% Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza Rosji – radykalnie lewicowa partia odwołująca się do filozofii marksistowskiej.
Komentarz: Społeczeństwo rosyjskie wyraźnie opowiedziało się za liberalnymi reformami, a cenzus posiadania nieruchomości w Rosji okazał się skutecznym mechanizmem ograniczenia udziału socjalistów w parlamencie. Nie oznacza to jednak pewności stabilnych rządów KaDetów. Natomiast zwiększa to ich pozycję wobec innych sił politycznych. Jeśli zdecydują się na dalszą współpracę z środowiskami wokół osoby monarchy, to ich pozycja i tak będzie znacznie silniejsza, mogą również zdecydować się na koalicję z siłami lewicowymi przeciw Imperatorowi. Przy wyborze takiej drogi może okazać się, że pomysł desakralizacji tronu był przedwczesny i znacznie osłabił pozycję polityczną Imperatora.
[size=8pt]I przyszli ci wszyscy Braniccy, Potoccy, Radziwiłłowie i mnóstwo innych do Cesarza Rosji, padli na kolana przed nim i mówili: „Ratuj nas Najjaśniejszy Panie przed tym parweniuszem korsykańskim.” Cesarz wzruszył się do łez na ten widok i tak im odpowiedział: „Nie bójcie się moi bracia w Chrystusie. Czyż Bóg nie jest po naszej stronie?”[/size]<br /><br />„Dzieje umierania polskiego” autor nieznany