07.08.2017, 18:22
PROJEKT B
Cytat:Tytuł: Histoire sans l'Angleterre
Zajawka: Po latach zimnej wojny pomiędzy imperium francuskim rodu Bonapartów, a panslawistycznym blokiem państw rodu Romanowów w wyniku wybuchu rewolucji demokratycznej w Rosji w środkowej Europie Polska z narodowosocjalistyczną Jugosławią utrzymują hegemonię nad innymi państwami.
Szkic scenariusza:
A) Historia Polski
Na początku panowania król Stanisław w wyniku wypadku w czasie polowania stracił czucie w nogach. Od tego wypadku stał się znacznie bardziej zgorzkniały, uległy względem polityki rosyjskiej i nieskłonny do szerszych programów politycznych, czy spisków. W związku z tym nie dochodzi do większych reform, a Rzeczpospolita staje się krok za krokiem protektoratem rosyjskim, a wręcz państwem marionetkowym, ale nie dochodzi do rozbiorów i poza wojną z Prusami o Gdańsk nie dochodzi do strat terytorialnych. Stanisław August Poniatowski umarł w Warszawie 1 stycznia 1823 roku. Następnym królem Korony Królestwa Polskiego został dotychczasowy hetman wielki koronny i wielki książę rosyjski Konstanty Pawłowicz Romanow po konwersji na katolicyzm, a Wielkie Księstwo Litewskie zostało włączone do Rosji. Król Konstanty zreformował ustrój Polski wprowadził monarchię dziedziczną, zniósł Izbę poselską, oraz przekształcił prawo do konfederacji zbrojnej w prawo do zwoływania konfederacji pokojowych mających na celu dialog z władzami. W ramach ogłoszenia się Cesarzem Słowiańskim przez Aleksandra II Polska stała się jednym z państw Unii Pansłowiańskiej. Dopiero upadek Romanowów w Rosji wyzwolił Polskę. W obawie przed buntem Król Kazimierz V Romanow odtworzył Izbę Poselską i wybory w oparciu o cenzus posiadanie własności ziemskiej, oraz stworzył rząd w oparciu o Narodową Demokrację. Doprowadziło to do dalszej demokratyzacji Polski przy pozbawieniu praw wyborczych chłopstwa. W efekcie wybuchło powstanie chłopskie, które nie tylko zostało krwawo stłumione, ale doprowadziło do trwającego dekadę stanu wyjątkowego w czasie którego nadzór nad ludnością miał Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. W pięć lat od tego okresu rozpoczynamy grę w czasie odwilży reżimu (1933 rok).
B) Historia świata
15 sierpnia 1769 roku urodziło się dwóch braci Bonaparte kilka minut starszy Napoleon i młodszy Lucjan. Napoleon uczył się artylerii, a Lucjan marynarki wojennej. Ich wybitny talent dzięki możliwością jakie dała im rewolucja francuska doprowadził do skutecznego opanowania Egiptu, zabezpieczenia portów umożliwiających podbój Indii, oraz wyparcie z Morza Śródziemnego Anglików. Napoleon wrócił do Francji i przetworzył dyrektoriat w konsulat. Czterema Konsulami zostali Napoleon i Lucjan Bonaparte, Emmanuel-Joseph Sieyès i Charles François Lebrun. Wszystkie decyzje konsulowie podejmowali poprzez głosowanie przy czym pierwszy konsul (Napoleon) posiadał dwa głosy. Konsulat ustalił z Rosją swoje strefy wpływów. Następnie w 1798 roku po wybuchu buntu w Irlandii Francja wsparła buntowników i rozpoczęła inwazję wyspy. Od tego momentu Anglia przestała odgrywać znaczącą rolę w polityce światowej. Francja przekształciła się w Cesarstwo i od tej pory rządy sprawowała dynastia Bonapartów. Opanowując obszar Morza Śródziemnego (poza Bałkanami), Morza Czerwonego, Indii. Rosja doprowadziła do wyzwolenia narodów słowiańskich spod panowania tureckiego i austriackiego tworząc nowe królestwa w których dynastiami panującymi zostawały boczne linie dynastii Romanowów, które w celu zabezpieczenia wolności Słowian podlegały pod struktury Unii Pansłowiańskiej do której pierwotnie należała Polska i Rosja. Osłabiona Austria wzorując się na Unii Pansłowiańskiej przy wsparciu Bawarii i Prus dokonała reformy Świętego Cesarstwa Rzymskiego tworząc, które dość szybko uległo wpływom demokratycznym i liberalnym, przy zachowaniu silnej decentralizacji. W ramach której powstaje Wolne Miasto Gdańsk powoli odseparowujące się od Cesarstwa Rzymskiego.
W 1917 roku w wyniku wycieczenia gospodarczego zaangażowaniem wojsk rosyjskich w Chinach i tłumieniem buntu Latynosów w Kalifornii, oraz krachu na paryskiej giełdzie rozpoczynającej wielki kryzys wybuchła rewolucja w Rosji. Siły demokratyczno-liberalne w obawie przed silnym wpływem związków anarchistycznych w Rosji zdecydowały się na utworzenie Republiki konsularnej, która była bardziej liberalną wersją ustroju Francji za konsulatu. Najsilniejsze państwa Unii Pansłowiańskiej (Polska, Jugosławia) zdecydowały się przyjąć część uciekających z Rosji sił, oraz powstrzymać buntowników w innych krajach Unii w tym Czechach, i Rumunii. W efekcie w Europie Środkowej powstało kondominium polsko-jugosłowiańskie pod romanowskim zarządem dynastycznym. W celu utrzymania władzy królowie zdecydowali się podzielić się władzą z ruchami masowymi. W Jugosławii z Narodowo Socjalistyczną Jugosłowiańską Partią Robotniczą, a w Polsce z Narodową Demokracją.
W 1922 roku powstała ARIa (Armia Republikańskich Włoch) wykorzystująca akta terroru, walkę partyzancką w celu wyzwolenia Włoch spod centralistycznego reżimu Cesarstwa Francuskiego. Przywódcą Ruchu jest Benito Mussolini. W 1928 roku kolejne akty terroru sprawiają że Napoleon IV ogłasza chęć oderwania Włoch od Francji i ogłasza referendum wygrane dzięki poparcia Hindusów, oraz Arabów wbrew niechęci samych Francuzów. W 1929 Mussolini zostaje Dożą Republiki Włoskiej, a jago zmagania z włoskim parlamentem są powodem do krytyki demokracji w państwach Unii Pansłowiańskiej i Cesarstwie Francuskim.
C) Ciekawostki.
W czasie represji ludności chłopskiej Stanisław Ignacy Witkiewicz uciekł do Rosji, gdzie jako dysydent otrzymuje liczne wyróżnienia i nagrody państwowe.
Bunt chłopstwa (zwany żartobliwie w prasie wielką wojną) został stłumiony między innymi przez Lwowskie Brygady Robotnicze, które z braku środków wykorzystywały do walki oddziały rowerzystów.
Minister handlu zagranicznego pod wpływem jugosłowiańskich eksperymentów ogłosił, że Unia Pansłowiańska jako pierwsza rozpocznie podróże w kosmos.