12.03.2017, 14:11
Jak w ciągu doby nic nie napisze, to napiszę post na FB.
Chciałem naszkicować jakąś w miarę prostą konstytucję. Nie jestem zadowolony, ale to i tak dokument do zmienienie. Jeśli macie jakieś uwagi, to chętnie się odniosą i ewentualnie poprawię.
Chciałem naszkicować jakąś w miarę prostą konstytucję. Nie jestem zadowolony, ale to i tak dokument do zmienienie. Jeśli macie jakieś uwagi, to chętnie się odniosą i ewentualnie poprawię.
Cytat:Mała Konstytucja Wolnej Rzeczpospolitej Polski
Art. 1. Polska jest republiką suwerenną, demokratyczną, ludową, laicką, zdecentralizowaną i spółdzielczą. Taką republikę nazywamy Rzeczpospolitą.
Art. 2. Rzeczpospolita stoi na straży języka polskiego, flagi biało-czerwonej, godła, herbu i pieczęci, oraz dewizy „Si Deus nobiscum, quis contra nos?”.
Art. 3. Wszelka władza w Rzeczpospolitej należy do Narodu.
Art. 4. Władza ustawodawcza sprawowana jest na równi przez Sejm i Senat. Sejm jest wybierany w wyborach czteroprzymiotnikowych, a Senat w pięcioprzymiotnikowych.
Art. 5. Władza wykonawcza sprawowana jest przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski, wiceprezydentów i Radę Ministrów. Prezydenta RP wybiera Zgromadzenie Narodowe, lub Naród bezpośrednio, wiceprezydentów Prezydent RP, a Radę Ministrów Prezydent RP z Sejmem.
Art. 6. Władzę sądowniczą sprawują sądy i trybunały. Sędziów nominuje Prezydent RP i do przejścia w stan spoczynku wraz z osiągnięciem 70 roku życia są nieusuwalni.
Art. 7. Rzeczpospolita nie rozlicza przeszłości i broni dobrego imienia wszystkich obecnych i przeszłych bohaterów i przedstawicieli Narodu.
Art. 8. Wszyscy Polacy bez względu na cechy biologiczne, wychowanie, pozycję społeczną, wykształcenie są równi i wolni.
Art. 9. Każdemu człowiekowi przysługuje prawo do życia, rodziny, zdrowia, prywatności, własności i godności.
Art.. 10. Posłowie i senatorowie wybierani są w pierwszą sobotę maja po rozwiązaniu Sejmu i Senatu.
Art. 11. Posłowie i senatorowie zbierają się w Zgromadzenie Narodowe w celu wybrania Prezydenta RP, lub ogłoszeniu powszechnych wyborów prezydenckich.
Art. 12. Po wybraniu Prezydenta RP otwiera on pierwsze posiedzenia Sejmu na których zostaje wybrany Marszałek Sejmu. Tak samo dzieje się w Senacie.
Art. 13. Inicjatywę ustawodawczą mają organy samorządów, posłowie, senatorowie, oraz organy władzy wykonawczej.
Art. 14. Ustawa musi być uchwalona w tym samym brzmieniu przez Sejm i Senat. Ustawa wchodzi w życie po podpisaniu przez Prezydenta RP, a jeśli Prezydent RP jej nie podpisze w ciągu kwartału po podpisaniu przez Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu.
Art. 15. Prezydent RP kieruje polityką zewnętrzną, wojskiem, oraz bezpieczeństwem wewnętrznym. Wiceprezydenci zastępują prezydenta na podstawie dekretu prezydenta i w ramach kompetencji przyznanych w dekrecie. W wypadku śmierci Prezydenta RP wiceprezydenci zastępują go.
Art. 16. Prezydent RP wybierany jest we wrześniu na pięcioletnią kadencję.
Art. 17. Prezydent RP rozwiązuje dekretem Sejm i Senat.
Art. 18. Rada Ministrów powoływana jest przez Sejm na wniosek Prezydenta RP, lub przez Prezydenta RP na wniosek Sejmu. Radą Ministrów kieruje Pierwszy Minister. Rada Ministrów kieruje polityką wewnętrzną. Rada Ministrów podlega kontroli ze strony Sejmu i Prezydenta RP.
Art. 18. Sądownictwo w Polsce składa się z sądów powszechnych, sądów wojskowych, sądów administracyjnych, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, oraz Trybunału Konstytucyjnego i Trybunały Stanu.
Art. 19. Samorząd terytorialny składa się z gmin i województw.
Art. 20. Sejm i Senat za pomocą ustaw doprecyzowuje konstytucję, a Trybunał Konstytucyjny za pomocą wyroków.
Art. 21. Inicjatywę powołania nowej konstytucji, lub wprowadzenia poprawek do niniejszej ma Prezydent RP. Konstytucja zostaje przyjęta po zaakceptowaniu jej przez wszystkie organy państwa i samorządu, lub przez akceptację przez 3/5 senatorów i naród w referendum.
Art. 22. Konstytucja wchodzi w życie w 1 stycznia 1994 roku.