Dysputy polityczne
#6
Cytat:Poglądy na gospodarkę
Jakie poglądy na gospodarkę? Przecież możemy tutaj umieścić poglądy na temat tego jakie prawa i mechanizmy funkcjonują w gospodarce i one są całkiem aideologiczne, a mogą się w tym pojęciu mieścić poglądy na konkretną politykę gospodarczą państwa i wtedy dochodzi do wartościowania i w efekcie powiązania z ideologią, lub nawet utożsamienie tych poglądów z ideologią.
Cytat:z reguły zawierają się w danej ideologii politycznej, a nie na odwrót.
Nie z reguły. Zazwyczaj.
Cytat:w socjaldemokracji zawiera się socjalizm
Socjaldemokracja to nurt socjalizmu. Jeden z głównych obok komunizmu.
Cytat:ale już neoliberalizm w żaden sposób się tutaj nie komponuje.
Tak jak z socjalizmem nie komponują się poglądy tradycjonalistyczne, albo nacjonalistyczne.
Cytat:Tak samo w liberalnym-konserwatyzmie
A nie konserwatywnym liberalizmie? Bo to jednak chyba dość ważna różnica, czy mówi się o konserwatywnym liberalizmie, czy liberalnym konserwatyzmie.
Cytat:zawiera się neoliberalizm i austriacka szkoła ekonomii, ale w żaden sposób nie przypasujesz do liberalnego-konserwatyzmu np. takiego etatyzmu czy keynesizmu.
Neoliberalizm jak pisałem jest czymś całkiem odmiennym od ASE. Neoliberalizm informuje nas jakie ktoś ma poglądy na politykę gospodarczą nie informując nas jakie poglądy ekonomiczne posiada (neoklasyczne, neokeynesistowskie, ASE, monetarystyczne) oczywiście wygodniej neoliberałowi być przywiązanym do szkoły neoklasycznej, czy ASE, ale może on być neokeynesistą. Wpłynie to na jego poglądy na politykę gospodarczą, ale w nieznacznym stopniu osłabi jego neoliberalizm, gdyż państwo reagujące na kryzys gospodarczy mieści się w ramach renesansu utopii "państwa nocnego stróża". Pomiędzy kryzysami może uznawać, że budżet trzeba zrównoważyć, podatki i wydatki likwidować, a kombinacje z inflacją ograniczyć do progu z programu keynesistowskiego PSL-u, czyli 2,5%. Tak samo ASE może być metodologią z której będzie korzystać socjalista. Choć wątpię by ktokolwiek na poważnie chciał opierać się na tak nienaukowej metodologii o ile nie ma w tym interesu politycznego.
Cytat:Masz doktrynę gospodarczą, masz doktrynę militarną/wojenną (np. nawalizm), masz doktrynę polityczną, i to wszystko to są części składowe określonej ideologii. Nie wiem co w tym dziwnego i niezrozumiałego?
Ja znam tylko pojęcia doktryny polityki gospodarczej i doktryn ekonomicznych i oba wyrażenia mają całkiem inne znaczenie, więc liczyłem na doprecyzowanie, bo bez niego dyskusja nie ma sensu.
Cytat:To że JKM to mitoman i demagog to ja doskonale wiem. Ale jego poglądy na gospodarkę i sprawy społeczne akurat ładnie się komponują z założeniami liberalnego-konserwatyzmu, więc nie widzę powodu by akurat w tym miejscu podważać jego słowa i stawiać tezę, że JKM liberalnym-konserwatystą nie jest, mimo iż sam się tak określa.
Nie widzę by się komponowały. Czytałem Hobbesa, Hume'a, Tocqueville'a, w kilku książkach szukałem informacji o orleanistach i niezbyt widzę jakieś szczególne podobieństwa. Widzę natomiast znaczne do Spencera, który nie był konserwatywnym liberałem. Bliżej mu było do liberalizmu i w jakimś stopniu do późniejszych libertarian.
Cytat:A gdzie coś takiego zasugerowałem?
Skoro nie podajesz dowodów na powiązanie myśli JKM z konserwatywnym liberalizmem (np. Davida Hume'a) poza rzekomym brakiem sprzeczności tego pierwszego z darwinizmem społecznym i autoidentyfikacją (choć wykazałem, że identyfikacje ideologiczne większości osób, partii i ruchów sprawiają p. JKM znaczące problemy), to ważne jest dla dyskusji wskazanie powyższego faktu.
Cytat:JKM uważa się za katolika, i nawet kilka razy występował z wykładami w radiu Maryja oraz w KUL'u. To że w swoich poglądach JKM znacząco rozmija się z doktryną KK, a katolicka naukę społeczną nazywa lewactwem, to już inna sprawa. Zapewne JKM katolikiem jest jedynie z samookreślenia, ale tak na prawdę wykorzystuje katolicyzm do robienia sobie pijaru i realizowania swoich partykularnych interesów (zapewniam Cie że nie on jedyny Tongue). Ale z drugiej strony jakby tak patrzeć, to w Polsce prawdziwych katolików było by może z 20%. Więc JKM jest katolikiem. Udawanym, bo udawanym, ale jednak.
Przecież w swoich wywiadach dla sympatyków (czyli za pieniądze) określa siebie deistą, oraz jawnie informuje, że okłamuje wyborców i gdyby mieszkał w Iranie byłby muzułmaninem.

Większość ludzi to się słabo identyfikuje z czymkolwiek. Natomiast JKM jako ideolog/myśliciel polityczny jest świadomy swoich poglądów religijnych.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Dysputy polityczne - przez Ojciec Ted - 25.06.2015, 17:06
RE: Dysputy polityczne - przez Ojciec Ted - 26.06.2015, 17:32
RE: Dysputy polityczne - przez Ojciec Ted - 26.06.2015, 19:10
RE: Dysputy polityczne - przez Saint/Pisces Aphrodite - 27.06.2015, 14:39
RE: Dysputy polityczne - przez Ojciec Ted - 29.06.2015, 15:36

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości