31.07.2014, 17:08
Kerc:
Przechodzimy do kolejnego punktu porządku obrad: projekt ustawy o likwidacji Senatu, wniesiony przez klub Polskiej Demokratycznej Partii Robotników i Chłopów. Proszę przedstawiciela projektodawców o zabranie głosu.
Przechodzimy do kolejnego punktu porządku obrad: projekt ustawy o likwidacji Senatu, wniesiony przez klub Polskiej Demokratycznej Partii Robotników i Chłopów. Proszę przedstawiciela projektodawców o zabranie głosu.
Cytat:Projekt
U S T A W Y
o likwidacji Senatu
Art. 1. W Konstytucji wprowadza się następujące zmiany:
1. W Art. 2. usuwa się zwrot „i Senat”;
2. W Art. 25. usuwa się zwrot „i Senat”;
3. W Art. 45a zmienia się słowo „Senat” na „Izba poselska”
Itd.
11. Uchyla się artykuły 35, 36, 37 (itd.).
Art. 2. W innych ustawach i uchwałach wprowadza się następujące zmiany:
(…)
13. W uchwale Regulamin Izby poselskiej Art. 1. otrzymuje brzmienie:
1. Po opróżnieniu urzędu Marszałka Izby poselskiej prowadzenie obrad przejmuje wylosowany spośród chętnych poseł zwany Marszałkiem Seniorem.
2. Marszałek Senior niezwłocznie przeprowadza wybory Marszałka Izby poselskiej.
3. Marszałek Senior do czasu wybrania Marszałka Izby poselskiej przejmuje wszystkie jego uprawnienia za wyłączeniem prawa do głosowania w Izbie poselskiej.
4. Przed wyborem Marszałka Izby poselskiej mogą być rozpatrywane tylko wnioski formalne i dyscyplinarne.
5. Izba poselska na wniosek Marszałka Izby poselskiej powołuje spośród posłów jego zastępców.
6. Izba poselska powołuje tylu zastępców Marszałka Izby poselskiej o ilu wnosił Marszałek Izby poselskiej.
Itd.
Art. 3.
1. Senatorowie i pracownicy kancelarii Senatu otrzymują uposażenia do końca roku.
2. Izba poselska przejmuje wszystkie środki przeznaczone w budżecie państwa Senat, oraz jego zobowiązania.
3. Senatorowie którzy przekroczą do końca roku wiek 60 lat życia otrzymują emeryturę w wysokości 3/4 dotychczasowego uposażenia.
Art. 4.
1. Projekty ustaw których pierwsze czytanie miało miejsce przed likwidacją Senatu zostają przeniesione do komisji poselskiej do spraw kontynuowania prac senatu zwanej dalej komisją.
2. W komisji mogą zabierać głos byli senatorowie.
3. Komisja ulega samorozwiązaniu w momencie wypełnienia swoich zadań.
Art. 5. Ustawa wchodzi w życie w 14 dni od uchwalenia.
Cytat:Uzasadnienie:
Wydarzenia ostatnich tygodni wskazują na głęboki kryzys państwa. Państwo nie jest traktowane jako narzędzie w rękach ludu, ale miejsce walki o własne korzyści w którym ścierają się tendencje monarchistyczne, oligarchiczne i demokratyczne. Rozwiązaniem kryzysu państwa jest jego demokratyzacja.
Ustawa prowadzi do uproszczenia procesu legislacyjnego likwidując konieczność badania projektu ustawy przez Senat i w związku z tym jednego głosowania w Izbie poselskiej. Zwiększenia zależności rządu od Izby poselskiej poprzez wprowadzenie nominowania przez Izbę poselską ministrów spraw zagranicznych i rolnictwa zamiast przez Senat, likwidację możliwości przyjęcia budżetu bez zgody Izby poselskiej. Ustawa likwiduje niedemokratyczne wpływy na państwo najbogatszych obywateli w tym szczególnie posiadaczy ziemskich, oraz kościołów i innych związków wyznaniowych, jak i osoby umieszczone w Senacie przez króla z publicznie nieznanych powodów likwidując w ten sposób podział na obywateli pierwszej i drugiej kategorii.
Wprowadzenie ustawy zwiększy znaczenie wyborów do Izby poselskiej, poczucie wpływu na państwo wśród obywateli, a w związku z tym również poczucie odpowiedzialności za nie. Ustawa nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla budżetu, a w przyszłych latach doprowadzi do jego zmniejszenia o wydatki na Senat pomniejszone o emerytury dla senatorów.