III 1924
Długie obrady sejmu elekcyjnego. Kandydaci to król szwedzki Fryderyk Wilhelm, popierany przez skorumpowanego nowożmudzkiego magnata Uszakowa, Karol Burbon popierany przez część szlachty i wojsko oraz magnat Feliks Pilawa. Żaden z kandydatów na króla nie jest w stanie osiągnąć wymaganej większości 2/3. Pojawiła się też nieudana próba oderwania Korony od RTN jako oddzielnej Republiki (pojawia się po raz pierwszy nazwisko Ryszarda Ochudzkiego, wodza szlacheckich republikanów). W końcu hetman wielki wojska, Leopold Sakskoburggotski, wprowadza wojsko do Izby Poselskiej. Środowiska burżuazyjne, republikańskie i robotnicze domagają się zmian ustrojowych i wyborów. W kraju wybuchają strajki.
Na Tatarszczyźnie wybucha powstanie pod wodzą Razmemłaj-Chana. Kolejny kryzys między ententą a układem haskim: zostaje zamordowany francuski gubernator Borneo, Cesarstwo zmusza Holandię do cesji wschodnich Wysp Sundajskich.
Tymczasem królem zostaje obrany jeden z wojskowych, gen. Nataniel Sapieha, który przybiera imię Kazimierza V. Elekcja dokonuje się pod bagnetami żołnierzy hetmana.
We Francji zostają przyjęte ustawy oficjalnie wprowadzające państwowy "totalizm". W Towarzystwie Republikańskim Polskim następuje rozłam na tle stosunku do niepolskich narodowości oraz bardziej reformistycznych kręgów władzy. Frakcja ruskich radykałów, autonomistów i chadeków zakłada Towarzystwo Republikańskie-Chrześcijańską Demokrację.
IV 1924
W Kijowie i Kudaku z poduszczenia agentów komunistycznych robotnicy linczują pojedynczych szlachciców. Na Tatarszczyźnie powstańcy zajmują Samarkandę. Siły RTN hetmana polnego, Ignacego Stokłosy podejmują brutalną interwencję, połączoną z działaniami wymierzonymi w ludność cywilną i planowym niszczeniem gospodarki.
W wyniku rozłam u w Socjal-Demokratycznej i Ludowej Partii Polski Jan Michał Wieruszowski odchodzi z partii razem ze swoimi zwolennikami i bojówką, Gwardią Ludową. Zakłada Obóz Narodowo-Rewolucyjny-Falangę, ugrupowanie o profilu silnie polsko-nacjonalistycznym. Magnaci skupieni wokół premiera, syberyjskiego magnata Jana Baptysty Emanuela Longchampsa de Berier, zakładają konserwatywno-liberalne Stronnictwo Reformistyczne.Z twierdzy Modlin uciekają więzieni tam przywódcy SDLPP: Eli Reichmann, Józef Piłsudski i Włodzimierz Lenin.
Wybucha robotnicze powstanie w Maurycowie [Donieck], wielkim ośrodku przemysłowym zdominowanym przez kapitał magnata Maurycego Polańskiego. Wywołują je niskie prace i fatalna sytuacja socjalna. Powstańcy przemianowują miasto na "Roboczogród" i tworzą pierwsze w Europie państewko komunistyczne, które wytrzyma nieco ponad miesiąc. TN przejściowo zbliża się do ententy (tzw. pakt antykomunistyczny).
V 1924
Jan Michał Wieruszowski ginie otruty rycyną przez swoich dawnych towarzyszy z SDLPP. Od razu staje się bohaterem-męczennikiem ruchu nacjonalistycznego.
Sejm uchwala nową Konstytucję, napisaną przez wojsko, ale nieco zmodyfikowaną przez szlacheckich posłów. Zachowana zostaje elekcyjność tronu, natomiast wprowadzono rząd (premiera mianuje król) i Izbę Poselską z wyborów powszechnych w jednomandatowych okręgach wyborczych. Dawna Izba Poselska, wybierana na sejmikach przez szlachtę i bogaczy, zostaje zachowana jako Senat. SDLPP i TR-ChD atakują konstytucję jako niedemokratyczną. Na Madagaskarze kontrowersje wśród kolonistów budzi zniesienie niewolnictwa, a nawet przyznanie dzikim prawa głosu - forsowane przez Kazimierza V.
W Moskwie powstaje Związek Pracodawców i Pracowników im. św. Józefa (ZPiP), propagujący doktrynę chrześcijańskiego korporacjonizmu, silnie związany z hetmanem Stokłosą.
W Wielkim Księstwie Moskiewskim trwają starcia z robotnikami w miastach i republikańską partyzantką w terenie. Przewodniczący TR-ChD, Piotr Riemkinow, proklamuje powstanie, nazwane później riemkinowszczyzną. Przystępuje doń głównie ludność chłopska. Wielka Brytania handluje z powstańcami, co doprowadzi do kryzysu na linii Londyn-Warszawa.
Oddziały magnata Feliksa Pilawy (z SR) ścierają się z bojówkami ONR-Falanga, które odebrały spory majątek wokół Niepołomic psychotycznemu biskupowi Dukatowi. Jest to tzw. wojna falangistów z pilawczykami. Po krótkich walkach interweniuje wojsko.
Nastąpił też drobny kryzys dyplomatyczny w stosunkach ze Szwecją z powodu prowęgierskiego magnata Kawałowa. W swoim majątku szkolił powstańców, których zadaniem było wywołanie na rzecz ententy "ugrofińskiego rasowo" powstania w Estonii i Finlandii. Po tym, jak partyzanci przekroczyły granicę szwedzką, władze interweniowały oskarżając magnata o zdrade stanu.
VI 1924
Wojsko zajmuje Roboczogród (większość robotników ostatecznie się poddała w zamian za aresztowanie Polańskiego) i rozbija główne siły riemkinowców. Wzrastają jednak niepokoje wśród Tatarów na Powołżu, a także ceny żywności. Tymczasem rozpoczyna się kampania wyborcza do nowego Sejmu.
Zaognia się kryzys w stosunkach z Wielką Brytanią, wywołany morską blokadą Krymu, przez który przepływało wsparcie dla powstańców na Rusi. Royal Navy zostaje wysłana, by przerwać blokadę, przez co o mało nie dochodzi do wojny.
Król Kazimierz V przeprowadza uwłaszczenie chłopów na 1/10 powierzchni królewszczyzn na Litwie i Rusi. Oczywiście przy bojowym nastawieniu włościaństwa ten późny krok niewiele daje.
VII 1924
W końcu Warszawa ustępuje na Morzu Czarnym. Anglicy powiększają swoje wpływy w Chanacie Krymskim.
Przywódcy głównych buntów uciekają z kraju: Riemkinow do Brazylii, Razmemłaj-Chan do Persji. Siły Rzeczypospolitej oblegają i zdobywają Samarkandę. Wśród słabnących ruskich powstańców zaczynają dominować komuniści. Ceny żywności wciąż rosną.
VIII 1924
3 sierpnia odbywają się wybory. Marszałkiem Izby Poselskiej zostaje Wiktor Czernow z TR-ChD, wybrany głosami SDLPP i macierzystej partii. Z powodu późniejszej wojny światowej Sejm długo nie podziałał.
IX 1924
1 września miejsce wcześniejszej Rady Stanu zajmuje rząd syberyjskiego magnata Jana Baptysty Emanuela Longchampsa de Bérier. Skład rządu w chwili powołania przedstawiał się tak:
Pierwszy Minister - Jan Longchamps de Berier (Stronnictwo Reformistyczne)
Minister Spraw Zagranicznych - Feliks Pilawa (magnat, Stronnictwo Reformistyczne)
Minister Spraw Wojskowych - Aleksander van der Linde (hetman wielki po ustąpieniu Sakskoburggotskiego)
Minister Spraw Wewnętrznych - Ignacy Stokłosa (hetman polny)
Minister Sprawiedliwości - Krzysztof Lipski (Stronnictwo Reformistyczne)
Minister Spraw Społecznych - Ferdynand de Sulima (magnat wielkopolski)
Minister Gospodarki - Adrian Warszawski (Stronnictwo Reformistyczne, protegowany Pilawy)
Król wprowadza reformy socjalne: m.in. płacę minimalną w wysokości 30% średniej, 54-godzinny sześciodniowy tydzień pracy oraz płatne urlopy wypoczynkowe. Opozycja uznaje te zmiany za niewystarczające, natomiast burżuazja nie jest zachwycona.
Na Madagaskarze walki kolonistów z miejscowymi przeradzają się w powstanie tych ostatnich. Wojsko, wbrew stosunkowo kompromisowej postawie rządu, staje po stronie białych osadników.
7 września Francja atakuje Niemcy, rozpoczynając wojnę światową. Jako powód podany zostaje rzekome wspieranie proholenderskiego spisku Flamandów. Po stronie Cesarstwa staje natychmiast solidarnie cała ententa, zaś po stronie republiki niemieckiej - Szwedzi, Niderlandy oraz, niespodziewanie, Wielka Brytania. Dopiero później wojnę entencie wypowiadają Włochy i Hiszpania.
ostatni kwartał 1924
14 października tzw. Centralizacja powstania Riemkinowa przekształca się w Komitet Robotniczy i Chłopski. Zostaje ogłoszona rewolucja, której kierownictwo już wyraźnie przejmuje SDLPP, zagrożone aresztowaniami i delegalizacją. Tzw. Armia Czerwona i zdolności organizacyjne przywódcy komunistów, Fiodora Berii, nadają dogasającemu powstaniu nowy impet. Wkrótce na zdobytych terenach (obejmujących potężną część europejskiego WKM) zostaje powołany Związek Rad Ludowych ze stolicą w Kudaku, od którego całe wystąpienie weźmie nazwę "rewolucji radzieckiej".
Tymczasem w Polsce nasila się działalność bojówek ONR, prześladujących Niemców pruskich, socjalistów i demokratów. Wzmaga się represyjność władzy wojskowej. Więźniowie Pawiaka zostają rozstrzelani, następują aresztowania posłów z SDLPP i TR-ChD, w tym marszałka Izby Poselskiej Czernowa.
Armia niemiecka wciąż ponosi klęski i zostaje osaczona w północno-wschodnim rogu kraju. Układ haski odnosi natomiast pewne sukcesy w koloniach i frontach południowoeuropejskich.
I 1925
Kapitulacja Niemiec. Układ haski przez jakiś czas zachowuje przyczółek pomorski, z którego później się wycofuje. W Danii trwają walki pozycyjne.
W Polsce ostatni miesiąc dawnej Rzeczypospolitej Trojga Narodów upływa pod znakiem ekspansji komunistów i coraz bardziej krwawych poczynań Falangi. Na Tatarszczyźnie co prawda sytuacja zdaje się opanowana, ale powracający magnaci mają duże kłopoty z odzyskaniem majątków.
II 1925
3 lutego francuskie, węgierskie i mołdawskie siły interwencyjne znienacka wkraczają do Rzeczypospolitej, rzekomo by ochronić Polskę przed rewolucją i wojną po stronie układu haskiego. Pod skrzydłami interwentów przywódca ONR Robert Rogowski tworzy Radę Jedności Narodowej. Wkrótce zostanie proklamowana Narodowa Rzeczpospolita Polska (NRP), której ustrój konsekwentnie ewoluuje w kierunku totalizmu na wzór francuski i węgierski.
Król i rząd odrzucają oferty ententy, która była gotowa pozostawić im władzę pod warunkiem porozumienia z Rogowskim i zgody na obecność wojskową. Armia obrońców - mniejsza, słabo uzbrojona i zdemoralizowana wojną domową - zostaje szybko wypchnięta za Wisłę. Jedynie nad Morzem Czarnym Polakom udają się przez chwilę iluzoryczne "triumfy" nad Mołdawią.
Władze produkują dekrety m.in. wyjmujące spod prawa Rogowskiego i konfiskujące mienie obywateli państw ententy. Król proponuje komunistom amnestię, podczas gdy Armia Czerwona zajmuje kolejne miasta na Rusi.
Długie obrady sejmu elekcyjnego. Kandydaci to król szwedzki Fryderyk Wilhelm, popierany przez skorumpowanego nowożmudzkiego magnata Uszakowa, Karol Burbon popierany przez część szlachty i wojsko oraz magnat Feliks Pilawa. Żaden z kandydatów na króla nie jest w stanie osiągnąć wymaganej większości 2/3. Pojawiła się też nieudana próba oderwania Korony od RTN jako oddzielnej Republiki (pojawia się po raz pierwszy nazwisko Ryszarda Ochudzkiego, wodza szlacheckich republikanów). W końcu hetman wielki wojska, Leopold Sakskoburggotski, wprowadza wojsko do Izby Poselskiej. Środowiska burżuazyjne, republikańskie i robotnicze domagają się zmian ustrojowych i wyborów. W kraju wybuchają strajki.
Na Tatarszczyźnie wybucha powstanie pod wodzą Razmemłaj-Chana. Kolejny kryzys między ententą a układem haskim: zostaje zamordowany francuski gubernator Borneo, Cesarstwo zmusza Holandię do cesji wschodnich Wysp Sundajskich.
Tymczasem królem zostaje obrany jeden z wojskowych, gen. Nataniel Sapieha, który przybiera imię Kazimierza V. Elekcja dokonuje się pod bagnetami żołnierzy hetmana.
We Francji zostają przyjęte ustawy oficjalnie wprowadzające państwowy "totalizm". W Towarzystwie Republikańskim Polskim następuje rozłam na tle stosunku do niepolskich narodowości oraz bardziej reformistycznych kręgów władzy. Frakcja ruskich radykałów, autonomistów i chadeków zakłada Towarzystwo Republikańskie-Chrześcijańską Demokrację.
IV 1924
W Kijowie i Kudaku z poduszczenia agentów komunistycznych robotnicy linczują pojedynczych szlachciców. Na Tatarszczyźnie powstańcy zajmują Samarkandę. Siły RTN hetmana polnego, Ignacego Stokłosy podejmują brutalną interwencję, połączoną z działaniami wymierzonymi w ludność cywilną i planowym niszczeniem gospodarki.
W wyniku rozłam u w Socjal-Demokratycznej i Ludowej Partii Polski Jan Michał Wieruszowski odchodzi z partii razem ze swoimi zwolennikami i bojówką, Gwardią Ludową. Zakłada Obóz Narodowo-Rewolucyjny-Falangę, ugrupowanie o profilu silnie polsko-nacjonalistycznym. Magnaci skupieni wokół premiera, syberyjskiego magnata Jana Baptysty Emanuela Longchampsa de Berier, zakładają konserwatywno-liberalne Stronnictwo Reformistyczne.Z twierdzy Modlin uciekają więzieni tam przywódcy SDLPP: Eli Reichmann, Józef Piłsudski i Włodzimierz Lenin.
Wybucha robotnicze powstanie w Maurycowie [Donieck], wielkim ośrodku przemysłowym zdominowanym przez kapitał magnata Maurycego Polańskiego. Wywołują je niskie prace i fatalna sytuacja socjalna. Powstańcy przemianowują miasto na "Roboczogród" i tworzą pierwsze w Europie państewko komunistyczne, które wytrzyma nieco ponad miesiąc. TN przejściowo zbliża się do ententy (tzw. pakt antykomunistyczny).
V 1924
Jan Michał Wieruszowski ginie otruty rycyną przez swoich dawnych towarzyszy z SDLPP. Od razu staje się bohaterem-męczennikiem ruchu nacjonalistycznego.
Sejm uchwala nową Konstytucję, napisaną przez wojsko, ale nieco zmodyfikowaną przez szlacheckich posłów. Zachowana zostaje elekcyjność tronu, natomiast wprowadzono rząd (premiera mianuje król) i Izbę Poselską z wyborów powszechnych w jednomandatowych okręgach wyborczych. Dawna Izba Poselska, wybierana na sejmikach przez szlachtę i bogaczy, zostaje zachowana jako Senat. SDLPP i TR-ChD atakują konstytucję jako niedemokratyczną. Na Madagaskarze kontrowersje wśród kolonistów budzi zniesienie niewolnictwa, a nawet przyznanie dzikim prawa głosu - forsowane przez Kazimierza V.
W Moskwie powstaje Związek Pracodawców i Pracowników im. św. Józefa (ZPiP), propagujący doktrynę chrześcijańskiego korporacjonizmu, silnie związany z hetmanem Stokłosą.
W Wielkim Księstwie Moskiewskim trwają starcia z robotnikami w miastach i republikańską partyzantką w terenie. Przewodniczący TR-ChD, Piotr Riemkinow, proklamuje powstanie, nazwane później riemkinowszczyzną. Przystępuje doń głównie ludność chłopska. Wielka Brytania handluje z powstańcami, co doprowadzi do kryzysu na linii Londyn-Warszawa.
Oddziały magnata Feliksa Pilawy (z SR) ścierają się z bojówkami ONR-Falanga, które odebrały spory majątek wokół Niepołomic psychotycznemu biskupowi Dukatowi. Jest to tzw. wojna falangistów z pilawczykami. Po krótkich walkach interweniuje wojsko.
Nastąpił też drobny kryzys dyplomatyczny w stosunkach ze Szwecją z powodu prowęgierskiego magnata Kawałowa. W swoim majątku szkolił powstańców, których zadaniem było wywołanie na rzecz ententy "ugrofińskiego rasowo" powstania w Estonii i Finlandii. Po tym, jak partyzanci przekroczyły granicę szwedzką, władze interweniowały oskarżając magnata o zdrade stanu.
VI 1924
Wojsko zajmuje Roboczogród (większość robotników ostatecznie się poddała w zamian za aresztowanie Polańskiego) i rozbija główne siły riemkinowców. Wzrastają jednak niepokoje wśród Tatarów na Powołżu, a także ceny żywności. Tymczasem rozpoczyna się kampania wyborcza do nowego Sejmu.
Zaognia się kryzys w stosunkach z Wielką Brytanią, wywołany morską blokadą Krymu, przez który przepływało wsparcie dla powstańców na Rusi. Royal Navy zostaje wysłana, by przerwać blokadę, przez co o mało nie dochodzi do wojny.
Król Kazimierz V przeprowadza uwłaszczenie chłopów na 1/10 powierzchni królewszczyzn na Litwie i Rusi. Oczywiście przy bojowym nastawieniu włościaństwa ten późny krok niewiele daje.
VII 1924
W końcu Warszawa ustępuje na Morzu Czarnym. Anglicy powiększają swoje wpływy w Chanacie Krymskim.
Przywódcy głównych buntów uciekają z kraju: Riemkinow do Brazylii, Razmemłaj-Chan do Persji. Siły Rzeczypospolitej oblegają i zdobywają Samarkandę. Wśród słabnących ruskich powstańców zaczynają dominować komuniści. Ceny żywności wciąż rosną.
VIII 1924
3 sierpnia odbywają się wybory. Marszałkiem Izby Poselskiej zostaje Wiktor Czernow z TR-ChD, wybrany głosami SDLPP i macierzystej partii. Z powodu późniejszej wojny światowej Sejm długo nie podziałał.
IX 1924
1 września miejsce wcześniejszej Rady Stanu zajmuje rząd syberyjskiego magnata Jana Baptysty Emanuela Longchampsa de Bérier. Skład rządu w chwili powołania przedstawiał się tak:
Pierwszy Minister - Jan Longchamps de Berier (Stronnictwo Reformistyczne)
Minister Spraw Zagranicznych - Feliks Pilawa (magnat, Stronnictwo Reformistyczne)
Minister Spraw Wojskowych - Aleksander van der Linde (hetman wielki po ustąpieniu Sakskoburggotskiego)
Minister Spraw Wewnętrznych - Ignacy Stokłosa (hetman polny)
Minister Sprawiedliwości - Krzysztof Lipski (Stronnictwo Reformistyczne)
Minister Spraw Społecznych - Ferdynand de Sulima (magnat wielkopolski)
Minister Gospodarki - Adrian Warszawski (Stronnictwo Reformistyczne, protegowany Pilawy)
Król wprowadza reformy socjalne: m.in. płacę minimalną w wysokości 30% średniej, 54-godzinny sześciodniowy tydzień pracy oraz płatne urlopy wypoczynkowe. Opozycja uznaje te zmiany za niewystarczające, natomiast burżuazja nie jest zachwycona.
Na Madagaskarze walki kolonistów z miejscowymi przeradzają się w powstanie tych ostatnich. Wojsko, wbrew stosunkowo kompromisowej postawie rządu, staje po stronie białych osadników.
7 września Francja atakuje Niemcy, rozpoczynając wojnę światową. Jako powód podany zostaje rzekome wspieranie proholenderskiego spisku Flamandów. Po stronie Cesarstwa staje natychmiast solidarnie cała ententa, zaś po stronie republiki niemieckiej - Szwedzi, Niderlandy oraz, niespodziewanie, Wielka Brytania. Dopiero później wojnę entencie wypowiadają Włochy i Hiszpania.
ostatni kwartał 1924
14 października tzw. Centralizacja powstania Riemkinowa przekształca się w Komitet Robotniczy i Chłopski. Zostaje ogłoszona rewolucja, której kierownictwo już wyraźnie przejmuje SDLPP, zagrożone aresztowaniami i delegalizacją. Tzw. Armia Czerwona i zdolności organizacyjne przywódcy komunistów, Fiodora Berii, nadają dogasającemu powstaniu nowy impet. Wkrótce na zdobytych terenach (obejmujących potężną część europejskiego WKM) zostaje powołany Związek Rad Ludowych ze stolicą w Kudaku, od którego całe wystąpienie weźmie nazwę "rewolucji radzieckiej".
Tymczasem w Polsce nasila się działalność bojówek ONR, prześladujących Niemców pruskich, socjalistów i demokratów. Wzmaga się represyjność władzy wojskowej. Więźniowie Pawiaka zostają rozstrzelani, następują aresztowania posłów z SDLPP i TR-ChD, w tym marszałka Izby Poselskiej Czernowa.
Armia niemiecka wciąż ponosi klęski i zostaje osaczona w północno-wschodnim rogu kraju. Układ haski odnosi natomiast pewne sukcesy w koloniach i frontach południowoeuropejskich.
I 1925
Kapitulacja Niemiec. Układ haski przez jakiś czas zachowuje przyczółek pomorski, z którego później się wycofuje. W Danii trwają walki pozycyjne.
W Polsce ostatni miesiąc dawnej Rzeczypospolitej Trojga Narodów upływa pod znakiem ekspansji komunistów i coraz bardziej krwawych poczynań Falangi. Na Tatarszczyźnie co prawda sytuacja zdaje się opanowana, ale powracający magnaci mają duże kłopoty z odzyskaniem majątków.
II 1925
3 lutego francuskie, węgierskie i mołdawskie siły interwencyjne znienacka wkraczają do Rzeczypospolitej, rzekomo by ochronić Polskę przed rewolucją i wojną po stronie układu haskiego. Pod skrzydłami interwentów przywódca ONR Robert Rogowski tworzy Radę Jedności Narodowej. Wkrótce zostanie proklamowana Narodowa Rzeczpospolita Polska (NRP), której ustrój konsekwentnie ewoluuje w kierunku totalizmu na wzór francuski i węgierski.
Król i rząd odrzucają oferty ententy, która była gotowa pozostawić im władzę pod warunkiem porozumienia z Rogowskim i zgody na obecność wojskową. Armia obrońców - mniejsza, słabo uzbrojona i zdemoralizowana wojną domową - zostaje szybko wypchnięta za Wisłę. Jedynie nad Morzem Czarnym Polakom udają się przez chwilę iluzoryczne "triumfy" nad Mołdawią.
Władze produkują dekrety m.in. wyjmujące spod prawa Rogowskiego i konfiskujące mienie obywateli państw ententy. Król proponuje komunistom amnestię, podczas gdy Armia Czerwona zajmuje kolejne miasta na Rusi.