IV posiedzenie KOP - obrady
#21
Krzysztof Wojno

Istnieje mnóstwo przykładów, tak w historii najnowszej jak dawniejszej, gdzie w chwilach początku państwowości lub dużych zmian ustrojowych władza była sprawowana kolegialnie. Nie ma wielkiego znaczenia, czy kolegium liczyło sobie pięć osób czy pięćdziesiąt, bowiem dla faktu kolegialności nic to nie zmienia. Zgodnie z tym, co koleżanka mówi, pięć osób również nie może liderować, tymczasem taka Szwajcaria przyjmuje takie rozwiązanie również w czasie pokoju.

Wyjątkowo cyniczne jest insynuowanie, że przypisuję sobie rolę lidera, gdy cały czas podkreślam, że rolę przywódczą sprawujemy wszyscy wspólnie.

Ponieważ sprawa już została przedyskutowana i nie widzę możliwości konsensusu, zgłaszam drugą poprawkę:
Cytat:1. Uchwała przyjmuje nazwę "Uchwała o powołaniu przedstawiciela KOP do spraw zewnętrznych".
2. W punkcie 1 uchwały sformułowanie "Wysokiego Przedstawiciela" zostaje zastąpione przez "pełnomocnika".
3. W punktach 3 i 4 uchwały sformułowanie "Wysoki Przedstawiciela" zostaje zastąpione przez "Pełnomocnik".
Odpowiedz
#22
Krzysztof Wojno

Koleżanki i koledzy, na tym posiedzeniu powinniśmy zająć się jeszcze co najmniej dwiema ważnymi sprawami.

Pierwszą jest obrona przed gen. Sebą i przyszłymi zagrożeniami ze strony PRON oraz sił okupacyjnych. Dowódca okręgu łódzkiego, mjr Wasiak, sygnalizował już konieczność wprowadzenia poboru i uważam, że należy to zrobić jak najszybciej. Oto wstępny projekt uchwały.

Cytat:
UCHWAŁA o powszechnym obowiązku obrony
1. Wszyscy obywatele polscy płci męskiej, w wieku od 18 do 50 lat, zdolni do służby wojskowej, objęci są obowiązkiem obrony Wolnej Polski.
2. Dowódcy okręgów lub wyznaczeni przez nich oficerowie są upoważnieni do przeprowadzania poboru rekruta i organizację szkolenia wojskowego.
3. Rekrutom przysługuje zaopatrzenie i zakwaterowanie w równym stopniu, co ochotnikom.

Drugą palącą sprawą jest działalność ks. Pfeniga. O ile należy bardzo bronić wolności słowa i prawa do głoszenia nawet bzdur o jakimś Świętym Cesarstwie Polskim, o tyle nie można pozwalać na bezprawie i samosądy. Widzę tutaj problem w niedostatecznej organizacji bezpieczeństwa. KOP powinno powołać pełnomocnika i przyznać mu zwierzchnictwo nad milicjami robotniczymi i członkami SW oddelegowanymi do działań policyjnych.

Cytat:
UCHWAŁA o powołaniu pełnomocnika KOP ds. bezpieczeństwa

1. Ustanawia się pełnomocnika KOP ds. bezpieczeństwa. Do jego zadań należy:
a) dbanie o ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego,
b) zarządzanie i koordynowanie jednostkami policyjnymi, ratunkowymi i straży pożarnej,
c) organizacja obrony cywilnej,
d) zapobieganie klęskom żywiołowym i ograniczanie ich skutków.
2. Pełnomocnika ds. bezpieczeństwa KOP powoła na najbliższym posiedzeniu. Wybór następuje w drodze głosowania jawnego, zwykłą większością głosów.
3. Pełnomocnik KOP ds. bezpieczeństwa po wyborze składa przysięgę wierności idei powstańczej, idei robotniczej i organom władzy Wolnej Polski przejmuje swoje obowiązki.
Odpowiedz
#23
Katarzyna Śmietana

Delegaci!

Uchwała pana Krzysztofa jest niemożliwa do zaakceptowania. Ma ona podwójnie dyskryminujący charakter.

Po pierwsze dyskryminuje mężczyzn względem bezdzietnych kobiet, które bez koniecznej potrzeby są wyłączone z obowiązku służby wojskowej, lub służby zastępczej.

Po drugie dyskryminuje jeden z największych w Polsce Związek Wyznaniowy. Towarzystwo Biblijne i Traktatowe należy do tzw. Kościołów pacyfistycznych i jego członkowie nie mogą uczestniczyć w działaniach zbrojnych. Zmuszanie mniejszości religijnych do łamania ich sumień nie powinno mieć miejsca w Wolnej Polsce.

Dziękuję.
Odpowiedz
#24
Krzysztof Wojno

Żaden z problemów podniesionych przez kol. Śmietanę nie stanowi przeszkody nie do pokonania i oba da się pokonać nie krzycząc niepotrzebnie o "dyskryminacji". Niniejszym wnoszę autopoprawki, mające na celu rozwianie tych wątpliwości.

Cytat:
UCHWAŁA o powszechnym obowiązku obrony
1. Wszyscy obywatele polscy w wieku od 18 do 50 lat objęci są obowiązkiem obrony Wolnej Polski.
2. Obowiązek obrony jest spełniany poprzez:
a) pełnienie służby wojskowej przez mężczyzn zdolnych do jej pełnienia w czasie wojny,
b) pełnienie służby zastępczej przez pozostałe osoby oraz osoby spełniające kryteria służby wojskowej, które z przyczyn obiektywnych zostały z niej wyłączone.
3. W szczególności wyłączeniu z pełnienia służby wojskowej podlegają członkowie związków wyznaniowych, których doktryny zabraniają uczestnictwa w działaniach zbrojnych.
4. Dowódcy okręgów lub wyznaczeni przez nich oficerowie są upoważnieni do przeprowadzania poboru rekruta, organizacji szkolenia wojskowego i wydawania decyzji o wyłączeniu z pełnienia służby wojskowej.
5. Rekrutom przysługuje zaopatrzenie i zakwaterowanie w równym stopniu, co ochotnikom.
6. Służba zastępcza odbywa się pod kierunkiem i na polecenie pełnomocnika KOP ds. bezpieczeństwa lub osób przez niego wyznaczonych.
Odpowiedz
#25
prof. Baltazar

Szanowni delegaci, koleżanki i koledzy.
Świadkowie Jechowy z tego co wiem nie są oficjalnie żadnym związkiem wyznaniowym ani też nie są mniejszością religijną. Uchwała o powszechnym obowiązku obrony będzie istotnym narzędziem by wolną Polskę dopiero utworzyć na gruzach PRONowskiego bękarta i dopiero gdy uda nam się wygrać w walce z wrogiem ową wolność będziemy mogli zarówno prawnie nadać jak i zapewnić jej nienaruszalność. Dlatego w tej sytuacji musimy podjąć natychmiastowe i daleko idące decyzje odnośnie obronności naszego kraju, nawet za taką cenę. Dodatkowo dochodzi aspekt braku możliwości weryfikacji przynależności poszczególnych osób do różnych pomniejszych bądź nie posiadających statusu prawnego sekt i ugrupowań religijnych. Obecnie nie mamy możliwości by przeprowadzić weryfikację na własną rękę dlatego też uchwała powinna zostać przyjęta w obecnym kształcie bez zbędnych obstrukcji.

Dziękuję za uwagę.
ن
Odpowiedz
#26
Katarzyna Śmietana

Autopoprawka pana delegata Krzysztofa całkowicie mnie satysfakcjonuje. Poprę uchwałę w nowym kształcie.

Dziękuję.
Odpowiedz
#27
Wojciech T. Mosiuszko

Wobec obniżenia się morale ludności oraz niedoinformowania jej w zakresie działań SW, proponuję utworzyć Biuro Informacji Społecznej SW.

Cytat:
UCHWAŁA o powołaniu Biura Informacji Społecznej Solidarności Walczącej

1. Tworzy się Biuro Informacji Społecznej Solidarności Walczącej.
2. Biuro to będzie odpowiedzialne za:
a) Informowanie społeczeństwa o akcjach SW na terenie Polski
b) Dokumentowanie terroru dokonywanego przez okupantów
c) Walka z propagandą sowiecką
d) Zbieranie wszelkich informacji potrzebnych do powyższych działań
e) Podbudowywanie solidarności narodu Polskiego.
3. BIS będzie miało swoje struktury w każdym okręgu SW i będzie z Solidarnością Walczącą scalone.
4. Szefa BIS wyznaczy KOP na swoim V posiedzeniu, po czym ten (Szef BIS) złoży przysięgę wierności idei powstańczej, idei robotniczej i organom władzy Wolnej Polski.
5. Szef BIS, po złożeniu przysięgi, będzie odpowiedzialny za stworzenie struktur swego resortu i ich utrzymywanie.
6. Szef BIS odpowiada bezpośrednio przed Naczelnikiem Sił Zbrojnych.
Co może powiedzieć ludzkość dziś, ta ludzkość, która chce dowieść postępu kultury, a XX wiek postawić znacznie wyżej od wieków przeszłych. Czy w ogóle my, ludzie XX wieku, możemy spojrzeć w twarze tych, co żyli kiedyś i – śmieszna rzecz – dowodzić naszej wyższości, kiedy za naszych czasów zbrojna masa niszczy nie wrogie sobie wojsko, lecz całe narody, bezbronne społeczeństwa, stosując najnowsze zdobycze techniki. (...) Zabrnęliśmy, kochani moi, straszliwie. (...) Chciałem powiedzieć: zezwierzęcenie… Lecz nie! Jesteśmy od zwierząt o całe piekło gorsi! - Rotmistrz Witold Pilecki
Odpowiedz
#28
Katarzyna Śmietana

Hmm...

...no nie wiem. Ktoś będzie musiał rozpowszechniać informacje przekazywane przez biuro, albo więc biuro musiałoby mieć możliwość zamieszczania informacji w prasie związkowej i lokalnej, albo stworzyć własny kanał komunikacji. Tylko to drugie rozwiązanie wydaje mi się zasadne.

Ale przyjmując to drugie rozwiązanie należałoby od razu powołać radio, bądź telewizję o ile mamy takie możliwości techniczne.

Dziękuję.
Odpowiedz
#29
Karol Modzelewski
Ja rozumiem, koleżanko, że to ma być taki odpowiednik reżimowego PAP-u, na którego komunikatach będzie opierać się prasa.
Odpowiedz
#30
Wojciech T. Mosiuszko

Można się oprzeć na dotychczasowych pismach "Solidarności" lub utworzyć własne, specjalnie dla BIS. Zresztą, Szef BIS po zaprzysiężeniu by zadecydował o utworzeniu takowego.

Co do wypowiedzi Pana Modzelewskiego, moja ustawa nie ma na celu wyeliminować pluralizm, ale jedynie zwiększyć doinformowanie ludności o działaniach SW oraz przywrócić jej wiarę w Wolną Polskę. Wiarę w to, że to powstanie się uda i nie zakończy się krwawą rzezią Łodzi.
Co może powiedzieć ludzkość dziś, ta ludzkość, która chce dowieść postępu kultury, a XX wiek postawić znacznie wyżej od wieków przeszłych. Czy w ogóle my, ludzie XX wieku, możemy spojrzeć w twarze tych, co żyli kiedyś i – śmieszna rzecz – dowodzić naszej wyższości, kiedy za naszych czasów zbrojna masa niszczy nie wrogie sobie wojsko, lecz całe narody, bezbronne społeczeństwa, stosując najnowsze zdobycze techniki. (...) Zabrnęliśmy, kochani moi, straszliwie. (...) Chciałem powiedzieć: zezwierzęcenie… Lecz nie! Jesteśmy od zwierząt o całe piekło gorsi! - Rotmistrz Witold Pilecki
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 17 gości