IV posiedzenie KOP - obrady
#1
Olszewski
Panie i Panowie, w chwili, kiedy tutaj obradujemy, w niektórych dzielnicach Łodzi słychać już huk dział generała Seby. Wpłynęły do KOP pewne... skargi... na działania księdza Pfeniga... ale chyba ważniejsza jest kwestia wsparcia przez nas wykonywania rozkazów nowego Naczelnika.
Odpowiedz
#2
Katarzyna Śmietana: Chciałam poinformować, że wybrany na Naczelnika Sił Zbrojnych pan prof. Aleksander Czartoryski przybył złożyć przysięgę.

Jeśli prowadzący obrady uzna za stosowne by przysięga była złożona na IV posiedzeniu KOPu, to sugeruję zaprosić pana Profesora na salę, by mógł złożyć przysięgę.

Dziękuję.
Odpowiedz
#3
Ustalam datę posiedzenia na wieczór, 5 kwietnia.

Olszewski
To doskonała wiadomość, że JEkscelencja naczelnik zdołał już do nas dotrzeć. Prosimy.
Odpowiedz
#4
Katarzyna wyszła na chwilę i wróciła z Aleksandrem.

Aleksander ukłonił się nisko.

[Obrazek: image.jpg]

Aleksander Czartoryski: Wielce Czcigodni Delegaci!

Niezmiernie dziękuję za możliwość spotkania się z państwem. Jestem wdzięczny i mam nadzieję, że nasza współpraca odbywać się będzie w duchu braterstwa.
Odpowiedz
#5
Olszewski
W imieniu Komitetu witam. Pan Naczelnik będzie łaskaw złożyć odpowiednie ślubowanie i poinformować nas o swoich zamierzeniach.
Odpowiedz
#6
Aleksander Czartoryski: Przysięgam zawsze stać po stronie powstania i żyć jego ideą, przysięgam nie sprzeniewierzyć się idei robotniczej i w swojej służbie nie zapominać o interesach robotników, przysięgam również lojalność i posłuszeństwo wobec praw i organów władzy Wolnej Polski.

Tak mi dopomóż Bóg i Święty Krzyż!

W pierwszej chwili konieczne jest według mnie niezwłoczne spotkanie z majorem Ludwikiem Wasiakiem. Chciałbym by został on moim zastępcą. Na chwilę obecną, gdyż bezzwłocznie udałem się z Warszawy do Łodzi, a trasa ta nie jest łatwa do przejścia wie on więcej o najważniejszym obszarze walk.

Gdy zabezpieczymy Łódź pokonując wojska Seby przedstawię swoje sugestie co do dalszych działań. Oczywiście jeśli Wielce Czcigodni Delegaci chcą poznać więcej szczegółów, co wydaje mi się bardzo rozsądnym krokiem, to proszę o przynajmniej dwa dni na skonsultowanie się z osobami dotychczas odpowiedzialnymi za kierowanie wojskiem.

Dziękuję.
Odpowiedz
#7
Krzysztof Wojno

Gratuluję panu Naczelnikowi wyboru. Ponieważ uważam, że powinniśmy umacniać naszą rolę najwyższego organu władzy wolnej Polski, i że wydaje się logiczne, iż Naczelnik nie powinien dowodzić wyższymi stopniem, zgłaszam projekt uchwały o awansowaniu go na pierwszy stopień generalski.

Cytat:
UCHWAŁA o udzieleniu Aleksandrowi Czartoryskiemu awansu generalskiego

Naczelnikowi Sił Zbrojnych Aleksandrowi Czartoryskiemu nadaje się stopień generała brygady.
Odpowiedz
#8
*oklaski*

Olszewski
Proponuję uchwalenie tego wniosku przez aklamację. Czy ktoś z Szanownych Państwa zgłasza sprzeciw?
Odpowiedz
#9
Katarzyna Śmietana: Nie wyrażam sprzeciwu. Jeśli nikt inny też nie wyraża to chciałabym przedstawić kolejny milowy krok, który musi wykonać nasza organizacja.

Potrzebny jest nam korpus dyplomatyczny, oraz osoba odpowiedzialna za prowadzenie dyplomacji.

Przygotowałam w tej sprawie następującą uchwałę.

Cytat:Uchwała o Wysokim Przedstawicielu KOP do spraw zewnętrznych

1. KOP na V posiedzeniu dokonuje przesłuchania kandydatów na funkcję Wysokiego Przedstawiciela KOP do spraw zewnętrznych.

2. Po przesłuchaniu odbywa się głosowanie. Delegaci głosują poprzez podanie imienia i nazwiska popieranego kandydata. Zostaje wybrany ten kandydat, który uzyska przynajmniej połowę głosów delegatów aktywnie uczestniczących w głosowaniu. Jeśli żaden kandydat nie osiągnie wymaganego poparcia głosowanie ponawia się, ale bez możliwości głosowania na kandydata, który otrzymał najmniej głosów w poprzedniej turze.

3. Wysoki Przedstawiciela KOP do spraw zewnętrznych po wyborze składa przysięgę wierności idei powstańczej, idei robotniczej i organom władzy Wolnej Polski przejmuje swoje obowiązki.

4. Wysoki Przedstawiciela KOP do spraw zewnętrznych jest zobowiązany do:
a. stworzenia korpusu dyplomatycznego,
b. formułowania interesów Wolnej Polski przy akceptacji KOP,
c. obrony interesów Wolnej Polski,
b. reprezentowania Wolnej Polski przed ministrami spraw zagranicznych innych państw, lub ich podwładnymi,
c. dbanie o wizerunek Wolnej Polski w szczególności podkreślanie jej demokratyczności i respektowania europejskiej tradycji praw człowieka,
d. przejmowania placówek Polski Ludowej i organizowania placówek dyplomatycznych Wolnej Polski na terenie innych krajów,
e. prowadzenia negocjacji z przywódcami powstania, którzy nie zintegrowali się jeszcze z władzami Wolnej Polski.

Dziękuję.
Odpowiedz
#10
prof. Baltazar
Dlaczego kandydatów nie możemy przesłuchać na obecnym posiedzeniu bądź na osobnym zebraniu KOP w tym celu specjalnie wyznaczonym jeszcze przed V posiedzeniem?
ن
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości