3. PU o likwidacji Senatu
#1
Kerc:

Przechodzimy do kolejnego punktu porządku obrad: projekt ustawy o likwidacji Senatu, wniesiony przez klub Polskiej Demokratycznej Partii Robotników i Chłopów. Proszę przedstawiciela projektodawców o zabranie głosu.

Cytat:
Projekt
U S T A W Y
o likwidacji Senatu

Art. 1.
W Konstytucji wprowadza się następujące zmiany:
1. W Art. 2. usuwa się zwrot „i Senat”;
2. W Art. 25. usuwa się zwrot „i Senat”;
3. W Art. 45a zmienia się słowo „Senat” na „Izba poselska”
Itd.
11. Uchyla się artykuły 35, 36, 37 (itd.).

Art. 2. W innych ustawach i uchwałach wprowadza się następujące zmiany:
(…)
13. W uchwale Regulamin Izby poselskiej Art. 1. otrzymuje brzmienie:
1. Po opróżnieniu urzędu Marszałka Izby poselskiej prowadzenie obrad przejmuje wylosowany spośród chętnych poseł zwany Marszałkiem Seniorem.
2. Marszałek Senior niezwłocznie przeprowadza wybory Marszałka Izby poselskiej.
3. Marszałek Senior do czasu wybrania Marszałka Izby poselskiej przejmuje wszystkie jego uprawnienia za wyłączeniem prawa do głosowania w Izbie poselskiej.
4. Przed wyborem Marszałka Izby poselskiej mogą być rozpatrywane tylko wnioski formalne i dyscyplinarne.
5. Izba poselska na wniosek Marszałka Izby poselskiej powołuje spośród posłów jego zastępców.
6. Izba poselska powołuje tylu zastępców Marszałka Izby poselskiej o ilu wnosił Marszałek Izby poselskiej.
Itd.

Art. 3.
1. Senatorowie i pracownicy kancelarii Senatu otrzymują uposażenia do końca roku.
2. Izba poselska przejmuje wszystkie środki przeznaczone w budżecie państwa Senat, oraz jego zobowiązania.
3. Senatorowie którzy przekroczą do końca roku wiek 60 lat życia otrzymują emeryturę w wysokości 3/4 dotychczasowego uposażenia.

Art. 4.
1. Projekty ustaw których pierwsze czytanie miało miejsce przed likwidacją Senatu zostają przeniesione do komisji poselskiej do spraw kontynuowania prac senatu zwanej dalej komisją.
2. W komisji mogą zabierać głos byli senatorowie.
3. Komisja ulega samorozwiązaniu w momencie wypełnienia swoich zadań.

Art. 5. Ustawa wchodzi w życie w 14 dni od uchwalenia.

Cytat:Uzasadnienie:

Wydarzenia ostatnich tygodni wskazują na głęboki kryzys państwa. Państwo nie jest traktowane jako narzędzie w rękach ludu, ale miejsce walki o własne korzyści w którym ścierają się tendencje monarchistyczne, oligarchiczne i demokratyczne. Rozwiązaniem kryzysu państwa jest jego demokratyzacja.

Ustawa prowadzi do uproszczenia procesu legislacyjnego likwidując konieczność badania projektu ustawy przez Senat i w związku z tym jednego głosowania w Izbie poselskiej. Zwiększenia zależności rządu od Izby poselskiej poprzez wprowadzenie nominowania przez Izbę poselską ministrów spraw zagranicznych i rolnictwa zamiast przez Senat, likwidację możliwości przyjęcia budżetu bez zgody Izby poselskiej. Ustawa likwiduje niedemokratyczne wpływy na państwo najbogatszych obywateli w tym szczególnie posiadaczy ziemskich, oraz kościołów i innych związków wyznaniowych, jak i osoby umieszczone w Senacie przez króla z publicznie nieznanych powodów likwidując w ten sposób podział na obywateli pierwszej i drugiej kategorii.

Wprowadzenie ustawy zwiększy znaczenie wyborów do Izby poselskiej, poczucie wpływu na państwo wśród obywateli, a w związku z tym również poczucie odpowiedzialności za nie. Ustawa nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla budżetu, a w przyszłych latach doprowadzi do jego zmniejszenia o wydatki na Senat pomniejszone o emerytury dla senatorów.
#2
Sędziwy zakonnik wstał z ostatniego rzędu i powoli przechodząc pomiędzy kolegami zmierzał na mównicę. Gdy już się na nią wspiął zaczął mówić.

Dziękuję Panie Marszałku.

Poprawił kaptur

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Ostatnie dni ujawniły niepokojący stan państwa. Wielu ludzi sprawujących władzę zapomniało o dobru wspólnym, interesie narodowym, racji stanu. Izba ta została zmuszona przez okoliczności do przyjęcia ustawy o komisjach śledczych. Niedługo rozpoczniemy pracę tych komisji.

Tak poważna sytuacja musi nas skłonić do przemyślenia całej konstytucji państwa, które organy spełniły swoje zadanie, a które nie. Którzy ludzie mogą naprawić państwo, a którzy cieszą się z jego obecnego stanu. Prosta analiza faktów będzie tutaj pomocna. Ta Izba stworzyła nowy rząd i podjęła się misji wyjaśnienia sytuacji. Senat nie zdecydował się zmienić Ministra Spraw Zagranicznych, który niechlubnych okolicznościach stracił stanowisko w Urzędzie Planowania Gospodarczego zaraz po śmiesznym oświadczeniu ni mniej ni więcej deklarującej gotowość do przestrzegania prawa. Senat jednocześnie odpowiada za stan naszej gospodarki. Nadal jesteśmy państwem w którym rolnictwo jest niezwykle istotnym elementem gospodarki i od polityki rolnej zależy w dużym stopniu dobrobyt Polaków. Czy Senat wybierał ministrów realizujących politykę rolną nastawioną na poprawę losu chłopów? Nie! Senat zainteresowany jest powstrzymaniem wszelkich dalszych reform rolnych.

Wysoka Izbo!

Nie chcę być źle zrozumianym. To nie jest projekt wynikający z jakiejś nagłej nienawiści do Senatu. Gdy starożytni starali się uzasadnić koncentrację władzy w rękach niewielkiej grupy ludzi zdecydowali się przedstawić koncepcję ustroju mieszanego. Uznano, że monarchia nie stanie się tyranią, gdy da się trochę władzy ludowi. Uznano również, że arystokracja nie stanie się oligarchią, gdy pilnować ją będzie monarcha, oraz że politeja nie stanie się demokracją, gdy będą czuwać nad ludem arystokraci.

Wydarzenia które przytoczyłem wskazują na to że w Senacie nie ma arystokracji w tym sensie o jakim pisali zwolennicy ustroju mieszanego. Zdegenerowany organ można tylko odciąć od ustroju. Jego zbawienną funkcję może pełnić ta sala. Czy nie brak tutaj ludzi sukcesu? Ludzi przedsiębiorczych, którym udało się stać bogaczami, przedstawicieli stanu szlacheckiego, duchowieństwa? Są tutaj. Mamy w tej Izbie cały klub pełen przyjaciół panów senatorów nazywany Stronnictwem Wolnościowym...

Śmiech.

Wysoka Izbo!

Jestem człowiekiem lewicy. My ludzie lewicy przez lata walczyliśmy o Republikę, o demokrację, o równość i nie straciliśmy pamięci. Wiemy skąd wyrastają nasze korzenie. W czasie każdego kryzysu staraliśmy się walczyć o racjonalny ustrój polityczny, który zapewniałby wszystkim obywatelom równą możliwość udziału w podejmowaniu decyzji.

Jesteśmy również przeciwni Sojuszowi Tronu i Ołtarza. Te czasy minęły. Władza świecka nie będzie nominowała biskupów, a biskupów nie będzie na dożywotnich miejscach w Senacie. To jest niepotrzebne. Biskupi mają wystarczający szacunek, by władcy tego świata chcieli z nimi rozmawiać nawet jak nie będą już senatorami. Po co dla obrony iluś tam hektarów ziemi mają szargać swoją godność. Proszę moi Najmilsi Posłowie o uwolnieniu biskupów od tej jakże trudnej sytuacji.

Wysoka Izbo!

Jak można przeczytać w uzasadnieniu ustawa przewiduje przeniesienie kompetencji Senatu Izbie Poselskiej, jeśli to będzie miało miejsce całe wybory będą miały zupełnie inne nowe znaczenie. Posłowie którzy wygrają wybory stworzą praktycznie samodzielnie rząd, więc będą poprzez wybór Ministra Spraw Zagranicznych pozwolą Narodowi prowadzić politykę zewnętrzną. Jeśli chcecie by wasz elektorat mógł zdecydować i o sprawach zagranicznych poprzyjcie nasz projekt.

Dziękuję.
#3
Mirosław Wojtkowiak

Panie Marszałku, Wysoka Izbo!

ZOL jest od dawna przeciwny elitaryzmowi, jaki przedstawia sobą Senat. Z tej czysto pryncypialnej przyczyny, zarekomenduję klubowi poparcie tej ustawy. Uważam jednak, że o. Poniński uczynił błąd zgłaszając ją pod obrady. Błąd w kwestiach zarówno ogólnych, jak i szczegółowych.

Wysoka Izbo!

Ustrój naszego państwa jest jedynie w trzeciej swojej części demokratyczny! Pojedyncze poprawki to jedynie półśrodki. O. Poniński mówił słusznie o konieczności przemyślenia całej konstytucji - lecz zgłoszona ustawa dotyka jedynie jej fragmentu. Pamiętajmy, że zasadnicza konstrukcja ustawy zasadniczej pozostanie ta sama. Czy będziemy podejmować próby jej łatania, które w dodatku niemal na pewno, w obecnym ustroju, skończą się klęską? Przecież to żałosne!

Jedynie w opracowaniu nowej konstytucji, co musi nastąpić w ramach ciała ponadpartyjnego, widzę szansę na przeprowadzenie całościowych, niezbędnych zmian w Polsce. W tej konstytucji, wypracowanej przez siły demokratyczne, skupić się mogą jak w soczewce wszystkie pragnienia i dążenia Narodu! Z tego miejsca, mając pełną świadomość swoich słów, składam PDP Robotników i Chłopów propozycję, byśmy po wyborach - jeśli Bóg da, zwycięskich - zasiedli wspólnie do opracowania takiej konstytucji. Jest to nasz obowiązek wobec Boga, historii i Narodu, by przedstawić ten manifest woli demokratycznej w imieniu przeważającej większości obywateli!

Tyle o kwestiach ogólnych. W kwestiach szczegółowych, chciałbym w imieniu klubu ZOL zgłosić następujące poprawki:
Cytat:W art. 2. ust. 13 pkt. 1 zmienia się słowo "wylosowany" na "najstarszy".
Poseł, który przewodzi obradom tej Izby, musi mieć autorytet. Uważamy, że ślepy los takiego autorytetu nie przydaje, zatem jedynym możliwym do zastosowania kryterium staje się wiek.

Cytat:W art. 3. ust. 2 przed słowem "Senat" zostaje dopisane słowo "na".
Poprawka ta ma charakter czysto techniczny.

Cytat:W art. 4. przyjmuje brzmienie: "Projekty ustaw których pierwsze czytanie miało miejsce przed likwidacją Senatu zostają przedłożone Monarsze do podpisu".
Likwidacja Senatu tworzy oczywiście pewną próżnię legislacyjną, lecz naszym zdaniem nie jest właściwą drogą wypełnianie jej sztuczną, pozakonstytucyjną drogą prawną. Projekty ustaw, którymi nie zdążył zająć się Senat, należy włączyć do normalnego biegu ustaw po jego likwidacji, czyli uznać za przyjęte przez parlament i gotowe do podpisu.

Wysoka Izbo!

Wniesione przez klub ZOL zastrzeżenia są dość drobne, bo i nie jest naszym celem spieranie się, kto lepiej zlikwidowałby Senat. Mamy swój pogląd na tę sprawę, lecz dzisiaj nie jest to istotne. Jak rzekłem, zarekomenduję klubowi przyjęcie tej ustawy i wzywam wszystkich posłów, którym bliskie są ideały demokracji, by uczynili to samo. Dziękuję.
#4
[og: debata do jutra do 17:08]
#5
Walery Sławek

Wchodząc na mównicę bije brawo dla przedmówców

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

Wspaniałe przedstawienie panowie, bardzo się cieszę że PDP i wiemarszałek z ZOL a także ZOL i marszałek z PDP dogaduję się tak dobrze że informacje o nowych ustawach dostają tylko oni i tylko oni wiedzą jaki jest porządek obrad Wysokiej Izby. I robią takie rzeczy partie które nawołują za większą transparentnością, za przejrzystością, za większą demokracją jednocześnie ukrywając projekty ustaw przed innymi członkami Konwentu Seniorów.

Wołając za większą demokracją chcą zmieniać Konstyucję bez czekania na wybory i otrzymanie tej mitycznej legitymacji Narodu do rządzenia. Panowie aż tak bardzo rwiecie się do władzy i tak bardzo więcej politycznej krwi chcecie rozlewać oraz destabilizować państwo byleby swoje żądze spełnić? Liga Akcji Patriotycznej wzywa o odrzucenie tego projektu ustawy, nie tylko z powodu niepoinformowania Konwentu Seniorów o jej wpłynięciu ale także z powodu jej szkodliwości w obecnej sytuacji oraz z powodu trzeciego jakim jest niepoddanie się jeszcze części tej Wysokiej Izby ocenie wyborców. Po wyborach jeśli panowie wygracie zgłaszajcie takich projektów do woli.
#6
Teodor Kerc

Pośle Sławek, nic mi nie wiadomo o tym, o czym pan mówi. Projekty ustaw wpływają do Marszałka, na nim spoczywa poinformowanie o nich klubów i on też przekazuje prowadzenie posiedzeń swoim zastępcom. Jeśli uważa pan, że nie dopełnił swoich obowiązków, to proszę przedstawić dowody we wniosku o odwołanie, ale nie w trakcie tej debaty, która dotyczy kwestii legislacyjnych a nie proceduralnych.
#7
Sławek

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

Panie Marszałku Kerc, czy Marszałek nie musi o tym poinformować innych wicemarszałków że taki projekt wpłynął?

Bardzo bym prosił aby przedstawiciele klubów które zostały poinformowane o tym że taka ustawa, jak i poprzednie choć myślałem że to tylko wypadek przy pracy, wstali.

LAP siedzi
#8
Kerc:

Druki ustaw otrzymują wszyscy posłowie przed rozpoczęciem posiedzenia, więc wicemarszałkowie także.

Wojtkowiak:

Swoim znajomym żołnierzom pan możesz kazać, by wstawali na komendę!
#9
Sławek

Jak pan widzi raczej niewiele osób takie informacje dostało. Poza szczekającym Wojtkowiakiem.
#10
Ignacy Maria freiherr Żabodrapski (Stronnictwo Wolnościowe)
Wysoka Izbo!

W imieniu klubu Stronnictwa Wolnościowego chciałbym wezwać wszystkich posłów do przeciwstawienia się projektowi PDP. W polskiej tradycji ustrojowej Senat jest jednym ze stanów sejmujących obok JKMości oraz Izby Poselskiej. Sejm składa się bowiem z monarchy, z reprezentantów Narodu i z grupy najwybitniejszych osób w państwie, z najdoświadczeńszych statystów. Dyskutowany projekt ustawy występuje przeciwko tradycji, harmonii i stabilności Królestwa Polskiego.

Obecny kompromis ustrojowy z 1924 r. w sposób sprawiedliwy i umiarkowany przyznaje różnym grupom społecznych ich udział w rządzeniu Królestwem Polskim. Rola Senatu jest już teraz pomocnicza. Może on tylko na jakiś czas wstrzymać ustawę, być może, nierozważnie uchwaloną przez tę Izbę, z którego to prawa rzadko korzysta. Dba też, by opieka nad dyplomacją i rolnictwem znajdowała się w rękach osób odpowiednio wykwalifikowanych. Być może charakter kompromisu konstytucyjnego powinien podlegać dalszej dyskusji, ale nie zupełnej, bezrefleksyjnej demolicji.

Projekt likwidacji Senatu dąży więc jedynie do powiększenia bałaganu i destabilizacji państwa.

Przy okazji, proszę Jego Ekscelencję marszałka o sprawdzenie, czy wypowiedź Wielce Czcigodnego ojca Ponińskiego zmieściła się w regulaminowym czasie.

Dziękuję.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 7 gości