Dekrety i Wiadomości Wojewody Sandomierskiego
#1
Tutaj będą się pojawiać oficjalne dekrety i wiadomości me.
Co może powiedzieć ludzkość dziś, ta ludzkość, która chce dowieść postępu kultury, a XX wiek postawić znacznie wyżej od wieków przeszłych. Czy w ogóle my, ludzie XX wieku, możemy spojrzeć w twarze tych, co żyli kiedyś i – śmieszna rzecz – dowodzić naszej wyższości, kiedy za naszych czasów zbrojna masa niszczy nie wrogie sobie wojsko, lecz całe narody, bezbronne społeczeństwa, stosując najnowsze zdobycze techniki. (...) Zabrnęliśmy, kochani moi, straszliwie. (...) Chciałem powiedzieć: zezwierzęcenie… Lecz nie! Jesteśmy od zwierząt o całe piekło gorsi! - Rotmistrz Witold Pilecki
Odpowiedz
#2
Cytat:
Ostatnia nadzieja rodziny Kantorów?

[Obrazek: Soloveitchik_Joseph_D.jpg]

Po aresztowaniu najstarszego z tej żydowskiej rodziny przedsiębiorców Mordechaja wielu się zastanawiało, czy to koniec potęgi finansowej rodziny i co zrobią młodsi bracia.

Najmłodszy z nich Mojżesz już podjął decyzję. Całymi daniami chodzi po Sandomierzu. W plotkach się twierdzi, że wspiera finansowo „Chorągiew Św. Michała Archanioła”, czyli partię zwolenników wojewody sandomierskiego. Nie wiadomo czy uda mu się przekonać innych Żydów do tego środowiska. Nazwa ma charakter ultrakatolicki, ale od dawna podkreśla się dość pozytywne nastawienie tego środowiska wobec ludności żydowskiej. Nie wiadomo jednak jak długo uda jej się balansować pomiędzy nacjonalizmem polskim, a interesami żydowskimi w kraju.
[size=8pt]I przyszli ci wszyscy Braniccy, Potoccy, Radziwiłłowie i mnóstwo innych do Cesarza Rosji, padli na kolana przed nim i mówili: „Ratuj nas Najjaśniejszy Panie przed tym parweniuszem korsykańskim.” Cesarz wzruszył się do łez na ten widok i tak im odpowiedział: „Nie bójcie się moi bracia w Chrystusie. Czyż Bóg nie jest po naszej stronie?”[/size]<br /><br />„Dzieje umierania polskiego” autor nieznany
Odpowiedz
#3
Cytat:
Dialog z Opozycją?

Dzisiejszego ranka, Wojewoda nasz wrócił z obrad senatu, które jak już wiadomo odbywały się na temat zorganizowania Sejmu Walnego. Od razu ruszył on do Zamku, w którym zwykle przebywa przez większość dnia oraz wszystko załatwia. O dziwo jednak nie zabawił tam długo i z relacji kilku tamtejszych urzędników wiemy, iż załatwił tylko najważniejsze sprawy, a następnie poszedł na spacer się przewietrzyć.

Wkrótce dowiedzieliśmy się, że ruszył do miejscowej siedziby Stronnictwa Reformistycznego, która nieoficjalnie jest opozycją do jego rządów w naszym Województwie. Po jakimś czasie wyszedł, a dokładnie po 30 minutach, a następnie przeszedł się po Sandomierzu i wrócił do Zamku. Jak się wkrótce dowiedzieliśmy, poszedł tam Mości Wojewoda porozmawiać z różnorakimi ludźmi z Stronnictwa. Czyżby zamierzał nawiązać dialog z opozycją? A może są to tylko pozory? Jestem pewien, że dowiemy się tego w najbliższym czasie.
Co może powiedzieć ludzkość dziś, ta ludzkość, która chce dowieść postępu kultury, a XX wiek postawić znacznie wyżej od wieków przeszłych. Czy w ogóle my, ludzie XX wieku, możemy spojrzeć w twarze tych, co żyli kiedyś i – śmieszna rzecz – dowodzić naszej wyższości, kiedy za naszych czasów zbrojna masa niszczy nie wrogie sobie wojsko, lecz całe narody, bezbronne społeczeństwa, stosując najnowsze zdobycze techniki. (...) Zabrnęliśmy, kochani moi, straszliwie. (...) Chciałem powiedzieć: zezwierzęcenie… Lecz nie! Jesteśmy od zwierząt o całe piekło gorsi! - Rotmistrz Witold Pilecki
Odpowiedz
#4
[Obrazek: 200px-POL_powiat_sandomierski_COA.svg.png]
Ja, Wojewoda Sandomierski, władzą mi nadaną zwołuje nadzwyczajne posiedzenie Sejmiku Naszego Województwa.
Powód zebrania przedstawię na miejscu, gdy wszyscy się zbiorą.

Wojewoda Sandomierski,
Jan Michał Rutkowski.
Co może powiedzieć ludzkość dziś, ta ludzkość, która chce dowieść postępu kultury, a XX wiek postawić znacznie wyżej od wieków przeszłych. Czy w ogóle my, ludzie XX wieku, możemy spojrzeć w twarze tych, co żyli kiedyś i – śmieszna rzecz – dowodzić naszej wyższości, kiedy za naszych czasów zbrojna masa niszczy nie wrogie sobie wojsko, lecz całe narody, bezbronne społeczeństwa, stosując najnowsze zdobycze techniki. (...) Zabrnęliśmy, kochani moi, straszliwie. (...) Chciałem powiedzieć: zezwierzęcenie… Lecz nie! Jesteśmy od zwierząt o całe piekło gorsi! - Rotmistrz Witold Pilecki
Odpowiedz
#5
Cytat:\"Dzisiejszego ranka dowiedzieliśmy się o wsparciu finansowym znanego właściciela fabryki mebli, Andrzeja Słowackiego, dla tzw. Chorągwi Św. Michała Archanioła. Jest to organizacja polityczna działająca głównie na terenie Sandomierskiego, lecz zaczyna rozszerzać swe wpływy na inne Województwa. Prawdopodobnie wsparcie to jest powodowane poglądami Słowackiego, który najwyraźniej chce przeniesienia części Chorągwi do Krakowskiego. Czy mu się uda? Co powie na to Przewodniczący Chorągwi, Wojewoda Sandomierski? Przekonamy się niedługo.\"
Co może powiedzieć ludzkość dziś, ta ludzkość, która chce dowieść postępu kultury, a XX wiek postawić znacznie wyżej od wieków przeszłych. Czy w ogóle my, ludzie XX wieku, możemy spojrzeć w twarze tych, co żyli kiedyś i – śmieszna rzecz – dowodzić naszej wyższości, kiedy za naszych czasów zbrojna masa niszczy nie wrogie sobie wojsko, lecz całe narody, bezbronne społeczeństwa, stosując najnowsze zdobycze techniki. (...) Zabrnęliśmy, kochani moi, straszliwie. (...) Chciałem powiedzieć: zezwierzęcenie… Lecz nie! Jesteśmy od zwierząt o całe piekło gorsi! - Rotmistrz Witold Pilecki
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości