Przedgra (koniec II do 2 III 1919)
#1
Kalendarz na rok 1919. Jak jesteście hardkorami to sobie możecie znaleźć prawdziwy kalendarz z epoki w bibliotekach cyfrowych.

Więc oto przedgra - tura wstępna. Mogą w niej brać udział gracze z przyjętą kartą i założoną listą płac. Możemy sobie przećwiczyć i przetestować prowadzenie gry. Może też chcecie coś zrobić swoją postacią, zanim pojawią się jakieś nowe wydarzenia nieobecne w scenariuszu.

Tutaj, w pierwszym poście, normalnie będę zamieszczał eventy i waszą Opinię Społeczną (zamiast wskaźnika poparcia). W tym temacie możecie podejmować wszelkie działania, dowiadywać się o dodatkowe rzeczy itd. Nie jest to temat fabularny, tzn. nie oczekuję domyślnie wypowiadania się głosem postaci, bardziej opisu jej akcji.

Nie będzie OS-ów za przedgrę, mogą być jakieś PD-ki. Jak wszyscy będą gotowi, możecie zakończyć turę.
#2
Rybiński chciałby namówić Paderewskiego, żeby namówił Piłsudskiego, żeby rozkazał Dowborowi-Muśnickiemu wysłanie paru dywizji wielkopolskich na Pomorze.

Jeśli się nie uda, to Rybiński próbuje namówić Dmowskiego żeby namówił Dowbora-Muśnickiego poza łańcuchem dowodzenia.
#3
Hm, czy to znaczy, że sugerujesz po prostu wojnę z Regencją Wschodniopruską teraz? Tongue
#4
Nie nazywałbym tego wojną tylko konfliktem granicznym, kształtowaniem granic albo próbą wywołania powstania Tongue Ale doczytałem, że niemiecki front wschodni jest objęty rozejmem trewirskim a do Poznania właśnie dojeżdża Joseph Noulens z misją ententy, więc uznajmy, że to była rzucona półgębkiem sugestia a nie poważna propozycja.
#5
Paderewski i Dmowski odpowiadają Rybińskiemu, że Polska musi uniknąć teraz dostania łatki imperialistów. To Regencja Wschodniopruska obecnie działa na takim poziomie, stoi za litewskimi "rejzami" (jak mówią niektórzy) i nie należy się do nich zniżać w oczach ententy.

Trzeba się skupić na organizacji Polaków na Pomorzu... przy czym jest kwestia, czy powinna to być bardziej organizacja cywilna czy wojskowa. I obie te opcje otwierają własne problemy -- ND ma spore szanse przechwycenia organizacji cywilnych, natomiast wojskowe (POW) mają z natury kłopot wpływów... Ziuka mienszewika (Piłsudskiego).
#6
Ok. Barszczański chciałby więc namówić rajców miejskich w Kielcach oraz lokalnych przedsiębiorców na zorganizowanie festynu ze zbiórką pieniędzy, z którego dochód pójdzie na polskie organizacje na Pomorzu. Z tego co czytam był to głównie Sokół oraz Towarzystwa Wojackie "Jedność". Trzeba przedstawić represje i prześladowania, jakie nasi rodacy cierpią ze strony krzyżackich pogrobowców - zamykanie gazet, rozwiązywanie stowarzyszeń, rozpędzanie patriotycznych zgromadzeń.

Ze swojej strony Barszczański wyśle orkiestrę garnizonową Tongue
#7
Są skłonni się zgodzić. Festyn będzie w pierwszej turze.
#8
Kod:
Do: Sekcja IIa Wydziału Informacyjnego Sztabu Generalnego - dowódca kpt KURNATOWSKI

Rozkazuję Panu kapitanowi podjęcie akcji werbowania współpracowników wśród ludności polskiej obecnego Królestwa Litwy. Dla celów doraźnych interesuje nas pozyskiwanie informacji o znaczeniu wojskowym, ważniejsze jednak jest stworzenie podstaw naszej sieci wywiadowczej na przyszłe miesiące i lata. Niech uczyni to Pan kapitan swoim najważniejszym zadaniem.

/--/ Kierownik Wydziału Informacyjnego
mjr MACHEK

Kod:
Do: Sekcja IIb Wydziału Informacyjnego Sztabu Generalnego - dowódca rtm ANDERS

Rozkazuję Panu rotmistrzowi skierowanie głównego wysiłku podległej Panu sekcji na kontakty i pomoc polskim organizacjom na Pomorzu. Mając na uwadze nadal niewielki personel i środki w naszej dyspozycji, główne obszary wsparcia upatruję w przygotowaniu materiałów propagandowych, zapewnianiu kryjówek i szkoleniu z działalności konspiracyjnej. Wzmiankowanym organizacjom należy jednak zapewniać każde wsparcie będące w naszej mocy, również finansowe czy w postaci broni. Zarazem należy spośród działaczy znajdować i pozyskiwać do współpracy z wywiadem osoby dobrze rokujące ze względu na wiedzę jak i talenta.

Polecam Panu rotmistrzowi w wykonaniu tego rozkazu nawiązanie trwałego kontaktu z podkomisarzem Naczelnej Rady Ludowej w Gdańsku, panem mecenasem Franciszkiem KRĘCKIM. Oprócz podległych mu struktur należy też współpracować z Polską Organizacją Wojskową, Towarzystwami Wojackimi "Jedność" i Sokołem.

/--/ Kierownik Wydziału Informacyjnego
mjr MACHEK

Ze swej strony deklaruję KONIEC TURY.
#9
1. Chciałbym zapoczątkować list poparcia raczej lewicowych intelektualistów za Śląskiem wolnym od niemieckiego imperializmu.

2. Chciałbym skłonić dyplomatów Stanów Zjednoczonych Ameryki do wyrażenia sugestii, by Rosja zakończyła działania zbrojne.
#10
1. Powiedz dokładniej, co robisz - jakich intelektualistów i skąd. Jak odnosisz się do faktu, że dotąd Śląsk należał do Niemiec, w kontekście imperializmu Tongue (to nie jest podchwytliwe, pytam o narrację jaką stosujesz)  

2. Nie do końca rozumiem. Uznawany rząd rosyjski? On toczy walki głównie z bolszewikami i białymi, nie widzę jakie argumenty miałyby być za tym żeby, nie wiem, jednostronnie przestał walczyć.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości