Ustawa o poborze - debata
#1
Czernow (TR-ChD)
Wysoka Izbo!

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy, równobrzmiący z dekretem wydanym przez JKMość. Ustawa, gdy zostanie przyjęta, zastąpi ów dekret jako akt prawny o lepszym demokratycznym umocowaniu.

Klub TRP zaproponował przyjęcie aktu przez aklamację.

OG: czas na sprzeciwy do jutra rana.

Cytat:USTAWA o powszechnym obowiązku służby wojskowej
W obliczu inwazji państw wrogich pokojowi, wolności i moralności chrześcijańskiej,
w trosce o obronę Rzeczypospolitej przed zagrożeniem totalizmu i tyranii,
Stany Sejmujące, a mianowicie:
z Bożej łaski i woli Narodu Król Rzeczypospolitej, Obrońca Wiary, Wielki Xiążę Litewski, Wielki Xiążę Moskiewski, Xiążę ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski, czernihowski, Suwerenny Pan nowożmudzki, nowopoleski, malagaski, Obrońca wieczysty wyspy św. Bartłomieja;
Wysoki Dostojny Senat;
a także Izba Poselska

wzywają obywateli Rzeczypospolitej wszystkich stanów, religi i narodowości do broni.
1. Wszyscy mężczyźni w wieku 16 do 55 lat objęci są obowiązkiem służby wojskowej.
2. Wszystkie osoby wymienione w art. 1 muszą zgłosić się do komisji wojskowych, gdzie zostanie oceniona ich zdolność do służby wojskowej oraz wydana decyzja o wcieleniu do Wojska, do służby zgodnej ze stopniem zdolności do służby wojskowej.
3. Termin zgłoszenia się zgodnie z art. 2 to:
a) 3 dni dla Korony i wszystkich miast na terenie Rzeczypospolitej;
b) 7 dni dla terenów wiejskich Wielkiego Księstwa Litewskiego i kolonii;
c) 14 dni dla terenów wiejskich Wielkiego Księstwa Moskiewskiego.
4. Komisja wojskowa ma prawo odstąpić od decyzji o wcieleniu do Wojska w przypadku osób, których działalność cywilna jest ważna dla wysiłku wojennego. Kwestię tę ureguluje szczegółowo wspólne zarządzenie Ministrów odpowiednich ds. Gospodarki i Wojny.
5. Kto uchyla się od służby wojskowej, podlega karze wcielenia do oddziałów karnych.
6. Kto po raz kolejny uchyla się od służby wojskowej, podlega karze głównej.
7. Ustawa wchodzi w życie natychmiast i wygasa w momencie podpisania pokoju.
Odpowiedz
#2
Malinowski (Sarmaci)

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Wnioskuję o cztery godziny przerwy w obradach, bowiem nie wszyscy posłowie obecni w Wilnie zdołali się zebrać tu na wezwanie Pana Marszałka. Dziękuję.

Og: czyli chciałbym, aby czas na sprzeciwy wynosił co najmniej 24 godziny :>
Odpowiedz
#3
Aleksander Sassoon:

Wysoka Izbo!

Dobra praktyka ustawodawcza polega na braku powtarzania przepisów już w innym miejscu funkcjonujących i w związku z tym choć z całego serca popieram powyższe przepisy chcę głosować przeciw tej ustawie.

Dziękuję.
Odpowiedz
#4
*gniewne pomruki posłów*

Magdalena Toporska
Wysoka Izbo! Panie Premierze!

Pańskie veto przejmuje wielkim bólem moje serce i narody Rzeczypospolitej! Potwierdzenie wszelkich ustaw jest zgodne z intencją gabinetu wyrażoną w uchwale. Przyjęcie ustawy przez aklamację wzmaga powagę tego aktu, udziału społeczeństwa w wojnie, a także powagę Rządu i Izby Poselskiej. Dlatego wzywam Pana, Panie Premierze, żeby wycofał Pan swój sprzeciw i przywrócił narodową jedność.

Dziękuję.

Czernow zgadza się na chwilę zwłoki.
Odpowiedz
#5
Aleksander Sassoon:

Wysoka Izbo!

Nie jestem premierem.

Dziękuję.
Odpowiedz
#6
Magdalena Toporska
Przepraszam, ma Pan wielce podobną brodę do Pana Premiera, który jest także posłem.

Tym bardziej proszę Pana w imieniu TRP i Izby Poselskiej o odstąpienie od veta.
Odpowiedz
#7
Aleksander Sassoon:

Wysoka Izbo!

Parlament jest miejscem debaty. Demokracja jest sytuacją w której funkcjonuje opozycja. Przyjmowanie ustaw poprzez aklamację w takiej sytuacji jak dzisiejsza, gdy wielu z nas posłów jest nieobecnych uważam za wielce niepolityczne. Chcę by doszło do głosowania.

Jeśli tak zależy pani poseł to mogę zagłosować nie przeciw, ale się wstrzymać. Nalegam jednak na normalne głosowanie, a nie nadzwyczajny sposób obradowania całkowicie niepodobny do tego jak ta Izba w normalnych warunkach funkcjonowałaby.

Dziękuję.
Odpowiedz
#8
Toporska
Panie Pośle, uważam że w nadzwyczajnych warunkach czymś zrozumiałym wezwanie do przyjęcia ustawy przez aklamację o poborze, która jest konieczna do obrony naszego państwa. Z ogromnym smutkiem przyjmuję Pańską postawę, która już na początku plami obraz jednomyślności parlamentu w zakresie współpracy z rządem w prowadzeniu wojny z totalizmem.

Czernow
*kwaśno*
W związku z tym otwieram debatę. Czy ktoś z Panów i Pań posłów ma jeszcze coś do dodania?
OG: Mam nadzieję, że Czerw zgodzi się żeby poczekać tylko do jutra rana, bo czas płynie.
Odpowiedz
#9
Aleksander Sassoon:

Wysoka Izbo!

Składam wniosek o głosowanie bez debaty. Z kuluarów wiem, że posłowie mają już wyrobione zdanie jeśli chodzi o tę ustawę.
Odpowiedz
#10
Czernow
I tak muszę dać posłom trochę czasu na ustosunkowanie się do tego wniosku, i ewentualny sprzeciw.

*czeka, cisza*
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości