Polityka zagraniczna
#1
[Obrazek: izwiestia.png]

O rządzie jedności zagranicą

Cytat:
Zagraniczna prasa szeroko opisuje powołanie rządu Daniela E. A. Sasuna. Szwedzki dziennik "Svenska Dagbladet" zwraca uwagę, że rząd powstał w obliczu napaści państw Ententy, co zdaniem gazety czyni go potencjalnym sojusznikiem Układu Haskiego. "Złe stosunki między naszymi krajami, spowodowane represjami wobec demokratycznej opozycji, zostały w jeden wieczór zatarte" - czytamy w komentarzu redakcyjnym.

Z kolei londyński "Times" odnotowuje fakt, że po raz pierwszy tak wysoki urząd w kraju przypadł Żydowi. "Dowodzi to, że mimo ocierającej się o zdradę postawy części polskich syjonistów, Rzeczpospolita nie ulega łatwej pokusie antysemityzmu", stwierdza z zadowoleniem autor. "Mało kto oczekiwał, że Rzeplici będą w stanie się porozumieć" pisze wychodzący w Zurychu "Neue Zurcher Zeitung". Komentarz tej gazety wieńczy nadzieja, że wojna przyczyni się do znalezienia stałego rozwiązania kryzysu politycznego.

W zupełnie innym tonie wypowiada się francuska "L'Empire". "Zgniłoliberalny" i "plutokratyczny" to najlżejsze określenia jakich używa. Zdaniem gazety, rząd złożony z tak wielu sił politycznych "nie ma prawa przetrwać" i zapowiada rychły upadek Rzeczypoospolitej. Podobną opinię przedstawił na swych łamach węgierski "Magyar Nemzet". Wydawane przez ONR "Naprzód!" pisze o rządzie dopiero na czwartej stronie. "Złożony z kosmopolitycznej szlachty i burżuazji rząd pokazuje słuszność dziejowej decyzji Narodu Polskiego o porzuceniu Rzeczypospolitej" - głosi artykuł.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości