Bliska zagranica (Prusy, Ukraina, Rosja)
#1
jw.
Odpowiedz
#2
[Obrazek: eq449e.jpg]
Cytat:30 kwietnia 1942
Bitwa z czerwonymi pod Tambowem
Rosyjska partyzantka rozzuchwala się


(Charków, komunikat Ober-Ost-Ukraine). Nad rzeką Cną o 20 km od Tambowa stoczono największą w tym roku potyczkę sił stabilizacyjnych z polityczno-bandyckim podziemiem; jego oddziały należały prawdopodobnie do ugrupowania "Robotniczo-Chłopska Czerwona Armia Wołgi". Komuniści w liczbie ok. 20-30 tys. partyzantów podjęli próbę zablokowania dróg komunikacji państwa ukraińskiego z rejonami Moskwy i Saratowa. Przeciwuderzenie 66. dywizji pruskiej oraz dywizji ukraińskich 13. i 14. udaremniły plany napastników. Mogło jednak zginąć do 400 żołnierzy pruskich i ok. dwa razy więcej ukraińskich. Trwa dyskusja o nasileniu strategii nalotów odwetowych na bazy rebeliantów, co umożliwiłoby minimalizację bezpośredniego udziału żołnierzy w walkach z siłami dążącymi do zakłócenia życia w okręgach rozwoju.
Odpowiedz
#3
Cytat:
[Obrazek: polskazbrojna.jpg]

Inspekcja jarosławskiego okręgu rozwojowego

Nowo powołana Komisja ds. wojskowego zarządu nad terenami byłej Rosji rozpoczęła inspekcję okręgu jarosławskiego. Wysłannicy komisji otrzymali od dowódcy okręgu sprawozdania na temat ostatnich wydarzeń oraz przeprowadzili kontrolę pozostałych zakładów pracy, które nadzorowane są przez Wojsko Polskie. Inspektorzy sprawdzali warunki zakwaterowania, żywienia i płacy oraz sposób sprawowania nadzoru. Drugim punktem inspekcji była kontrola wyposażenia i morale wojska, a także omówienie z dowódcą okręgu strategii zwalczania partyzantki w związku z operacją przeprowadzaną w Tambowie i możliwymi jej reperkusjami w innych częściach b. Rosji.
Odpowiedz
#4
Cytat:
[Obrazek: polskazbrojna.jpg]

Przetasowania wśród kadry oficerskiej na Wschodzie


Jak wynika z przecieków z dowództwa Wojska Polskiego, kolejne grupy oficerów z Królestwa Polskiego są systematycznie przenoszone do jednostek stacjonujących w okręgach stabilizacyjnych celem uzupełnienia kadry dowódczej, przerzedzonej aresztowaniami. Oprócz uzupełnienia kadry dowódczej wymiana oficerów ma także przeciąć mafijne powiązania między wojskiem, a grupami przestępczymi. Prokuratura Wojskowa podjęła także decyzje o przeniesieniu części zatrzymanych oficerów do twierdzy w Wilnie, co ma uniemożliwić mataczenie i utrudnianie śledztwa przez podejrzanych. Jak wynika z nieoficjalnych informacji skala śledztwa rośnie z każdym dniem i obejmuje kolejne okręgi.

Otwartym pozostaje pytanie czy tak duże zmiany kadry nie osłabią zdolności bojowych żołnierzy, choć z drugiej strony dają szansę na zmianę patologii na terytorium b. Rosji.
Odpowiedz
#5
[Obrazek: 11ugcgg.jpg]
Cytat:16 maja 1942 (Polskie Radio)
*wydarzenie*
Atak na jarosławski okręg rozwoju.

Otrzymaliśmy właśnie wiadomość, że jarosławska dywizja piechoty została zaatakowana przez rosyjskie zbrojne podziemie. Dowódca miejscowych sił polskich gen. Kwiatkowski wydał rozkaz postawienia wszystkich oddziałów w gotowości. Obecnie nasi żołnierze stawiają opór napastnikom. Liczba ofiar jest obecnie nieznana. Rzecznik ministerstwa wojny uspokaja: Polacy mają przewagę i należy się spodziewać rychłego zdławienia ruchawki. Polskie Radio będzie informować Państwa na bieżąco wraz z nadchodzącymi wiadomościami.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości