Ernest Józef von Frankenberg - apolityczny fachowiec
#1
[Obrazek: young+Yves.jpg]

Ernest Józef hr. von Frankenberg urodził się w 1904 roku w Krakowie. Pochodzi z rodziny bogatych bankierów austriackich pochodzenia żydowskiego, którzy wykupili tytuł szlachecki w Rzeszy w 1757.

Studiował matematykę oraz inżynierię na Politechnice Lwowskiej oraz Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Po ukończeniu studiów w latach 1926-1932 pracował w Berlinie, gdzie pracował dla Siemens-Halske AG przy stworzeniu pierwszego na świecie systemu automatycznego handlu papierami wartościowymi, korzystającego z urządzeń typu telex. Zaprzyjaźnił się w tym okresie m. in. z Maxem Horkheimerem oraz Ludwigiem Wittgensteinem. Z rodzinnego majątku sfinansował przeniesienie Instytutu Badań Społecznych z Frankfurtu nad Menem (skąd został wyrzucony po zwycięstwie Hitlera) do Berlina.

W 1932 wrócił do kraju, gdzie m. in. zarządzał zbankrutowanymi polskimi przedsiębiorstwami, które w wyniku Wielkiego Kryzysu przejął bank jego wuja. Doradzał również rządowi polskiemu w sprawie jego polityki gospodarczej. W 1936 powołany przez króla na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego w celu realizacji zapropowanej przez siebie rezygnacji z umocowania złotego w kruszcu (reforma przyjęta w 1935). W 1938 otrzymał stanowisko III wicedyrektora UPG oraz dyrektora ds. operacji finansowych, odpowiedzialnego za emisję i wycenę związanych z UPG papierów wartościowych.

W 1940 roku, na swój własny wniosek, odwołany ze stanowiska prezesa Narodowego Banku Polskiego i powołany na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Publicznie wypowiada się o potrzebie stworzenia "zjednoczonego frontu" przeciwko komunizmowi oraz nazizmowi. Posiada duże wpływy u króla.

Żonaty od 1936 z Marią Henrietą von Liechtenstein (ur. 1914), siostrą obecnego księcia Liechtensteinu, Franciszka Józefa II. Nie ma dzieci.
JE Ernest Józef hr. von Frankenberg
prezes Narodowego Banku Polskiego (1936-1940)
minister spraw zagranicznych RP (1940-)
III wiceprezes Urzędu Planowania Gospodarczego (1940-)
dyrektor ds. operacji finansowych Urzędu Planowania Gospodarczego (1940-)
Odpowiedz
#2
Cytat:W 1940 pomógł wynegocjować historyczne porozumienie z rządami Prus oraz Wielkiej Brytanii w sprawie stabilizacji rynków walutowych i wolnego handlu.
Co do WlkB, jest to jeszcze pieśń przyszłości i sprawa do załatwienia w grze (nawet pomijając zastrzeżenie Czerwa, którym ofc możemy się przejmować albo nie Tongue ). Z Prusami i tak jest unia celna, o czym może przydałoby się napisać publicznie w info o scenariuszu.

Poza tym b. fajna biografia. Siemens-Halske AG <3, telex <3
Odpowiedz
#3
Cytat:nawet pomijając zastrzeżenie Czerwa, którym ofc możemy się przejmować albo nie

To czym w zasadzie mam się kierować w antycypowaniu, jakie działania w grze będą dobre a jakie nie? Bo porozumienia o wolnym handlu mają po Wielkim Kryzysie mniej więcej tyle samo sensu, co drukowanie pieniądza by zatrzymać inflację.
Odpowiedz
#4
1. Odsyłam do regulaminu, który wymienia szereg dziedzin traktowanych w grze w uproszczeniu.
2. Jak coś w realnym świecie cię zaskoczy i jest nierealistyczne, to też się oburzasz, ew. składasz rezygnację?
3. Coś mi się wydaje, że po Wielkim Kryzysie, od którego już minęło trochę latek, jednak zawierano jakieś umowy o wolnym handlu - w jednej takiej umowie żyjemy dzisiaj, nie?
4. (Inna sprawa, jak to by się miało do średnio liberalnej polityki gospodarczej Polski w tym scenie).
5. Nie napisałem, że wszystkie twoje wąty będą odrzucane, tylko że nie mają one takiej mocy, jak decyzja MG.
6. Zwracam uwagę, że gdyby nawet były w grze takie pomysły, to będziesz miał szansę je blokować Tongue
Odpowiedz
#5
Oki, usunięte.

I nie wiem jakie sobie wziąć to drugie stanowisko. Prezes Rady Polityki Gospodarczej? Prezes NBP? :X
JE Ernest Józef hr. von Frankenberg
prezes Narodowego Banku Polskiego (1936-1940)
minister spraw zagranicznych RP (1940-)
III wiceprezes Urzędu Planowania Gospodarczego (1940-)
dyrektor ds. operacji finansowych Urzędu Planowania Gospodarczego (1940-)
Odpowiedz
#6
Nie wiem, po co miałaby u nas funkcjonować jakaś Rada PG. Może byś sobie wybrał/wymyślił jakiś departament w UPG, mógłbyś się socjalizować z pajęczycą.
Odpowiedz
#7
A takie łączenie urzędów to wgl jest legalne? Nie wystarczy że bodek ma podobno najfajniejsze ministerstwo do odgrywania? Tongue
Odpowiedz
#8
Co do łączenia urzędów, to nie ma szczególnych obostrzeń. A bodek chce koniecznie mieć zapasową posadkę, na wypadek gdyby nie dostał się do następnego rządu -- z tego co pamiętam.
Odpowiedz
#9
no to może II wiceszef UPG? Tongue

Also, uzupełniłem stan cywilny.
JE Ernest Józef hr. von Frankenberg
prezes Narodowego Banku Polskiego (1936-1940)
minister spraw zagranicznych RP (1940-)
III wiceprezes Urzędu Planowania Gospodarczego (1940-)
dyrektor ds. operacji finansowych Urzędu Planowania Gospodarczego (1940-)
Odpowiedz
#10
Nie za wysokie progi? (w sumie w jednym i drugim, pająk dostał wiceprezesa, bo nie ma do tego MSZ-eta, ty możesz dostać szefa departamentu Tongue )
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości