Sejmik woj. sieradzkiego
#1
Cytat:Skład (od prawa do lewa):
Partia Porządku - 251 posłów (PYRALGINA);
Ruch Republikańsko-Reformistyczny - 200 posłów (Zgredźmin);
Partia Demokratyczna \"trzy do jednego\" - 6 posłów (PYRALGINA);
Towarzystwo Polskie i Patryjotyczne - 44 posłów (Czerwony);

Wojewoda sieradzki:

Wysoka Izbo! Szanowni Posłowie!

Zwołałem obrady by wybrać posłów do Izby poselskiej. Z naszego województwa trafi tam 6 posłów. Uchwała o ich wybraniu ma być ustalona za porozumieniem stron. Ze względu na taką procedurę, proszę o zgłaszanie kandydatów.
[size=8pt]I przyszli ci wszyscy Braniccy, Potoccy, Radziwiłłowie i mnóstwo innych do Cesarza Rosji, padli na kolana przed nim i mówili: „Ratuj nas Najjaśniejszy Panie przed tym parweniuszem korsykańskim.” Cesarz wzruszył się do łez na ten widok i tak im odpowiedział: „Nie bójcie się moi bracia w Chrystusie. Czyż Bóg nie jest po naszej stronie?”[/size]<br /><br />„Dzieje umierania polskiego” autor nieznany
Odpowiedz
#2
Stanisław Colonna-Walewski

Jaśnie Oświecony Książę Wojewodo! Szanowni panowie posłowie!

Lud naszego województwa swoje manifesta przedstawił nam i zobowiązałem się aby ich postulaty tutaj przedstawić i aby sprawę ich roztrząsnąć i wielką mam nadzieję pozytywnie ją zakończyć. Dlatego wnoszę abyśmy wprowadzili do porządku obrad aby pochylić się nad sprawą sposobu ustalania składu Sieradzkiego Sejmiku Wojewódzkiego!
Odpowiedz
#3
Wojewoda sieradzki:

Takie pomysły są chyba poza naszymi kompetencjami. Proponuję by zapytać się w czasie sejmu nad tym czy takie zmiany są możliwe. Wydaje mi się że nie, ale na pewno jeden z posłów będzie mógł w czasie omawiania ważnych kwestii w czasie obrad Izby poselskiej upewnić się co do tego.
[size=8pt]I przyszli ci wszyscy Braniccy, Potoccy, Radziwiłłowie i mnóstwo innych do Cesarza Rosji, padli na kolana przed nim i mówili: „Ratuj nas Najjaśniejszy Panie przed tym parweniuszem korsykańskim.” Cesarz wzruszył się do łez na ten widok i tak im odpowiedział: „Nie bójcie się moi bracia w Chrystusie. Czyż Bóg nie jest po naszej stronie?”[/size]<br /><br />„Dzieje umierania polskiego” autor nieznany
Odpowiedz
#4
Stanisław Colonna-Walewski

Jaśnie Oświecony Książę Wojewodo! My tu nie chcemy mówić o sposobie wybierania posłów na Sejm Walny a jedno na Sejmik Ziemski. Żadne prawo Sejmu czy Króla nie broni Sejmikom wybierać posłów na na Sejm ziemski w sposób jaki tego zechce sam Sejmik. Z tradycji zbieramy się tutaj jako przedstawiciele stanu szlacheckiego nijak tego prawem opisanego nie mając. Nic więc na przeszkodzie nie stoi abyśmy prawo odpowiednie dla naszego województwa i naszego sejmiku podjęli i w życie je wprowadzili gdyż nie godzi ono w żadne z praw korony czy Sejmu Krajowego.
Odpowiedz
#5
Dominik Radziwiłł wojewoda sieradzki:

Panie Pośle!

Sejmik w którym tutaj jesteśmy wybiera posłów do Sejmu Walnego więc mówiąc o sposobie wybierania tego Sejmiku mówimy jednocześnie o sposobie wybierania Sejmu Walnego. Dodatkowo w naszym ustroju funkcjonuje zasada Zgody Stanów, a taki Sejmik nie będący reprezentacją szlachty raczej nie może reprezentować zgody szlachty jeśli szlachta może być w nim przegłosowana. Ja jednak nie jestem pewien mojego oglądu sytuacji i w związku z tym zalecam upewnienie się co do możliwości prawnych, oczywiście poseł może przedstawiać taki projekt konstytucji wojewódzkiej jaki chce. Ja jednak go nie poprę.
[size=8pt]I przyszli ci wszyscy Braniccy, Potoccy, Radziwiłłowie i mnóstwo innych do Cesarza Rosji, padli na kolana przed nim i mówili: „Ratuj nas Najjaśniejszy Panie przed tym parweniuszem korsykańskim.” Cesarz wzruszył się do łez na ten widok i tak im odpowiedział: „Nie bójcie się moi bracia w Chrystusie. Czyż Bóg nie jest po naszej stronie?”[/size]<br /><br />„Dzieje umierania polskiego” autor nieznany
Odpowiedz
#6
Jaśnie Oświecony Książę Wojewodo!

Jeśliby stało się tak żeby posłowie na ten obecny Sejmik, bracia szlachta jak patrząc po wszystkich tu zgromadzonych, wyrazili zgodę na zmianę sposobu wyboru posłów na Sejmik Wojewódzki to czyż nie odbyłoby się to zgodnie z zasadą Zgody Stanów? Stan nasz postanowiłby iż chce zmiany sposobu obioru posłów na Sejmik, nie wspominając na razie jaki by to sposób był mieć gdyż o debatę jedynie nad sposobem proszę i aby w toku tej dyskusji podjęto Konstytucję Wojewódzką w tym temacie zgodnie z postanowieniem braci szlacheckiej naszego województwa. Nie rozumiem do prawdy oporu Jaśnie Oświeconego Księcia Wojewody. Zasad się wszak trzymać chcemy jak i Jaśnie Oświecony Książę Wojewoda.
Odpowiedz
#7
Dominik Radziwiłł wojewoda sieradzki:

Panie Pośle!

Proponuję przenieść debatę dotyczącą takich spraw na dalszą część posiedzenia. Jeśli sprawa ma charakter lokalny, to jest mniej ważna od sprawy ogólnokrajowej, która wynika z noty królewskiej, a jeśli sprawa jest równie ważna, to nie sejmik powinien się nią zajmować, ale sejm.

Są jacyś kandydaci na posłów?
[size=8pt]I przyszli ci wszyscy Braniccy, Potoccy, Radziwiłłowie i mnóstwo innych do Cesarza Rosji, padli na kolana przed nim i mówili: „Ratuj nas Najjaśniejszy Panie przed tym parweniuszem korsykańskim.” Cesarz wzruszył się do łez na ten widok i tak im odpowiedział: „Nie bójcie się moi bracia w Chrystusie. Czyż Bóg nie jest po naszej stronie?”[/size]<br /><br />„Dzieje umierania polskiego” autor nieznany
Odpowiedz
#8
Stanisław Colonna-Walewski

Jaśnie Oświecony Książę Wojewodo!

Inne Sejmiki wedle mojej wiedzy sprzeczają się o przewodniczącego obradom na Sejmiku. Ja proszę jedynie aby do porządku obrad włączył Pan Jaśnie Oświecony Książę Wojewoda sprawę dyskusji nad sposobem obioru posłów na Sejmik Wojewódzki i innymi sprawami z nimi związanymi. Żadem z przewodniczących tamtym obradom nie miał większych oporów aby sprawami tak mało ważnymi się zajmować, wszak są to kwestie czysto prestiżowe i całkowicie nieistotne, dlaczego Pan Jaśnie Oświecony Książę Wojewoda opór stawia przeciwko dyskusji nad ważną sprawą lokalną kiedy zaraz pan przyznaje że sprawę ową na późniejszą część posiedzenia przenieść możemy? Skoro więc deklaracja przeniesienia debaty nad sprawą obioru posłów na Sejmik Wojewódzki i innymi sprawami z nimi związanymi padła wtedy przejdźmy do spraw ogólnopaństwowych!

Ruch Republikańsko-Reformistyczny zgłasza na posła na Sejm Walny moją osobę oraz Sebastiana Wehra uważając że każda z frakcji w Sejmiku winna po dwóch posłów posłać na Sejm Walny.
Odpowiedz
#9
Dominik Radziwiłł wojewoda sieradzki:

To się posłowie z innych województw zdziwią jak przyjedzie od nas ośmiu, a nie sześciu posłów.
[size=8pt]I przyszli ci wszyscy Braniccy, Potoccy, Radziwiłłowie i mnóstwo innych do Cesarza Rosji, padli na kolana przed nim i mówili: „Ratuj nas Najjaśniejszy Panie przed tym parweniuszem korsykańskim.” Cesarz wzruszył się do łez na ten widok i tak im odpowiedział: „Nie bójcie się moi bracia w Chrystusie. Czyż Bóg nie jest po naszej stronie?”[/size]<br /><br />„Dzieje umierania polskiego” autor nieznany
Odpowiedz
#10
og: ło kurczaczek Big Grin byłem święce przekonany że są 3 frakcje xD

Stanisław Colonna-Walewski

Jaśnie Oświecony Książę Wojewodo! Szanowni Posłowie!

Faktycznie zdziwienie byłoby niemałe, wszystko wszak za mocą mego przejęzyczenia. pauza Chodziło mi oczywiście o to że każda z frakcji winna swego przedstawiciele posłać. Dwie większe po dwóch posłów a dwie mniejsze, co nie oznacza że mniej ważne, po jednym.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości