Salon przy avenue Kléber 11 bis
#2
Leon Wasilewski, członek KNP związany z Piłsudskim i koncepcją federacyjną
Panowie, cóż za konsekwentna opcja rosyjska... To porozumienie z rządami krajów wschodnich -- gdyby wbić im jakimś sposobem rozum do głowy -- powinno być podstawą przyszłej siły niepodległej Polski. Prawdą jest, że obecnie mają spokój od Rosji mienszewickiej, co tym bardziej czyni obecnie konfliktowanie się z tymi państwami nielogicznym. I, jakby nie było, w ostatecznym rachunku przez państwo bolszewickie zagrożeni jesteśmy wszyscy. Koalicja zwycięska zaś narzuci nam takie warunki (oparte na wyobrażeniach, że jakaś paryska komisja zrozumie realia życia pod Kowlem) które tak naprawdę zaszkodzą wszystkim. Dlatego uważam, że powinniśmy porozumiewać się z Białorusią, z Ukrainą przez umowy dwustronne.

Jestem również za tym, by *rozgląda się* bacznie przyglądać się poczynaniom pogrobowcom państw centralnych: Prus i Austrii. Dopóki płonie ten wielki kocioł między Ludendorffem a Liebknechtem, dopóki kompleks dworsko-oficerski szarpie się z sowietami, może uda się nie dopuścić do powrotu dużego nacjonalistycznego państwa niemieckiego.

Ale pamiętajcie panowie, że kiedy przyjdzie co do czego, Rosja będzie chciała nas zgnieść razem z całym środkiem Europy. Trzeba wszystko przygotować na tę właśnie ewentualność.

Jan Emanuel Rozwadowski, dmowszczyk i stary członek KNP
Panowie tu snują szerokie, można by rzec internacjonalistyczno-bolszewickie wizje, a priorytetem powinno być przyłączenie polskich ziem za poparciem koalicji! To Francja wspiera nas najbardziej i musimy być w naszej sytuacji trochę waletami Paryża (hehe). Musimy pokazać, że III Republika może na nas polegać...

Przez usilną akcję propagandową powinno się udać uzyskać poparcie dla naszych postulatów na zachodnich ziemiach, które musimy dostać ze względów gospodarczych, dla dobra stabilności międzynarodowej, oraz wschodnich, gdzie jako jedyni możemy szerzyć cywilizację. Trzeba dążyć do znalezienia w Piotrogrodzie jakichś czynników rozsądnych, realistycznych, które gotowe są skończyć te różne białoruskie i ukraińskie farsy pseudopaństwowe i przyznać nam odpowiednie korzyści terytorialne, ziemie naszych przodków.


Wiadomości w tym wątku
Salon przy avenue Kléber 11 bis - przez Czerwony - 17.08.2020, 10:49
RE: Salon przy avenue Kléber 11 bis - przez Szmer - 18.08.2020, 20:25
RE: Salon przy avenue Kléber 11 bis - przez Szmer - 26.08.2020, 20:26

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości