[Główna postać p. UłanoHusarza] Jan Michał Rutkowski
#1
[Obrazek: J-haller.jpg]
Imię i Nazwisko: Jan Michał Rutkowski
Data Urodzenia: 24.02.1870
Biografia:
Cytat:Jan urodził się 24 lutego w 1870 roku w Sandomierzu. Rodzina jego, gdyż szlachtą była, została podobno założona w 1410 r., kiedy to Bolesław Rutkowski z swej kopii przebił 5 rycerzy krzyżackich. Oczywiście, to tylko legenda. Rutkowscy od czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego mają wpływy na dworze Carskim, a to mają za spiskowanie przeciwko Rzeczypospolitej, choć dzisiejsi członkowie tej familii starają się nie psuć ustroju Polski.
Był on wychowywany w wartościach \"Bóg, Honor, Ojczyzna\", a i uczył się doskonale. Wkrótce, po ukończeniu nauk w szkołach katolickich, zaczął uczyć się na Uniwersytecie Sandomierskim. Studiował tam Historię, Filozofię i Teologię. Po skończeniu tamtejszych nauk, za namową ojca, zaczął studiować w Akademii Wojennej w Sandomierzu, gdzie nauczył się fachu żołnierskiego. Ukończył ją z wynikiem prawie najlepszym w całej Akademii. Wkrótce napisał też parę prac o Historii i Filozofii, a także, choć mniejszą liczbę, o Wojaczce i Teologii.
W 1899 roku Wojewoda Sandomierski postanowił wysłać do pomocy Carowi w Chinach cały baon wojska, więc jako absolwent Akademii Wojennej w stopniu kapitana Jan musiał się załapać. W międzyczasie zwiedził on kilka miast, jak St. Petersburg i Moskwa, gdzie narobił sobie paru znajomych. Po długiej przeprawie, w Czerwcu 1900 roku dostał się do Chin, gdzie został oddelegowany pod skrzydła Rosyjskiej części Korpusu Ekspedycyjnego, który miał zlikwidować \"Powstanie Bokserów\". Rutkowski zasłynął z wyjątkowej brutalności wobec jeńców, gdyż jego batalion nazwany \"Batalionem Żniwiarzy\" nie brał jeńców. W czasie wszystkich wystąpień \"Bokserów\" jego batalion brał udział w tępieniu tych wystąpień. We wrześniu 1900 roku batalion dostał wyraźny rozkaz powrotu do Polski, więc i tak się stało. Oczywiście tym razem wizytował on tylko St. Petersburg, gdzie jego wizyta została mile przyjęta. Niedługo potem został awansowany na stopień Majora.
W 1901 roku wrócił do Sandomierza, gdzie po rozwiązaniu jednostki rozpoczął karierę polityczną. Już w 1902 roku został przyjęty do sejmiku, a wkrótce zorganizował prorosyjską organizację o nazwie \"Chorągiew Św. Michała Archanioła\", która skupiała opozycję do obecnego wojewody, a także wojskowych i tylko katolików. Wkrótce też uległ on poglądom Romana Dmowskiego, które postanowił w przerobionej formie zaimplementować do własnej organizacji. W 1903 roku udało mu się zostać posłem i zyskał posłuch wśród dużej liczby magnatów z Sandomierza. Niestety, jego chory ojciec (Matka umarła przy porodzie.) zmarł na gruźlicę, przez co Jan zastopował swą karierę i przez jakiś czas pozostał nieaktywny politycznie.
Dopiero w drugiej połowie 1904 roku powrócił aktywnie do polityki i zaczął bardziej dokładnie kształtować swe poglądy na świat. Można je określić jako nacjonalistyczne i prokatolickie. Jest on zwolennikiem \"Wolnego Rynku\" i dużej swobody tzw. samorządów, czyli lokalnych organów władzy. Kiedy wybuchła wojna Rosyjsko-Japońska, tylko ambicje polityczne i namowy \"Kolegów\" z Chorągwi zatrzymały go przed ruszeniem na front. Jeszcze w tym samym roku został mianowany kasztelanem, co dodatkowo rozszerzało i tak duże wpływy Rutkowskiego. W wyniku dużej popularności wśród szlachty, prorosyjskich poglądów i wsparcia mieszczaństwa, które zaczął też w tym roku wspierać, w lutym, po śmierci poprzedniego Wojewody, został wybrany przez Cara Wojewodą. Do dziś jego rządy są dosyć dobrze odbierane wśród wszelkich klas, w tym nawet chłopstwa.
Co może powiedzieć ludzkość dziś, ta ludzkość, która chce dowieść postępu kultury, a XX wiek postawić znacznie wyżej od wieków przeszłych. Czy w ogóle my, ludzie XX wieku, możemy spojrzeć w twarze tych, co żyli kiedyś i – śmieszna rzecz – dowodzić naszej wyższości, kiedy za naszych czasów zbrojna masa niszczy nie wrogie sobie wojsko, lecz całe narody, bezbronne społeczeństwa, stosując najnowsze zdobycze techniki. (...) Zabrnęliśmy, kochani moi, straszliwie. (...) Chciałem powiedzieć: zezwierzęcenie… Lecz nie! Jesteśmy od zwierząt o całe piekło gorsi! - Rotmistrz Witold Pilecki


Wiadomości w tym wątku
[Główna postać p. UłanoHusarza] Jan Michał Rutkowski - przez UłanoHusarz - 05.04.2014, 23:17
Odp: Jan Michał Rutkowski - Szkic - przez PYRALGINA - 06.04.2014, 15:22
Odp: Jan Michał Rutkowski - Szkic - przez PYRALGINA - 06.04.2014, 15:42
Odp: Jan Michał Rutkowski - Szkic - przez PYRALGINA - 07.04.2014, 07:33

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości