Wnioskuję o protegowanego:
Cytat:
Jan Machek - ur. 1889 we Lwowie. Syn okulisty i profesora Uniwersytetu Franciszkańskiego we Lwowie, Emanuela Macheka. Ukończył IV C.K. Gimnazjum we Lwowie, zotając już wówczas członkiem Związku Młodzieży Polskiej "Zet". W 1910 r. podjął studia medyczne. Rok później, wraz z częścią innych członków "Zetu", porzucił macierzystą organizację ze względu na zbytnie sprzyjanie Rosji i współczestniczył w założeniu tzw. "Nowego Zetu". Rozpoczął też działalność w Polskich Drużynach Strzeleckich, w 1914 zostając komendantem drużyny.
W sierpniu 1914 r. wbrew ojcu porzucił studia i na czele swojej drużyny zaciągnął się do Legionu Wschodniego Legionów Polskich, a od września tego samego roku rozpoczął służbę w 3. pułku Legionów włączonym później w skład II Brygady Legionów. W szeregach Legionów walczył m.in. w bitwach pod Mołotkowem, Rajfałową i Kostiuchnówką, awansując od komendata plutonu do komendanta kompanii. Od lutego do maja 1917 r. był słuchaczem kursu w Sztabie Generalnym w Wiedniu, po którym uzyskał patent oficerski. W sierpniu został mianowany zastępcą szefa sztabu Brygady. W lutym 1918 roku, po przejściu Brygady na stronę Rosji, Machek trafił pod komendę dowódcy II Korpusu Polskiego, płk Barszczańskiego, który wyznaczył go szefem Oddziału Wywiadowczego korpusu.
Po bitwie pod Kaniowem i złożeniu broni, jako były żołnierz Legionów trafił do transportu więziennego. Udało mu się jednak uciec i w październiku 1918 r. został przyjęty do Wojska Polskiego w stopniu majora, a w grudniu tego samego roku został przez gen. Rozwadowskiego mianowany szefem Wydziału Informacyjnego Sztabu Generalnego.
Promocje:1914 kapral1915 plutonowy1915 sierżant1916 kadet1916 chorąży1917 podporucznik1917 porucznik1918 kapitan1918 major
Odznaczenia:1916 Order Korony Żelaznej III klasy z mieczami