22.07.2014, 21:47
Cytat:
Florian Ozięblewicz -- przewodniczący Robochłopa od 1938 roku.
Urodził się w 1883 r. w Warszawie, w rodzinie robotniczej. Od wczesnych lat pracował w drukarni jako pomocnik zecera, następnie zecer. Działał aktywnie w PPS i pomagał w działalności opozycyjnej prasy, co narobiło mu kłopotów z ówczesną władzą. W 1908 r. w skutek policyjnych szykan wyjechał pracować w stosunkowo liberalnym (pomimo stanu wojennego) Gdańsku, zaś w 1911 r. do Berlina. Udzielał się tam w SPD oraz wśród polskiej emigracji zarobkowej. W 1916 r. wcielony do wojska, walczył w okopach Francji.
Po wojnie stał się jednym z ważniejszych działaczy polskiej socjaldemokracji jako zdolny organizator i publicysta. Był jednym z ważniejszych animatorów demokratycznych protestów podczas kryzysu austro-węgierskiego 1923/1924 roku. Po uchwaleniu nowej konstytucji wspierał współpracę Robochłopa z piłsudczykami i środowiskami rządowymi. Zasłużony organizator zjednoczonych związków zawodowych oraz historycznych porozumień trójstronnych korporacje-robotnicy-UPG. W latach 1927-1931 minister przemysłu; zrezygnował wskutek Wielkiego Kryzysu. Odtąd poświęcił się pracy partyjnej i parlamentarnej.
Ozięblewicz jest znany ze swojego poparcia dla światowych ruchów pacyfistycznych i dążeń do polityczno-gospodarczej integracji kontynentu europejskiego. Niejednokrotnie sugerował w swych wypowiedziach, że ścisły związek demokratycznych, socjalnych Prus i Polski powinien stać się rdzeniem, wokół którego wyrosną Stany Zjednoczone Europy.