06.04.2014, 18:09
Cytat:Gospodarka
Trudno w wypadku Rzeczypospolitej o jednym systemie gospodarczym. Obok folwarków szlacheckich i jakiś bardzo malutkich miast z cechami jak w średniowieczu istnieją wielkie majątki magnackie działające zgodnie z zasadami nowoczesnej ekonomii.
Właśnie takie wielkie gospodarstwa dominują w gospodarce rolnej. Funkcjonowanie takiego majątku właściwie ordynacji w zasadniczym stopniu zależy od ich właścicieli. W Województwie Krakowskim modą było przekształcanie chłopów pańszczyźnianych w pracowników najemnych, a w Województwie Sandomierskim modne było przekształcanie chłopów pańszczyźnianych w dzierżawców ziemi należących do ordynacji. Przykłady te zdobyły naśladowców i nawet korzysta się z pojęć ordynacja „krakowska” i „sandomierska” jako o konkretnych modelach stosunków społecznych na wsiach. Ordynacjach które nie przeszły przekształcenia najczęściej nazywa się tradycyjnymi i najwięcej jest ich w wschodnich województwach. Dokładnie tak samo jest z różnymi majątkami kościelnymi.
Wiele miast Rzeczypospolitej jest już rozwiniętymi miastami przemysłowymi. Niestety duża część przemysłu polskiego jest nastawiona na towary luksusowe i popyt na nie jest mocno uzależniony od mody panującej w innych państwach i sytuacji gospodarczej. Rzeczypospolita jest również potentatem w przetwórstwie żywności.
Sytuacja gospodarcza w Rzeczypospolitej powoduje pojawianie się wielu sensacyjnych książek w jednych opisuje się ją jako państwo niezwykle rozwinięte i bogate, a w drugich jako średniowieczny skansen znacznie bardziej opóźniany w rozwoju od Rosji. Powoduje to skrajnie różne stereotypy Rzeczypospolitej wśród zagranicznych polityków.
[size=8pt]I przyszli ci wszyscy Braniccy, Potoccy, Radziwiłłowie i mnóstwo innych do Cesarza Rosji, padli na kolana przed nim i mówili: „Ratuj nas Najjaśniejszy Panie przed tym parweniuszem korsykańskim.” Cesarz wzruszył się do łez na ten widok i tak im odpowiedział: „Nie bójcie się moi bracia w Chrystusie. Czyż Bóg nie jest po naszej stronie?”[/size]<br /><br />„Dzieje umierania polskiego” autor nieznany