Cytat:Religie
Największym wyznaniem jest katolicyzm. Jest to wyznanie panujące. Powszechne szkolnictwo jest zobowiązaniem Kościoła katolickiego. W Polsce wyraźnie widać podział na Kościół rzymskokatolicki, i grekokatolicki. Duchowni tych hierarchii mają znaczne wpływy w społeczeństwie i w państwie, są to również najwięksi właściciele ziemscy w Rzeczypospolitej.
Kolejną co do wielkości wspólnotą chrześcijańską jest prawosławie zdominowane przez starowierców (staroobrzędowców). Są oni grupą pozbawioną praw politycznych i dyskryminowaną. W większości pojawili się w Rzeczypospolitej w ramach polityki cesarskiej polegającej na wymianie wiernych Patriarchatowi Moskiewskiemu na Żydów i heretyków. Najbardziej radykalne odłamy bezpopowców budzą zdziwienie i dużą niechęć społeczeństwa.
Wyznawcy wiary mojżeszowej są w lepszej sytuacji niż reszta mniejszości. Szczególnie dużo jest ich w Wielkim Księstwie Litewskim, gdzie przyjęto ich z Rosji. Skupieni własnych miejskich gettach i zajmujący się handlem obwoźnym w strojach innych niż reszta mieszkańców wydają się postaciami z bajki i większość ludzi ma na ich temat przekonania niezbyt związane z prawdą. Szczególnie zajmowanie się przez nich w większości województw pracą mennic wojewódzkich jest źródłem mitów i uprzedzeń.
Najmniejszą grupą religijną są luteranie. Obecnie jedynymi większymi ich skupiskami jest Księstwo Kurlandzkie i Województwo Malborskie.
[size=8pt]I przyszli ci wszyscy Braniccy, Potoccy, Radziwiłłowie i mnóstwo innych do Cesarza Rosji, padli na kolana przed nim i mówili: „Ratuj nas Najjaśniejszy Panie przed tym parweniuszem korsykańskim.” Cesarz wzruszył się do łez na ten widok i tak im odpowiedział: „Nie bójcie się moi bracia w Chrystusie. Czyż Bóg nie jest po naszej stronie?”[/size]<br /><br />„Dzieje umierania polskiego” autor nieznany