06.04.2014, 10:40
Cytat:System prawny
W Rzeczypospolitej nie istnieje konstytucja w sensie nowożytnego konstytucjonalizmu. Każdy akt prawny ogłoszony przez senat i podpisany przez króla jest konstytucją sejmową, która staje się obowiązującym prawem, po jej zaakceptowaniu przez Izbę poselską, lub implementacji przez sejmik wojewódzki. Prawnicy uważają jednak, że w doktrynie polskiego prawa istnieje konstytucja w sensie nowożytnego konstytucjonalizmu? i to trwalsza niż w innych państwach, gdyż nigdy niespisana. Składa się z różnie rozumianych i formułowanych przez sędziów fundamentalnych zasad dawnego ustroju. Najczęściej wymienia się zasady:
- Zgody wszystkich stanów (króla, senatu i szlachty);
- Zasada jednomyślności szlachty;
- Państwa katolickiego;
- Wolnej elekcji;
- Dominacji szlachty polskiej;
- Zasada nietykalności szlacheckiej;
- Zasada równości szlacheckiej;
- Zasada dziedziczenia statusu chłopa;
- Prawo biskupów katolickich do zawiązywania konfederacji.
- Zasada wybierania senatorskich ministrów (marszałka wielkiego, kanclerza, podkanclerza, podskarbiego) spośród duchowieństwa katolickiego pochodzenia szlacheckiego.
Zasady te utrwaliły się w czasie wielkiego bezkrólewia, zwanego również dyktaturą prymasowską. Mogą być również w pojedynczych wypadkach dotyczących konkretnej sprawy zapomniane za zgodą wszystkich stanów.
Hierarchia pisanego prawa jest następująca:
[list type=decimal]
[*]konstytucje sejmowe
[*]konstytucje wojewódzkie
[*]dekrety wojewody z mocą konstytucji sejmowej
[*]dekrety wojewody do konstytucji sejmowych (istnieje spór czy ten akt normatywny jest prawem)
[/list]
[size=8pt]I przyszli ci wszyscy Braniccy, Potoccy, Radziwiłłowie i mnóstwo innych do Cesarza Rosji, padli na kolana przed nim i mówili: „Ratuj nas Najjaśniejszy Panie przed tym parweniuszem korsykańskim.” Cesarz wzruszył się do łez na ten widok i tak im odpowiedział: „Nie bójcie się moi bracia w Chrystusie. Czyż Bóg nie jest po naszej stronie?”[/size]<br /><br />„Dzieje umierania polskiego” autor nieznany