05.04.2014, 16:39
Cytat:Gospodarka w Rzeczypospolitej
Stosunki gospodarcze w bardzo różnorodne. Większe miasta posiadają rozwinięty przemysł i nie pozostało w nich nic z miast średniowiecznych. Są jednak miasta w których nadal istnieją cechy niczym w średniowieczu i to one odpowiadają za ich rozwój. Jak łatwo można się domyśleć te drugie miasta są mniejsze. Więcej przeżytków dawnego ustroju gospodarczego jest na wsi i choć dominują wielkie majątki, czyli ordynacje nadal są typowe folwarki szlacheckie. Same ordynacje mają różne stosunki z chłopami. Od dzierżawienia im ziemi (model szczególnie popularny w sandomierskim), przez traktowanie ich na zasadzie pracowników najemnych, do ordynacji które nie uległy reformą od króla Seweryna I. Skrajnie różne są również wielkości gospodarek poszczególnych województw i poziom życia w nich. Najsilniejsze ekonomicznie jak województwo krakowskie i sandomierskie zupełnie nie przypominają takich województw jak połockie, czy witebskie. Relacje z tych ostatnich województw są na zachodzie traktowane podobnie jak współcześnie książki o kołchozach, a pod wpływem niektórych pojawiłoby nam się skojarzenie z GUŁagami, choć wiarygodność tych ostatnich książek jest dość wątpliwa.
Jeśli ktoś ma zastrzeżenia do tych szkiców w tym temacie to proszę o wyważoną krytykę. Nie chcę zmieniać tego co tu jest po tym jak w wersji poprawionej trafi do tematu "System społeczny".
[size=8pt]I przyszli ci wszyscy Braniccy, Potoccy, Radziwiłłowie i mnóstwo innych do Cesarza Rosji, padli na kolana przed nim i mówili: „Ratuj nas Najjaśniejszy Panie przed tym parweniuszem korsykańskim.” Cesarz wzruszył się do łez na ten widok i tak im odpowiedział: „Nie bójcie się moi bracia w Chrystusie. Czyż Bóg nie jest po naszej stronie?”[/size]<br /><br />„Dzieje umierania polskiego” autor nieznany