[IN GAME] 21 posiedzenie rządu
#61
OG: Ustawa o złotym polskim bardzo ok, tylko Bank Trojga Narodów brzmi dziwacznie. Bank Rzeczpospolitej (pełna forma Bank Rzeczpospolitej Trojga Narodów) brzmi już lepiej Tongue
Rozumiem, że to będzie bank centralny, więc będzie też miał jakieś zadania odnośnie polityki pieniężnej? Czy nie bawimy się w takie rzeczy które i tak nie będą miały przełożenia w grze?
ن
Odpowiedz
#62
*wszyscy w pokoju patrzą dziwnie na Strachwitza* Tongue
Odpowiedz
#63
OG: Zapomniałem dodać, że OG XD
Przepraszam za zamieszanie.
ن
Odpowiedz
#64
OG: co do polityki pieniężnej, jestem otwarty, choć nie znam się na tym za specjalnie, a już zwłaszcza w kontekście 1925.

Co do nazwy, słucham innych głosów. Mnie się BTN podoba, choć brzmi tak indiańsko Tongue
Odpowiedz
#65
OG: Ja też się nie znam specjalnie, natomiast nie odgrywamy gospodarki w sposób szczegółowy a w ramach wojny gdy tracimy terytoria z zawrotną prędkością więc nie widzę szczególnego powodu by się babrać z określaniem prawnych szczegółowych kompetencji banku centralnego. Zapomnij, że pytałem Tongue
ن
Odpowiedz
#66
OG: to znaczy ja mam plan polityki pieniężnej, w pięciu punktach:
1. przyjmujemy ustawę
2. zawieszamy standard złota na najbliższym posiedzeniu rządu
3. drukujemy
4. drukujemy
5. drukujemy Tongue
Odpowiedz
#67
OG: Inflation confirmed...
No ale co można zrobić innego w czasie wojny? Tongue Drukujem pieniądze, podwyższamy podatki i bierzemy kredyty...
Co może powiedzieć ludzkość dziś, ta ludzkość, która chce dowieść postępu kultury, a XX wiek postawić znacznie wyżej od wieków przeszłych. Czy w ogóle my, ludzie XX wieku, możemy spojrzeć w twarze tych, co żyli kiedyś i – śmieszna rzecz – dowodzić naszej wyższości, kiedy za naszych czasów zbrojna masa niszczy nie wrogie sobie wojsko, lecz całe narody, bezbronne społeczeństwa, stosując najnowsze zdobycze techniki. (...) Zabrnęliśmy, kochani moi, straszliwie. (...) Chciałem powiedzieć: zezwierzęcenie… Lecz nie! Jesteśmy od zwierząt o całe piekło gorsi! - Rotmistrz Witold Pilecki
Odpowiedz
#68
Daniel E. A. Sassoon

Drogi Panie Ministrze.

Wydaje mi się, że słuszna byłaby sytuacja w której wartość pieniądza zależeć będzie od kilku kruszców, a nie od jednego. O ile nie będziemy sztucznie utrzymywać konkretny stosunek złota do srebra system bimetaliczny uchroni przynajmniej ludzi średnich zarobków od korzystania z pieniądza o wartości dość fikcyjnej. Tak niskie pokrycie pieniądza w kruszcu nie powinno byś w ustawie przedstawione jako sytuacja stała, ale ograniczona na czas wojny.

Natomiast zanim dojdziemy do kwestii banku warto przyjąć dekret o podatku od surowców.

Dlatego zarządzam głosowanie:

Kto z panów ministrów popiera ustawę o podatku od surowców w zaproponowanym brzmieniu?

OG: Głosowanie do godziny 14:10 24 marca 2016

Daniel - ZA
Odpowiedz
#69
Hławankowski
Głosuję ZA.

Panie Premierze, w mojej opinii standard kruszcowy podczas wojny jest i tak nierealny, zwłaszcza biorąc pod uwagę nasze braki skarbowe i niską zdolność kredytową. Zaproponowany poziom pokrycia w warunkach pokojowych nie odbiega od obecnych standardów (OG: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bank_Polsk...ka_Akcyjna ). Co do systemu bimetalicznego, obawiam się, żeby nie destabilizował waluty i zachęcał do spekulacji przy wahającym się stosunku obu kruszców.
Odpowiedz
#70
Daniel E. A. Sassoon

Jest niezwykle prosty sposób rozwiązania problemu kursów. Cały problem spekulacji wiązał się z próbami utrzymywania stałych kursów z innymi państwami i biciem monet.

Zróbmy jak wymyślili niegdyś kitajce papierowe pieniądze, a kurs między złotem a srebrem codziennie zmienia pańskie ministerstwo.

Wpakowując w fundusz i srebro i złoto, a może nawet platynę powinno nam się udać zgromadzić 30% pokrycie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości