Cytat:Ustawa Generalna
My Konstanty,
król Polski, etc. etc.
W obliczu widma upadku Królestwa, wierząc w wstawiennictwo Najświętszej Marii Panny, Królowej Polski, oraz Opatrzność Bożą ogłaszam niniejszą Ustawę generalną i tym samym zamykam haniebny okres anarchii, prywaty, niepotrzebnych konfliktów, ponad to upadku autorytetu władzy.
Władza duchowna w Królestwie niepodzielnie powierzona jest Stolicy Apostolskiej. Jurysdykcja sądów kościelnych ograniczona jest do procesów dotyczących wyłącznie wiernych Kościoła katolickiego. Sprawy podejmowane przez sądy kościelne nie podlegają jurysdykcji sądów państwowych o ile sąd kościelny nie zdecyduje się przekazać sprawy sądowi świeckiemu. Wyroki sądów kościelnych o ile to konieczne są wykonywane przez administrację państwa na poziomie centralnym, lub województwa. Jednocześnie w Królestwie konstytucja może nadać prawa schizmatykom, heretykom i wszelkim innowiercom w zależności od potrzeby. Osoby podlegające takim konstytucjom podlegają jedynie jurysdykcji sądów państwowych.
Ograny władzy państwowej nie podlegają żadnym błędnym teoriom podziału władzy. Są one w swoich decyzjach ograniczone wyłącznie prawem, zwyczajem i procedurami. Tylko one mogą wydawać konstytucje, oraz nadawać moc prawną traktatom sojuszniczym. Inne mniejszej wagi akty prawne mogą zostać na podstawie konstytucji wydawane przez ograny władzy lokalnej. Ograny władzy państwowej nie tylko są źródłem prawa, ale również decyzji politycznych, administracyjnych i najwyższym autorytetem prawnym dla wszelkich sądów państwowych. W wypadku spraw najwyższej wagi ograny władzy państwowej mogą przejmować rolę sądów.
Organami władzy państwowej są król i senat.
Wprowadza się dziedziczność władzy królewskiej. Po śmierci króla nowym królem zostaje ipso iure najstarszy żyjący syn dotychczasowego króla. W wypadku braku żywego męskiego potomka królem zostaje najstarszy żyjący potomek Konstantego Pawłowicza Romanowa po mieczu. Król jest jedynym ustrojodawcą Królestwa.
Senat składa się z senatorów. Senatorowie podejmują decyzje większością głosów. Marszałkiem Senatu jest Prymas Polski. Senatorowie mianowani przez króla są nieusuwalni i sprawują swój urząd do śmierci, lub rezygnacji. Każdy wojewoda musi być senatorem.
Uznając zasługi i wielkość szlachcica polskiego zachowane zostają sejmiki. Jednomyślna decyzja wszystkich sejmików jest traktowana jak decyzja senatu. Wielkie instytucje szlachty polskiej w tym i konfederacja w swojej słusznej części pozostawione zostają. Konfederacje o tyle nadal zwoływane być mogą o ile jej członkowie są rozbrojeni i pokojowo nastawieni. Decyzje konfederacji mogą nabrać mocy prawnej, ale tylko wtedy gdy król się do konfederacji przyłączy.
Wszelkie braki Ustawy generalnej król uzupełnić może poprawkami, a o ile poprawka nie jest konieczna konstytucjami.
Poprawka I
Własność bez słusznego odszkodowania odebrana nie będzie.
Poprawka II
Zatrzymanie, przesłuchanie, aresztowanie tylko za zgodą sądu będzie miało miejsce.
Poprawka III
Prawo do życia jest podstawową wartością w Królestwie. Kara śmierci może być wykonana tylko w wypadku przegranej apelacji, która w takim wypadku jest automatyczna.
Poprawka IV
Poddany ma prawo do pewności decyzji administracyjnej, dlatego za tekst poddany cenzurze nikt karany być nie może.
Poprawka V
Kary cielesne nie mogą wywołać kalectwa. Gdyby tak się stało karany ma prawo do odszkodowania.
Poprawka VI
Tylko król razem z senatem mogą uchwalić konstytucję, która wchodzi wcześniej niż z nastaniem nowego roku.
Poprawka VII
W poprawce VI rok zostaje zmieniony w kwartał.
Poprawka VIII
Zaproponowanego przez konfederację kandydata na senatora król nie odrzuci o ile nie zawiąże się w tym samym czasie inna konfederacja proponująca innego kandydata. Prawo niniejsze dotyczy tylko miejsc w senacie opróżnionych w wyniku śmierci, lub rezygnacji dotychczasowego senatora.
Poprawka IX
Obok sejmików ustanawia się z nimi równouprawnione Rady Narodowe. Wybory do Rad Narodowych są tajne, bezpośrednie, równe, odbywają się w ramach kurii zawodowych z wyłączeniem rolników i zawodów niegodnych. Rada Narodowa wybiera wicewojewodę.
Poprawka X
Ustanawia się organ reprezentacji narodowej tj. Izbę poselską zwaną również Sejmem. Bez zgody sejmu praw stanowione nie będzie. Projekty konstytucji w sejmie stworzone i przez sejm do senatu lub króla skierowane nie wymagają późniejszej sejmu zgody, gdyż są z wolą narodu zgodne. Wybory do Izby poselskiej są tajne, bezpośrednie, równe i uczestniczy w nich większa część narodu.
Poprawka XI
Ordynację i cenzusy wyborcze izba poselska zmieniać może większością 2/3 głosów w obecności przynajmniej 3/5 składu sejmu.
Poprawka XII
Izba poselska zmienić ustrój może większością 3/4 głosów w obecności przynajmniej 2/3 składu sejmu.