Kanciapa: historie nieprawdziwe
Spamiszcze demoniszcze - Wersja do druku

+- Kanciapa: historie nieprawdziwe (//kanciapa.pbf.net.pl)
+-- Dział: Kanciapa (//kanciapa.pbf.net.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Wolne dyskusje (//kanciapa.pbf.net.pl/forum-8.html)
+--- Wątek: Spamiszcze demoniszcze (/thread-2.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


RE: Spamiszcze demoniszcze - UłanoHusarz - 13.03.2015

Brakuje politycznego PBFa, oj brakuje...


RE: Spamiszcze demoniszcze - Czerwony - 02.06.2015

Stwierdziłem ostatnio, że po kilkukrotnym odegraniu endeka sam stałem się endekiem Tongue


RE: Spamiszcze demoniszcze - Szmer - 02.06.2015

Stałeś się nowoczesnym Polakiem? ^^


RE: Spamiszcze demoniszcze - Czerwony - 02.06.2015

Z duetu Piłsudski-Dmowski zawsze ciekawszy był dla mnie ten drugi, ale dzisiaj nie ma już sensu dosłowne odwoływanie się do jego idei. Dmowskiego należy czytać w kontekście i wychwytywać pewien kierunek. Dlatego Ruch Narodowy, Giertycha czy Ziemkiewicza nie postrzegam jako ideowo bliskich, mimo ich deklarowanej endeckości.

No i moja odkryta endeckość nie oznacza, że zgadzam się bezwzględnie i ze wszystkim co Dmowski napisał Tongue


RE: Spamiszcze demoniszcze - Ojciec Ted - 19.06.2015

Mówiłeś kiedyś że jesteś agnostykiem. Nie sądzisz że to się trochę kłóci z narodową demokracją której nieodzownym elementem jest narodowy-katolicyzm? W sumie wczesny Dmowski jeszcze aż tak bardzo nie uderzał w te tony, ale później stało się to twardym rdzeniem jego ideologii.


RE: Spamiszcze demoniszcze - Czerwony - 19.06.2015

Na pewno nie byłbym mainstreamowym endekiem, ale program Narodowej Demokracji zakładał wolność wyznania. Pewnie nie pozwalaliby na apostazję, ale w tamtych czasach to był jeszcze standard i Piłsudczycy też byli dość konserwatywni pod tym względem. Poza tym jestem przywiązany do katolickich (deklarowanych) wartości, mój agnostycyzm w jakiejś mierze wynika z laicyzacji czasów w których żyjemy. W międzywojniu możliwe, że byłbym gorliwym katolikiem, bo ani edukacja ani otoczenie nie podważyłyby we mnie dogmatów wiary i jej aspektu nadprzyrodzonego.


RE: Spamiszcze demoniszcze - Ojciec Ted - 19.06.2015

Swoją drogą, może się mylę, ale czy endecja to nie jest taki polski narodowy socjalizm? Oczywiście biorąc na warsztat narodowy socjalizm w swej pierwotnej formie, czyli strasseryzm, bo hitleryzm to już od niego totalnie odbiegał i był już właściwie czymś w rodzaju kapitalizmu dyktatorskiego z silną pozycją niemiecko-amerykańskiego lobby przemysłowego. Doktryna gospodarcza endecji nazywa się o ile dobrze pamiętam narodowym solidaryzmem, i w zasadzie różni się tylko nazwą i mało istotnymi szczegółami od narodowo-socjalistycznych haseł braci Strasserów. Tongue


RE: Spamiszcze demoniszcze - Czerwony - 19.06.2015

Główny nurt endecji był zdecydowanie bardziej liberalny gospodarczo niż Strasser czy Hitler. Dmowski nie zwracał dużej uwagi na kwestie gospodarcze a główny ideolog w tym względzie, Roman Rybarski, postulował w zasadzie wolny rynek w którym przedsiębiorcy powinni sami się poczuwać do pewnej odpowiedzialności społecznej, z uwagi właśnie na więzi etniczne i religijne.

Poza tym endecka koncepcja narodu opiera się na wspólnocie kulturowo-językowej a nie debilnych nazistowskich teoriach rasowych Tongue


RE: Spamiszcze demoniszcze - Ojciec Ted - 19.06.2015

Cytat:Główny nurt endecji był zdecydowanie bardziej liberalny gospodarczo niż Strasser czy Hitler

Hitler był w sumie kapitalistą, więc nie do końca się zgodzę. Śmieszy mnie trochę popularna ostatnio propaganda (głównie ze strony środowisk liberalno-konserwatywnych i związanych z Korwinem), lansująca twierdzenie że nazizm to właściwie ideologia lewicowa i socjalistyczna. Mniejsza o to że Hitler wygrał wybory głównie dzięki głosom Niemieckich przemysłowców i finansjery oraz ich wsparciu finansowemu, materialnemu i propagandowego. Ale fakt że niektóre gałęzie niemieckiego przemysłu zostały niemal całkowicie sprywatyzowane i zagarnięte przez "koleżków" i sponsorów Hitelra, czego przykładem jest Teodor Thyssen, którego koncern Thyssen-Krupp za rządów nazistów kontrolował 80% niemieckiego rynku hutnictwa stali i dużą część zbrojeniówki - Powinien chyba włączyć czerwoną lampkę w głowie każdego znającego się choćby tylko pobieżnie na polityce, ekonomii i doktrynach gospodarczych, człowieka.


Cytat:Roman Rybarski, postulował w zasadzie wolny rynek w którym przedsiębiorcy powinni sami się poczuwać do pewnej odpowiedzialności społecznej, z uwagi właśnie na więzi etniczne i religijne.

Jak dla mnie doktryna gospodarcza endecji jest trochę podobna do faszystowskiego korporacjonizmu, albo nawet dystrybucjonizmu, ale już na pewno nie jest to czysty kapitalizm i bardziej ciąży w lewo niż w prawo. Tak jak włoski faszyzm, strasseryzm (ale już nie hitleryzm), tak i endecja to dla mnie lewicująca prawica, na wskroś prawicowa w sprawach światopoglądowych, ale bardziej lewicowa w kwestiach gospodarczych.


Dmowskiego nie lubię jeszcze z kilku powodów:
- Nie podobają mi się jego prorosyjskie sympatie.
- Nie podoba mi się jego antysemityzm, stający się raczej zalążkiem samospełniającej się przepowiedni, niż trzeźwą i obiektywną oceną wpływu Żydów na gospodarkę i życie społeczno-polityczne II RP - Żydzi czując się wyalienowani i ostracyzowani, dopiero wtedy zaczynali tracić poczucie lojalności i więzi z Polską.
- Nie podoba mi się to jak podkopał starania Piłsudskiego o wsparcie finansowe i materialne Japonii dla polskiego powstania narodowo-wyzwoleńczego. Powód? Pomoc Japończyków miała trafić głównie do PPS, a Dmowski będąc zajadłym wrogiem Piłsudskiego już bardziej wolał utopić we krwi niedozbrojone polskie powstanie narodowo-wyzwoleńcze, niż zgodzić się na wsparcie Japonii dla jedynej realnie mogącej coś wtedy zdziałać siły militarnej. Gdyby Dmowski był prawdziwym patriotą to schował by osobiste ambicje i animozje do kieszeni, a nie lobbował przeciw wsparciu Japonii dla PPS.


RE: Spamiszcze demoniszcze - Czerwony - 19.06.2015

Cytat:Hitler był w sumie kapitalistą, więc nie do końca się zgodzę.

Jeśli trzymać się idei, to chyba w hitleryzmie było trochę za dużo państwowego interwencjonizmu i zamówień publicznych, by uznawać to za kapitalizm. Zdecydowanie można być bardziej liberalnym.

Cytat:Jak dla mnie doktryna gospodarcza endecji jest trochę podobna do faszystowskiego korporacjonizmu, albo nawet dystrybucjonizmu, ale już na pewno nie jest to czysty kapitalizm i bardziej ciąży w lewo niż w prawo. Tak jak włoski faszyzm, strasseryzm (ale już nie hitleryzm), tak i endecja to dla mnie lewicująca prawica, na wskroś prawicowa w sprawach światopoglądowych, ale bardziej lewicowa w kwestiach gospodarczych.

A jakieś argumenty, bo na "jak dla mnie" to nie bardzo mi się chce dyskutować. Podałem ci linię ideolo Rybarskiego, wystarczy elementarna wiedza o endecji by wiedzieć, że to on w okresie II RP definiował program gospodarczy tej partii.