Kanciapa: historie nieprawdziwe

Pełna wersja: Otoczenie zewnętrzne
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cytat:
Sytuacja w Rosji

Od początku XX wieku gospodarka rosyjska stała na granicy kryzysu. Budząca się świadomość społeczeństwa i poparcia elit intelektualnych dla praw najuboższych obywateli osłabiała cały dotychczasowy system rządów. Ostateczny cios przyniosła wojna z Japonią. 22 stycznia 1905 roku 200 tysięczna pokojowa demonstracja prowadzona przez prawosławnego duchownego Gieorgija Gapona w kierunku Pałacu Zimowego, gdzie oficjalnie przebywał Car. Została ona krwawo stłumiona przez wojsko. Dzień ten został nazwany krwawą niedzielą. Gdy dwa tygodnie później okazało się, że car przebywa w Odessie nielegalna organizacja socjalistyczna Czerwona Pięść wywołała zamieszki i demonstracje w mieście. W czasie próby wyjazdu z miasta Car wraz z rodziną został zamordowany 4 lutego 1905 roku w sobotę. W niedzielę następnego dnia doszło do zamachu bombowego w którym zmarł siostra cara Olga Aleksandrowna Romanowa. Następca tronu Michał Aleksandrowicz Romanow nie przebywał w tym czasie w Rosji i przekazał, że nie ma zamiaru wracać do kraju. W tej sytuacji Patriarcha moskiewski ogłosił Imperatorem Spirydiona Iwanowicza Putina. Ten ogłosił stworzenie Rady Konsultacyjnej przy Carze i oktrojowanie konstytucji do końca roku. 6 grudnia opracowana konstytucja przez przedstawicieli organizacji politycznych, przedstawicieli wojska, administracji i Cerkwi została oktrojowana i ogłoszono wybory 1 lutego nowego roku. Ze względu na zawarte w konstytucji cenzusy rozpoczęły się demonstracje. Rząd oparty na sojuszu dawnych elit z Kadetami stracił poważanie wśród sojuszników, oraz w Polsce. Szczególnie, że wszyscy już wiedzą o mobilizacji japońskiej armii i nieuchronnym ataku na jeszcze niedawne Imperium.

UWAGA

[list type=decimal]
[*]Rzeczypospolita jest protektoratem Rosji.
[*]Rzeczypospolita jest w sojuszu militarnym z Rosją i w praktyce dubluje jej politykę zewnętrzną.
[/list]
Cytat:
Trójprzymierze

Trójprzymierze jest sojuszem Cesarstwa Austriackiego, Cesarstwa Niemieckiego i Królestwa Włoskiego. Jego istnienie jest tajemnicą poliszynela. Rzeczypospolita nie uznaje istnienia Królestwa Włoskiego, ale ma dość dobre stosunki z Cesarstwem Austriackim i istnieje w nim przekonanie, że mniej uzależniona od Cesarstwa Rosyjskiego Rzeczypospolita byłaby raczej państwem przyjaznym. Stosunki z Cesarstwem Niemieckim mają wymiar głównie handlowy. Rzeczypospolita akceptuje sterowanie przez Cesarstwo Niemieckie sejmikiem malborskim.
Cytat:
Anglia i Francja

Państwa te są w stosunkach sojuszniczych z Cesarstwem Rosyjskim, co sprawia, że i z Rzeczpospolitą.

Angielska opinia publiczna jest bardzo niechętna do Rzeczypospolitej. Uważa się ją za jakiś pokręcony skansen i oburzają się na jakiekolwiek próby pokazania podobieństwa między tymi dwoma państwami. Anglicy całkowicie akceptują rosyjskie panowanie nad Rzeczpospolitą. Wielu publicystów obawia się, że ograniczenie wpływów rosyjskich w Rzeczypospolitej stworzyłoby z niej sojusznika Cesarstwa Austriackiego.

Znacznie pozytywniejsze są opinie Francuzów. Wielu z nich robi w Rzeczypospolitej interesy i podoba im się bardzo serdeczne zachowanie Polaków wobec przedstawicieli ich narodu. Francuzi szczególnie cenią polskich chemików. Są oni zapraszani do francuskich Uniwersytetów, a w polskich uniwersytetach pojawiają się francuscy studenci chcący zgłębiać tę dziedzinę. Podobnie jest z studiami farmaceutycznymi.
Cytat:
Japonia

Jesteśmy w stanie wojny z Japonią. W związku z tym Rzeczypospolita zobowiązała się zaopatrzyć wojska rosyjskie w ziemniaki, mleko i słoninę, oraz opłacić wojska najemne. W ostatnich miesiącach działania wojenne były przerwane, ale Japończycy opanowali Mandżurię, Koreę i wyspę Sachalin, oraz miasto Chabarowsk. Doniesienia medialne informują o mobilizowaniu oddziałów z terenów okupowanych.