16.07.2014, 20:44
Cytat:
Jakub Michał Krzysztof Kwiatkowski-pułkownik piechoty. Urodzony w 1887 roku we wsi Tarchomin(pod Warszawa) w chłopskiej rodzinie. Urodził się jako czwarte dziecko, ma dwóch starszych braci oraz dwie młodsze siostry. Ojciec Jakuba był zamożnym młynarzem i posiadał spore gospodarstwo rolne, matka pomagała ojcu na gospodarce.
Udaje mu się ukończyć szkołę podstawową oraz liceum i zdać maturę, jednak ze słabym wynikiem. Po szkole ku utrapieniu rodziny odbywa zasadniczą służbę wojskową, podczas której bierze udział w pierwszej wojnie 1905 z Sowietami, w trakcie której zostaje niegroźnie ranny. Zasadniczą służbę wojskową kończy ze stopniem kaprala i decyduje się na pozostanie w wojsku, gdzie zostaje skierowany na kurs oficerski do Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie. Po ukończeniu szkoły awansuje na stopień podporucznika obejmuje dowodzenie Pułku Strzelców i bierze udział w wojnie 1914-1918. W okolicach Warszawy na krótko dostaje się do niewoli, jednak zostaje uwolniony i bierze udział w dalszej części kampanii dochodząc daleko na wschód. Po wojnie awansowany na kapitana obejmuje dowodzenie jednego z garnizonów stabilizacyjnych niedaleko Smoleńska gdzie odnosi sukcesy w trzymaniu lokalnych mieszkańców w ryzach oraz w zapewnieniu stabilizacji regionu. Z racji sukcesów przeniesiony na trudniejszy odcinek w okolicach Tweru i awansowany na stopień pułkownika, obejmuje dowodzenie nad całym okręgiem gdzie dalej trudni się wprowadzaniem spokoju i powiększaniem dobrobytu ludności rosyjskojęzycznej. Ze względu na niechęć do LAP oraz na brak przyzwolenia na wykorzystywanie Rosjan do pracy niewolniczej zostaje mu zabrane dowództwo okręgu Twerskiego i staje się jednym z zastępców gen. Z. Mroczniaka dowódcy okręgu Jarosławskiego, co ma ograniczyć jego pozycję. Na szczęście dla Kwiatkowskiego przeniesienie następuje tuż przed wybuchem afery, dzięki czemu nie zostaje powiązany z niewolniczym wykorzystaniem ludności i jako jedyny nieumoczony zostaje nowym dowódcą okregu Jarosławskiego.
Prywatnie jest żonaty od 1912, posiada czwórkę dorosłych dzieci. Przez długi czas nie posiadał dłuższych przemyśleń politycznych poza popieraniem starań na rzecz Wielkiej Polski, antykomunizmu i niezależności od Prus, jednak każdy rok służby wojskowej utwierdzał go w niechęci do LAP, który traktuje generalnie jako skorumpowana banda popierania swoich, która z wojska robi burdel, pierdel i serdel poprzez opieranie wszystkiego na stosunkach i koneksjach. Oficjalnie pozostaje bezpartyjny, jednak znany jest ze swych coraz głośniej wyrażanych sympatii do ZOL.