Kanciapa: historie nieprawdziwe

Pełna wersja: System społeczny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Cytat:
Centralne organy władzy

[Obrazek: dannunzio_3.jpg]

Ferdynand I Burbon
Z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski, czernihowski, z prawa król Obojga Sycylii.

Prowadzi obrady senatu Rzeczypospolitej, posiada weto absolutne, dodatkowo rządzi księstwem żmudzkim.

Senat

Składa się z Prymasa Polski, Kardynałów, Metropolity Kijowsko-Nowogródzkiego, Metropolitów, Wojewody krakowskiego, Wojewody sandomierskiego, innych Wojewodów, Kasztelana krakowskiego, Kasztelana wileńskiego, Kasztelana poznańskiego, Kasztelana trockiego, Kasztelana sandomierskiego, Kasztelana kaliskiego, Kasztelana lwowskiego i Kasztelana nowogrodzkiego.

Senat kieruje polityką Rzeczypospolitej. Senatorowie, oraz komisje senackie otrzymują uprawnienia władcze w określonych przez senat ramach. Zgodnie z tradycją komisja skarbu państwa składa się z Wojewodów krakowskiego, poznańskiego, wileńskiego, trockiego, sandomierskiego i kaliskiego. Większość prawa obowiązującego w Rzeczypospolitej powstało z inicjatywy senatu.

Izba poselska

Zgromadzenie posłów wybranych przez sejmiki wojewódzkie. Służy potwierdzeniu praw ogłoszonych przez senat i podpisanych przez króla, oraz uchwalaniu wraz z senatem i królem nowych praw. Ważne miejsce debat publicznych szlachty. W czasie obrad Izby poselskiej nad porządkiem w Warszawie czuwają wojska rosyjskie, wojewódzkie i magnackie.
Cytat:
Wojewódzkie organy władzy




Wojewodowie

Najwyżsi urzędnicy w województwie (urząd sprawowany dożywotnio). Skupiają w swoich rękach całą egzekutywę w województwie. Za zgodą króla mogą wydawać dekrety z mocą konstytucji sejmowej (czyli ustawy). Mają możliwość prowadzenia poboru i formowania własnego wojska (zazwyczaj wojska najemne).

Sejmiki wojewódzkie

W sejmikach zasiadają reprezentanci szlachty wybierani na podstawie różnych ordynacji wyborczych w zależności od województwa. Są w nich różne popierane przez szlachtę stowarzyszenia polityczne. Od popierających wojewodę, przez nawet zorganizowanych przez sąsiedniego wojewodę, do współpracujących z wywrotowcami włącznie.

Ten organ władzy zajmuje się:
[list type=decimal]
[*]ustawodawstwem lokalnym (uchwala konstytucje wojewódzkie);
[*]implementacją konstytucji sejmowych ogłoszonych przez senat i podpisanych przez króla, ale nie zaakceptowanych jeszcze przez Izbę poselską;
[*]kontrolą władzy wojewody z szczególnym naciskiem na skarb województwa.
[/list]
Korupcja polityczna i klientyzm w znaczący sposób ogranicza władzę tego organu.
Cytat:
System prawny

W Rzeczypospolitej nie istnieje konstytucja w sensie nowożytnego konstytucjonalizmu. Każdy akt prawny ogłoszony przez senat i podpisany przez króla jest konstytucją sejmową, która staje się obowiązującym prawem, po jej zaakceptowaniu przez Izbę poselską, lub implementacji przez sejmik wojewódzki. Prawnicy uważają jednak, że w doktrynie polskiego prawa istnieje konstytucja w sensie nowożytnego konstytucjonalizmu? i to trwalsza niż w innych państwach, gdyż nigdy niespisana. Składa się z różnie rozumianych i formułowanych przez sędziów fundamentalnych zasad dawnego ustroju. Najczęściej wymienia się zasady:
  • Zgody wszystkich stanów (króla, senatu i szlachty);
  • Zasada jednomyślności szlachty;
  • Państwa katolickiego;
  • Wolnej elekcji;
  • Dominacji szlachty polskiej;
  • Zasada nietykalności szlacheckiej;
  • Zasada równości szlacheckiej;
  • Zasada dziedziczenia statusu chłopa;
  • Prawo biskupów katolickich do zawiązywania konfederacji.
  • Zasada wybierania senatorskich ministrów (marszałka wielkiego, kanclerza, podkanclerza, podskarbiego) spośród duchowieństwa katolickiego pochodzenia szlacheckiego.

Zasady te utrwaliły się w czasie wielkiego bezkrólewia, zwanego również dyktaturą prymasowską. Mogą być również w pojedynczych wypadkach dotyczących konkretnej sprawy zapomniane za zgodą wszystkich stanów.

Hierarchia pisanego prawa jest następująca:
[list type=decimal]
[*]konstytucje sejmowe
[*]konstytucje wojewódzkie
[*]dekrety wojewody z mocą konstytucji sejmowej
[*]dekrety wojewody do konstytucji sejmowych (istnieje spór czy ten akt normatywny jest prawem)
[/list]
Cytat:
Wpływy rosyjskie

Wpływy formalne uprawnienia Cesarza Rosyjskiego:
[list type=decimal]
[*]Prawo mianowania wojewodów.
[*]Prawo do czuwania nad porządkiem w czasie wolnej elekcji.
[*]Trzy monopole na handel tabaczny, alkoholowy i cukrowy.
[*]Prawo do przemarszu wojsk przez Rzeczpospolitą, oraz ich stacjonowania za zgodą wojewody na terenie województwa.
[*]Umowy handlowe z wojewodami (głównie dotyczące dostarczenia za symboliczne kwoty najemników i cukru).
[/list]

Wpływy nieformalne:
[list type=decimal]
[*]Nieformalne zobowiązania wojewodów względem Cesarza Rosji (np. dotyczące zawarcia niekorzystnych dla województwa umów handlowych)
[*]Stacjonowanie wojsk rosyjskich we wszystkich przygranicznych województwach (najwięcej przy granicy z Cesarstwem Austriackim)
[*]Partie prorosyjskie.
[*]Magnateria tabaczna (nazwa dotyczy również pełnomocników cesarskich obsługujących pozostałe monopole)
[/list]
Cytat:
Religie

Największym wyznaniem jest katolicyzm. Jest to wyznanie panujące. Powszechne szkolnictwo jest zobowiązaniem Kościoła katolickiego. W Polsce wyraźnie widać podział na Kościół rzymskokatolicki, i grekokatolicki. Duchowni tych hierarchii mają znaczne wpływy w społeczeństwie i w państwie, są to również najwięksi właściciele ziemscy w Rzeczypospolitej.

Kolejną co do wielkości wspólnotą chrześcijańską jest prawosławie zdominowane przez starowierców (staroobrzędowców). Są oni grupą pozbawioną praw politycznych i dyskryminowaną. W większości pojawili się w Rzeczypospolitej w ramach polityki cesarskiej polegającej na wymianie wiernych Patriarchatowi Moskiewskiemu na Żydów i heretyków. Najbardziej radykalne odłamy bezpopowców budzą zdziwienie i dużą niechęć społeczeństwa.

Wyznawcy wiary mojżeszowej są w lepszej sytuacji niż reszta mniejszości. Szczególnie dużo jest ich w Wielkim Księstwie Litewskim, gdzie przyjęto ich z Rosji. Skupieni własnych miejskich gettach i zajmujący się handlem obwoźnym w strojach innych niż reszta mieszkańców wydają się postaciami z bajki i większość ludzi ma na ich temat przekonania niezbyt związane z prawdą. Szczególnie zajmowanie się przez nich w większości województw pracą mennic wojewódzkich jest źródłem mitów i uprzedzeń.

Najmniejszą grupą religijną są luteranie. Obecnie jedynymi większymi ich skupiskami jest Księstwo Kurlandzkie i Województwo Malborskie.
Cytat:
Gospodarka

Trudno w wypadku Rzeczypospolitej o jednym systemie gospodarczym. Obok folwarków szlacheckich i jakiś bardzo malutkich miast z cechami jak w średniowieczu istnieją wielkie majątki magnackie działające zgodnie z zasadami nowoczesnej ekonomii.

Właśnie takie wielkie gospodarstwa dominują w gospodarce rolnej. Funkcjonowanie takiego majątku właściwie ordynacji w zasadniczym stopniu zależy od ich właścicieli. W Województwie Krakowskim modą było przekształcanie chłopów pańszczyźnianych w pracowników najemnych, a w Województwie Sandomierskim modne było przekształcanie chłopów pańszczyźnianych w dzierżawców ziemi należących do ordynacji. Przykłady te zdobyły naśladowców i nawet korzysta się z pojęć ordynacja „krakowska” i „sandomierska” jako o konkretnych modelach stosunków społecznych na wsiach. Ordynacjach które nie przeszły przekształcenia najczęściej nazywa się tradycyjnymi i najwięcej jest ich w wschodnich województwach. Dokładnie tak samo jest z różnymi majątkami kościelnymi.

Wiele miast Rzeczypospolitej jest już rozwiniętymi miastami przemysłowymi. Niestety duża część przemysłu polskiego jest nastawiona na towary luksusowe i popyt na nie jest mocno uzależniony od mody panującej w innych państwach i sytuacji gospodarczej. Rzeczypospolita jest również potentatem w przetwórstwie żywności.

Sytuacja gospodarcza w Rzeczypospolitej powoduje pojawianie się wielu sensacyjnych książek w jednych opisuje się ją jako państwo niezwykle rozwinięte i bogate, a w drugich jako średniowieczny skansen znacznie bardziej opóźniany w rozwoju od Rosji. Powoduje to skrajnie różne stereotypy Rzeczypospolitej wśród zagranicznych polityków.
Cytat:
Imponderabilia




Herb Rzeczypospolitej

[Obrazek: godlo2.jpg]

Flaga Rzeczypospolitej

[Obrazek: flaga_polski_1921.gif]

Hymn Rzeczypospolitej

Cytat:
Waluty w Rzeczypospolitej

Mennica królewska bije jedynie dość ciężkie złote monety, zwane złotymi królewskimi, lub złotymi króla. Były one warte tyle co dwa dublony hiszpańskie, czyli 4 pistole hiszpańskie, co jest równowartością 40 franków francuskich. Waluta ta jest wykorzystywana głównie przez elity i zachowuje dość dużą stabilność.

Województwa mają prawo do bicia srebrnych monet. Często są one psute, ale nie szkodzą najmożniejszym, gdyż nie posiadają powiązania z walutą bitą przez mennicę królewska. Większość mennic jest dzierżawionych przez żydowskich bankierów.
Cytat:
Ludność w liczbach

Łączna liczba ludności: 32 090 tys. osób
Szlachta: 3 533 tys. osób
Mieszkańcy miast: 10 611 tys. osób

Mniejszości:
Starowiercy (Staroobrzędowcy): 2 321 tys. osób
Żydzi: 3 199 tys. osób
Luteranie: 111 tys. osób
Inne mniejszości: 144 tys. osób

Kościół katolicki: 26 315 tys. osób (9 999 tys. osób to unici).
Stron: 1 2